ÚvodAktuality

Aktuality Plzeňský kraj

Jak se dříve žilo a bydlelo? Čím si naši předkové vydělávali na živobytí, co si oblékali nebo jak si krátili dlouhou chvíli, nám ukazují právě lidová architektura a skanzeny. Poznejte mnohaleté tradice nebo dávno zapomenuté recepty a vydejte se na výlet za poznáním. Naučte se péct čerstvý kváskový chléb v originální nefalšované peci, vyzkoušejte si mletí mouky, tlučení másla nebo vyřezávání drevěných hraček. Lidová architektura a skanzeny jsou hodnotným odkazem našich předků, od kterých se toho máme stále hodně co naučit. A začít můžete třeba tím, že navštívíte jeden z našich aktuálních výletních tipů.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Plzeňský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Chanovický skanzen zve na novou expozici lidových tradic

Skanzen Chanovice láká na novou expozici nazvanou "Tradiční lidová kultura regionů Klatovy-Cham". Jedná se o stálou výstavu věnovanou tradiční rukodělné výrobě i nemateriálnímu dědictví lidové kultury Plzeňského kraje, jako je tradice ochotnických divadel a folklorních kapel. Najdete ji ve dvou chalupách chanovického skanzenu staré lidové architektury Pošumaví.
2. květen 2023 16:00
Památky, Plzeňský kraj

Statek Bolevec prošel rekonstrukcí, návštěvníkům nabídne expozici venkovského bydlení

Jako zázrakem se uprostřed plzeňského panelového sídliště zachoval kousek vesnické idyly. Selský dvůr U Matoušů dominuje Bolevecké návsi a nabízí nahlédnutí, jak se žilo sedlákům v okolí Plzně, jak prožívali běžné každoroční činnosti a v neposlední řadě tvoří klidnou oázu v bouřlivém městě.
30. březen 2021 9:00
Památky, Plzeňský kraj

Světová rarita: mlýn, který přemílá baby na mladá děvčata

Máte-li kde starou babu, škaredou a zvetšelou, pošlete ji do Kolovče, oni vám ji přemelou; tento výrobní postup doporučuje básník Jan Neruda. Přemílání starých bab na mladá děvčata v kolovečském mlýnu můžete zažít během tradiční Kolovečské pouti, která se koná v neděli 21. srpna 2016.
16. srpen 2016 5:58
Památky, Plzeňský kraj