Úvod > Aktuality > Piaristický klášter v Příboře láká veřejnost opět k návštěvě
piaristický klášter.JPG
"> piaristický klášter.JPG
Kultura

Piaristický klášter v Příboře láká veřejnost opět k návštěvě

  • Vydáno3. dubna 2017
V centru města Příbor se celých dvacet let postupně opravoval cenný piaristický klášter, který je nyní zcela zrekonstruovaný a přístupný veřejnosti. V budově sídlí Městské muzeum, knihovna a Základní umělecká škola. Piaristické zahrady jsou veřejnosti přístupné denně, v měsících duben a říjen od 9 do 19 hod., květen až září od 9 do 21 hod., listopad až březen budou uzavřeny. Aby zahrady zůstaly stále krásné, je zakázáno mimo jiné vstupovat do prostor se psem (netýká se psů asistenčních), jezdit na kole, koloběžce, skateboardu či kolečkových bruslích.
Budovu z konce 17. století opravovala radnice postupně už od počátku 90. let. V letošním roce bylo zpřístupnění zahrad od 1. dubna spojeno se slavnostním otevřením nové brány do piaristických zahrad, a to směrem od náměstí z ulice K. Čapka, kde byly zbudovány nové veřejné toalety, a to nejen pro návštěvníky zahrad.

Klášter samotný byl založen roku 1694 olomouckým biskupem Karlem II. Kastelkornu z Lichtenštejna. Nejvýznamnější kulturní památkou, budovanou po dlouhá desítiletí od vzniku piaristické koleje, je její knihovna. Knihy, které byly získávány od roku 1694 až do zrušení koleje počátkem sedmdesátých let 19. století, tvoří dnes soubor 4500 svazků. Zachovalo se v ní třicet prvotisků a převážná většina knih pochází z 16.-18. století.
Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře

Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře

V rodném domě Sigmunda Freuda se nachází expozice pravnučky zakladatele psychoanalýzy, paní Jane McAdam Freud. Výstava není zaměřená na život a dílo Sigmunda Freuda, ale je moderním uměleckým znázorněním psychoanalytických symbolů.

Piaristický klášter v Příboru

Piaristický klášter v Příboru

Klášter byl založen roku 1694 olomouckým biskupem Karlem II. z Lichtenštejna – Kastelkornu pro účely rozšíření práce církevního řádu piaristů. V budově dnes sídlí Městské muzeum a knihovna. Místnosti v přízemí západního křídla slouží ke společenským a kulturním akcím i ke svatebním obřadům.

Klášterní kostel sv. Valentina v Příboře

Klášterní kostel sv. Valentina v Příboře

Na západním okraji města Příbora, naproti barokní piaristické koleji, která dnes slouží jako městské muzeum, se nachází barokní skvost města – klášterní kostel zasvěcený sv. Valentinovi.

Zahrady piaristického kláštera v Příboře

Zahrady piaristického kláštera v Příboře

V říjnu 2015 byly po několikaleté rekonstrukci slavnostně otevřeny zahrady piaristického kláštera v Příboře. Zahrady budou sloužit k relaxaci a klidnému trávení volného času lidí všech generací.

Další aktuality