Úvod > Aktuality > Objevte Mokrý svět v Plzni, kde je možné sáhnout si na rybu
Objevte Mokrý svět v Plzni, kde je možné sáhnout si na rybu
">
Příroda

Objevte Mokrý svět v Plzni, kde je možné sáhnout si na rybu

  • Vydáno24. září 2016
Plzeňská zoologická zahrada otevřela novou malou expozici Mokrý svět, která odkazuje na historii a tradici rybářství a rybníkářství v Česku. Ve třech obřích dubových kádích na nádvoří historického statku Lüftnerka z 19. století v horní části zoo je několik druhů ryb, které můžete nejen pozorovat, ale také pohladit.
RybaExpozice Mokrý svět je k vidění v horní části plzeňské zoologické zahrady na nádvoří statku Lüftnerka. Ve velkých kádích s cirkulující vodou žijí barevní koi kapři, karasi či perlíni. Principem celé expozice je přiblížit některé ryby návštěvníkům, a zejména dětem, doslova na dosah. Děti si mohou do dřevěných kádí sáhnout a při troše štěstí se vystavených rybek i dotknout. Krmit, lovit nebo vyndavat ryby z vody je však samozřejmě zakázáno. Nedaleko kádí najdou zvídaví návštěvníci také doplňující informace o rybách.

S rybami v plzeňské zoo se můžete také setkat v tropických akváriích a také v ojedinělé expozici Česká řeka. Soustava více než deseti akvárií představuje tok řeky Úhlavy od pramene v úbočí hor do nížinného rybníku. Nejatraktivnější částí řeky je poslední část – rybník, kde žijí štiky, candáti, okouni, kapři a velcí sumci.

Tradice rybníkářství sahá v Plzni hluboko do historie. Největší, více než padesátihektarový, Velký Bolevecký rybník a následně celá bolevecká rybniční soustava vznikla kolem roku 1460, tzn. ještě dřív než slavná třeboňská rybniční soustava.
Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.