Úvod > Aktuality > Oheň v přírodě... Dobrého nepálí… Tak buďte dobří!
Ohen v prírode... Dobrého nepálí… Tak budte dobrí

Oheň v přírodě... Dobrého nepálí… Tak buďte dobří!

  • Vydáno1. dubna 2010
Výlet do přírody a táborák k sobě patří asi jako Bob a Bobek. Jedno bez druhého si většina Čechů ani nedokáže představit. Nesmíme ale zapomínat na bezpečnost, a tak vám připomeneme pár pravidel, které platí o zakládání ohně v přírodě.
Kde smíme oheň zapálit?
Požární zákon říká, že oheň smíme zřídit nejméně 50 m od lesa, v dostatečné vzdálenosti od budov a všeho, co by se mohlo vznítit. Před jeho zapálením ale i v takovém případě oddělte ohniště od okolí buď vyhloubením díry v zemi, vysypáním pískem nebo obložením kameny (Pozor! Pouze ze suchých, mokré kameny pukají!). Nejlépe se pro ohniště hodí čistě hliněný podklad. Pokud je blízko vodní zdroj, je to ideální.
 
Kde oheň zapalovat nemáme?
V ochranných pásmech elektrického vedení, vodních toků, zdrojů pitné vody a v blízkosti objektů s hořlavými látkami. Zvýšenou pozornost také musíme dbát na to, zda oheň nezakládáte pod větvemi, na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance (zetlelá vrstva jehličí) nebo rašelině, ani v blízkosti stohů, seníků apod. Létající jiskry nebo náhlý poryv větru totiž velmi snadno způsobí neštěstí, rašelina se může rozhořet i po pár dnech. Ostatně pokud je sucho, neměli byste oheň v přírodě zapalovat vůbec.
 
Kdo smí oheň zapálit?
Založit táborák a dohlížet na něj za každých okolností smí pouze osoba starší 18 let. Dobrá rada zní, že byste neměli zapalovat větší oheň, než zvládnete sami uhasit.
 
Smíme v přírodě použít vařič?
Zejména pokud zůstáváme venku přes noc, dostávají slovo krom ohně nejrůznější vařiče. Při zacházení s nimi platí podobná pravidla jako u ohně. Smí je používat jen dospělý ve vzdálenosti 50 m od lesa. Suchý líh zapalujeme pouze pod volnou oblohou (aby nikomu neuškodily uvolňující se látky).
 
Co když začne hořet?
Pokud už začne hořet, jste povinni vyhlásit poplach a požár ohlásit na čísle 150 (případně 112). A co dělat, když na někom vzplane oblečení? Hlavně neutíkejte, tím jen podpoříte hoření. Lehněte si na zem a válením oheň uhaste. Pomoci může i textilie (ne z umělých vláken), kterou na postiženého někdo hodí.
 
Na závěr už jen přání, aby vás oheň hřál, ale nepálil. A když už jsme u toho zahřívání… Pamatujte, že alkohol je sice ohnivá voda, ale k manipulaci s ohněm se rozhodně nehodí!
 

Další aktuality

Motýlí ráje v Česku: objevte místa, kde vám budou létat motýli kolem hlavy

I když jste už viděli řadu motýlích výstav, jejich křehká krása a úžasné barvy křídel vás nepřestanou fascinovat. Kde tedy právě nyní můžete obdivovat zářivý svět exotických motýlů? To vám prozradí Kudy z nudy.
Zážitky

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Když se řekne dovolená na venkově: užijte si odpočinek na ekofarmě

Nemusí jít o tradiční dovolenou na břehu rybníka nebo v lese. Doba s sebou nese nové poznatky a také požadavky na vše zdravé a ekologické. Potom vznikají takzvané ekofarmy, které jsou mnohdy určeny pro nejrůznější druhy odpočinku, relaxace a dovolené vůbec. Ekofarmy vznikly kombinací dvou slov. Farma je základní jednotkou zemědělství určenou k ustájení a chovu hospodářských zvířat, v jejímž okolí jsou pozemky sloužící k výběhu dobytka a pěstování plodin. Ekologie v širším slova smyslu je ochrana životního prostředí.
Ubytování

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Veveří – Eichhorn 1945 , Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Brněnské dostihy 2024, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.4. – 21.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vzácné dřevořezby z Křížové cesty na Bezdězu , Setkání amerických automobilových veteránů na Sychrově , Den země v Zoo Ostrava 2024, Mezinárodní den památek na hradě Šternberk, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

Užijte si Mezinárodní den památek a historických sídel – tipy na prohlídky s průvodcem

Mezinárodní den památek a historických sídel se na celém světě slaví každoročně 18. dubna. Podporuje naše znalosti o rozmanitosti kulturního dědictví, upozorňuje na křehkost památek a podporuje úsilí potřebné k péči o ně, jejich ochraně a zachování.
Zážitky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky