Úvod > Aktuality > Oslavy 650. výročí hradu Kašperk s novými prohlídkovými okruhy
Oslavy 650. výročí hradu Kašperk s novými prohlídkovými okruhy
">
Zážitky

Oslavy 650. výročí hradu Kašperk s novými prohlídkovými okruhy

  • Vydáno28. března 2011
Dvě zcela nové prohlídky zaměřené na každodenní život připravuje pro letošní sezonu šumavský strážní hrad Kašperk. Prohlédnete si například zvětšený model středověkého astrologického přístroje astrolábu.
Hrad slaví letos 650. výročí od svého zprovoznění, také proto chce letošním turistům nabídnout novinku. Nové prohlídky pro turisty jsou zaměřeny na běžný den na hradě. Jeden prohlídkový okruh bude zaměřen na každodennost při stavbě hradu očima jednoho konkrétního člověka účastnícího se stavby, druhý prohlídkový okruh se bude věnovat každodennosti života pohledem člověka, který na hradě žil. V expozicích si prohlédnete mimo jiné astroláb, starověký a středověký přístroj, který používali učenci k pozorování hvězd, určování zeměpisné polohy, orientaci při cestování nebo například k sestavování horoskopu. Hrad připravuje také nové programy úspěšných speciálních prohlídek pro školy a pro rodiče s dětmi.

Letošní rok je pro Kašperk a Kašperské Hory ve znamení oslav kupecké zlaté stezky z Německa do Čech. Oslava výročí stezek začala loni, kdy uplynulo 1000 let od vzniku obchodní cesty mezi Pasovem a Prachaticemi. Později přibyla stezka do Vimperka. Jelikož tyto dvě cesty nestačily, nařídil Karel IV. v roce 1356 stavbu nové obchodní stezky do tehdy rychle se rozvíjejících Kašperských Hor. V témže roce založil hrad Kašperk, který začal hranici a stezku strážit už o pět let později.

Obchodním cestám se říkalo solné stezky, protože se na nich do Čech vozila nejvíce sůl. V 16. století se pro jejich výnosnost ustálil název zlaté stezky. Kromě soli se do Čech vozily šperky, drahé látky a koření, vyváželo se obilí, slad, pivo, med či vosk.

K výročí zlaté stezky a k dvacetiletému partnerství Kašperských Hor a bavorského Grafenau se letos chystá řada akcí: výtvarné a poznávací akce škol, výstava o zlaté stezce na kašperskohorském náměstí či přednášky o historii stezek. Dvouletý projekt oslav stezek vyvrcholí v srpnu v Kašperských Horách historickým průvodem a turnajem rytířů na koních.
Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.