Úvod > Aktuality > Národní technické muzeum připomíná 70. výročí první velké cesty Hanzelky a Zikmunda
Národní technické muzeum připomíná 70. výročí první velké cesty Hanzelky a Zikmunda
">
Památky

Národní technické muzeum připomíná 70. výročí první velké cesty Hanzelky a Zikmunda

  • Vydáno22. dubna 2017
Dne 22. dubna 2017 tomu je přesně 70 let od chvíle, kdy Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund nasedli do Tatry 87 a vyrazili do Afriky. Národní technické muzeum připomíná toto výročí programem pro návštěvníky, během něhož je možné zhlédnout start pamětní jízdy, prohlédnout si řadu veteránů ze soukromých sbírek a blíže se seznámit s Tatrou 87 cestovatelů Hanzelky a Zikmunda a jejich příběhem.
NTM Miroslav ZikmundKdyž v  roce 1947 mladí absolventi ekonomie Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund nasedli do Tatry 87 a vyrazili do Afriky s cílem objet svět, loučil se s nimi před autoklubem v pražské Opletalově ulici pouze hlouček kamarádů a přátel. O tři a půl roku později byla při jejich návratu už situace jiná, oba byli slavní cestovatelé a v ulicích Prahy jim mávali i kolemjdoucí. Jejich cesta vedla nejprve do Afriky. Z jihoafrického Kapského města pak Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund přepluli do Argentiny a vydali se na pouť po Jižní a Střední Americe. Celkem za 1 290 dní projeli 44 zemí, urazili 111 000 km, z toho z toho 61 700 km v Tatře 87, a pořídili 10 000 fotografií a 11 000 m filmového materiálu. Celou svoji tříletou cestu průběžně zprostředkovávali v rozhlasových reportážích a posléze zachytili ve svých knihách. Stali se nesmírně populárními. V roce 1959 daroval Ing. Jiří Hanzelka proslulý expediční vůz Tatra 87 do sbírek Národního technického muzea. Nyní mohou automobil obdivovat návštěvníci muzea v expozici Dopravy.
 

Výstava veteránů a komentované prohlídky

NTMNTM si pro své návštěvníky připravilo zajímavý program, který bude připraven na sobotu 22. dubna od 10 do 17 hodin. Programu se lze zúčastnit zcela zdarma v rámci vstupného do muzea. Těšit se můžete na start tematické pamětní jízdy automobilu Tatra 87 ve stopách Hanzelky a Zikmunda s posádkou Petr Horký, Michal Popov a Miroslav Náplava. Příjezd posádky a dalších expedičních vozů do NTM je na plánu v 10:00 hodin. Ve 12:00 budou pánové pokračovat dále do Zlína.

Ve venkovním areálu muzea budou až do večera vystaveni veteráni do roku výroby 1970 a automobily Tatra bez omezení roku výroby ze soukromých sbírek. Milovníci cestování by si neměli nechat ujít komentované prohlídky automobilové sbírky a Tatry 87 Hanzelky a Zikmunda v expozici Dopravy v 11:00, 14:00 a 16:00 hodin. Vystaveny jsou také předměty z cesty, jako například pistole, mapa, mince, suvenýry, obuv apod. V Přednáškovém sále se bude promítat film Století Miroslava Zikmunda (2014, režie: Petr Horký), a to mezi 11. a 17. hodinou.
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.