Úvod > Aktuality > Pod ostravským Landekem roste betonový mamut
Památky

Pod ostravským Landekem roste betonový mamut

  • Vydáno10. ledna 2021
Betonový mamut Bruno, jehož základem je důlní vozík bez koleček, vzniká postupně v areálu Hornického muzea Landek v Ostravě. Tvůrcem pravěkého obra v životní velikosti je bývalý havíř Miloš Schaffelhofer, který s pomocí svých kamarádů postupně v těchto místech buduje galerii pravěkých tvorů a diorám. Modely se setkávají s úspěchem jak u návštěvníků, tak u pracovníků muzea. Nový model by měl být hotov do léta 2021.
MamutBývalý havíř Miloš Schaffelhofer, který v areálu Hornického muzea LandekOstravě zhotovil například už pračlověka, mamutí mládě, model Petřkovické Venuše nebo se částečně podílel na výrobě a instalaci důlního koně přímo v podzemí muzea, nyní pracuje na obří soše mamuta Bruna, která váží zhruba dvanáct tun a částečně sedí v obří díře. Umělec počítá s tím, že do budoucna k němu přibude i socha pravěkého lovce. Velkou výzvou je mamutí srst – chlupy nemohou být přírodní, venku by nevydržely. Pan Schaffelhofer počítá s tím, že se mu zvíře podaří osrstit do června 2021.

landecká venušeJeho předešlá díla inspirovaly především kresby Zdeňka Buriana. Dnes už jsou však dobře dostupné sofistikovanější informace o pravěkých tvorech, včetně velikosti a poměrů těl, takže i modely pana Schaffelhofera jsou přesnější. Veškeré finance na své modely má umělec ve své režii. S realizací mu pomáhají kamarádi, taktéž bývalí havíři. Krásné a do detailu propracované modely se líbí jak personálu hornického skanzenu, tak návštěvníkům. Bruno stojí navíc na místě, kde byl potvrzen výskyt mamutů.

Oblast Landeku souvisí nejen s hornictvím, ale i s pravěkým osídlením. Právě na kopci nad soutokem řek Odry a Ostravice bylo totiž v roce 1924 odhaleno sídliště lovců mamutů. A v roce 1953 tam nalezli malou sošku takzvané Petřkovické-Landecké Venuše, jejíž stáří se odhaduje na 23 tisíc let. V roce 1993 byla oblast vyhlášena národní přírodní památkou.
Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole

Landek Park Ostrava – jednou nahoře, jednou (v) dole

Největší hornické muzeum v České republice s nejširší nabídkou doplňkových služeb nabízí svým návštěvníkům celodenní výlet mezi památkami v přírodě. Přijďte si vyzkoušet, co znamená jednou nahoře, jednou (v) dole.

Hornické muzeum na Landeku

Hornické muzeum na Landeku

Landek Park – dříve Důl Anselm, dnes historie hornictví. Na nejstarší ostravské šachtě, Dole Anselm, bylo před více než 25 lety založeno Hornické muzeum, které je dnes největší v ČR. Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství hornických pracovišť.

Hornické muzeum v Ostravě – rozlohou největší hornické muzeum v České republice

Hornické muzeum v Ostravě – rozlohou největší hornické muzeum v České republice

Největší hornické muzeum v Česku se rozprostírá na jihovýchodním úpatí vrchu Landek v Ostravě. Areál má rozlohu 10 ha, což z něj činí největší muzejní areál v celé republice. Lokalita je světově známá z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví.

Další aktuality

10 tipů, kam na výlet na zajímavou rozhlednu ještě před hlavní turistickou sezónou

Češi prostě výhledy z rozhleden milují. Od roku 1800 bylo na území České republiky postaveno více než 500 vyhlídkových staveb a pořád přibývají další. Stavitelé novodobých rozhleden se snaží zaujmout zvláštními tvary i originálními názvy rozhleden. Než se opět otevřou sezónní vyhlídky, doporučíme vám výlet k zajímavým rozhlednám, které jsou přístupné po celý rok. K nejoriginálnějším i nejmladším patří spirálovitá rozhledna v Kobylí, Salaš ve tvaru dvou sedmiček, Doubravka v Praze, Růženka na Pastevním vrchu anebo třeba Dalimilova rozhledna.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Jeřábi tančí po polích i v Zoo Ostrava

Letošní zima se pozvolna chýlí ke konci. Ptáci, kteří se vyhnuli strastem daleké cesty a namísto pravidelné migrace zůstali raději v místech svého hnízdiště, na tom, jak se zdá, díky teplejší zimě vydělali. Jedná se například o pěvušky, drozdy či červenky. A nově také o jeřáby popelavé (Grus grus), jejichž zimování u nás bylo ještě před 10 lety raritou.
Moravskoslezský kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Moravskoslezského kraje

Jaké proměny prožil Moravskoslezský kraj během posledních třiceti let? Vůbec poprvé jsme se mohli podívat například industriálního areálu Dolní Vítkovice, do Hornického muzea na Landeku anebo do Muzea Tatra v Kopřivnici. V Beskydech vznikla Stezka Valaška, horské útulny Maměnka a Libušín se po požáru dočkaly kompletní pečlivé obnovy a v Ostravě se poprvé konaly Dny NATO i festival Colours of Ostrava. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Moravskoslezským krajem rok za rokem!
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Sněženkové království hledejte v lužních lesích a nivách řeky Odry

Chcete spatřit zázrak, nad jehož nádherou se vám bude tajit dech? Přívlastek „neopakovatelný“ tady použít nelze, protože přichází s každým jarem. Kam? Do Chráněné krajinné oblasti Poodří.
Moravskoslezský kraj | Příroda

O hodinu déle v Zoo Ostrava: areál zoo prodlužuje otevírací dobu

Jak se postupně prodlužují dny, prodlužuje se i otvírací doba Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. Zatímco na přelomu roku byla zoo otevřena jen do 16:00 hodin, od března můžete v areálu zůstat až do 18:00 hodin. Přijít ale musíte nejpozději v 17:00 hodin, pak již nejsou v provozu pokladny. Ve stejnou hodinu se uzavírají i pavilony. Během března stále můžete využít mimosezónní zlevněné vstupné.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Inspiraci, kam na dovolenou, přináší ostravský veletrh cestovního ruchu

Široká nabídka dovolených, tipy na výlety a lázeňské pobyty, ochutnávky regionálních specialit, informace o zajímavostech a mnoho dalšího přináší jediná výstava cestovního ruchu v Moravskoslezském kraji – veletrh Dovolená, která se bude konat od 3. do 4. března 2023 na výstavišti Černá louka v Ostravě, v pavilonu A.
Moravskoslezský kraj | Životní styl

Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

Znáte průmyslové areály, kde dřív visely cedule „vstup zakázán“ a dnes se proměnily v turistické atrakce? Jak moc se změnily, kdo vás jimi provede a co v nich najdete? Na Kudy z nudy vám představíme legendární průmyslové areály Ostravy i Prahy, podíváme se do Kladna, do Příbrami, na Hřebeč i do Plzně.
Moravskoslezský kraj | Památky

Sedm Lysých hor aneb není Lysá jako Lysá

Znáte jednu jedinou Lysou horu, královnu Moravskoslezských Beskyd? Pak pro vás bude překvapením, kolik dalších Lysých hor v Česku objevíte. Přes jednu z nich dokonce vede silnice, na další se dá vyjet na běžkách, a za pomocí lanovky se můžete na některý z vrcholů nechat vyvézt.
Moravskoslezský kraj | Příroda