Úvod > Aktuality > Národní technické muzeum představuje jednoho z největších závodních jezdců historie
Národní technické muzeum představuje jednoho z největších závodních jezdců historie
">
Kultura

Národní technické muzeum představuje jednoho z největších závodních jezdců historie

  • Vydáno18. června 2016
Tazio Nuvolari (1892-1953) patřil neodmyslitelně k nejvýznamnějším závodním jezdcům historie světového automobilismu. Památce tohoto velikána s nezaměnitelným charismatem věnuje nadační fond Eleutheria výstavu, která je v Národním technickém muzeu v Praze k vidění až do 23. 9. 2016.
NuvolariVýstava Tazio Nuvolari představuje prostřednictvím více než 300 fotografií a dobových artefaktů zcela odlišný pohled na tohoto velkého závodníka, který dosáhl v průběhu své více jak třicetileté závodní kariéry mnoha významných vítězství a úspěchů v historii motorového sportu. První část výstavy nazvaná „Nuvolari: závodní jezdec” představuje strmý start jeho kariéry na počátku 20. let minulého století na závodních motocyklech, na kterých dosáhl celkem 69 vítězství (stal se absolutním vítězem 36 závodů a 33 ve své kubatuře).

Ve 30. letech minulého století se jméno Nuvolari stává synonymem úspěchu, je označován jako legenda tehdejší doby, závodí na vozech Bugatti a Alfa Romeo závodních stájí Ferrari, Maserati a Auto Union. Během své závodní kariéry automobilového jezdce dosáhl 92 vítězství (byl absolutním vítězem 55 závodů a 37 ve své kategorii), své umění potvrdil vítězstvím na Evropském šampionátu v roce 1932, dvakrát se umístil na 1. místě v celosvětovém žebříčku rychlostních závodů.

Závody 1938Dokument vypovídající o dráze závodního jezdce doplňuje druhá část výstavy. Nuvolari se zde představuje v pozici amatérského, avšak velmi schopného fotografa, který má cit pro zachycení výjimečných okamžiků. V této části nazvané "Pohled Tazia" se představí více jak 100 záběrů ze soukromého života Tazia Nuvolariho odkrývající jeho niterné pocity a prožitky. Výstavu doplňuje řada zcela výjimečných dobových artefaktů dokumentujících jeho soukromý život i kariéru, které se představí vůbec poprvé v České republice. Je zde k vidění závodní vůz Bugatti T35, identický s tím, který řídil Tazio Nuvolari v roce 1927 a který znamenal začátek jeho profesionální kariéry závodního automobilového jezdce, a dále pak motocykl Norton 500 m18, stejný jako ten, na kterém Nuvolari jezdil své první motocyklové závody na počátku 20. let minulého století, kukla a závodní výstroj, které Nuvolari oblékal při závodech. K vidění je také pohár Coppa Donington, který tento velký šampion vyhrál 22. října 1938 na anglickém okruhu na závodním voze Union D a některé původní dobové filmy, které jsou svědectvím sportovních utkání tohoto mantovského jezdce.

Výstava je v Národním technickém muzeu otevřena až do 23. září v běžné otevírací době od úterý do pátku v čase od 9 do 17:30 hodin, v sobotu a v neděli od 10 do 18 hodin.
Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.