Úvod > Aktuality > Národní technické muzeum otevřelo novou expozici televizního studia
Národní technické muzeum otevrelo novou expozici televizního studia
"> Národní technické muzeum otevrelo novou expozici televizního studia "> V expozici se budou nekolikrát v týdnu konat workshopy "> Expozice Televizní studio se nachází v 3. patre budovy Národního technického muzea
Památky

Národní technické muzeum otevřelo novou expozici televizního studia

  • Vydáno22. května 2014
V loňském roce v souvislosti s výročím televizního vysílání byla v Národním technickém muzeu uspořádána výstava 60 let televizního vysílání. Letos muzeum připravilo, opět ve spolupráci s Českou televizí, projekt rozsáhlejší – samostatnou expozici, která se všem příznivcům techniky otevřela začátkem května.

TV studio v NTMStudio z Kavčích hor v muzeu

Zásluhou spolupráce s Českou televizí se do Národního technického muzea dostala funkční televizní technika a technologické stojany a nábytek, které v letech 1997 až 2011 sloužily ve studiovém komplexu SK8 objektu zpravodajství na Kavčích horách pro každodenní vysílání. Celý komplex expozice je s ohledem na svůj charakter přístupný s průvodcem, který návštěvníkům názorně ukáže, jak studiová technika funguje. Součástí expozice jsou informace na panelech a infokiosku.

Tv StudioVyzkoušejte si práci redaktora, meteorologa, kameramana či režiséra

V expozici se budou několikrát v týdnu konat workshopy vedené zkušenými televizními pracovníky, kteří účastníky seznámí s funkcí jednotlivých přístrojů a prací v televizním studiu. Účastníci workshopů si postupně vyzkouší role redaktora, meteorologa, kameramana či režiséra a budou mít možnost poznat, co vše práce v televizním studio obnáší a možnosti jejího technického vybavení nabízejí. Vedle jasně nasvíceného studia můžete nahlédnout do setmělé režie, kde za režijním stolem před monitorovou stěnou sedával tým lidí, jejichž úkolem bylo ze záběrů kamer ve studiu, snímaného zvuku a řady předtočených příspěvků každodenně sestavovat zpravodajské a publicistické pořady.

TV StudioA jaká technika je ve studiu k dispozici? Kromě jiného je možné natáčet s kamerami Sony BVP 500P, umístěnými na mohutných studiových stativech, zasednout za obrazovou režii Sony DME 7000 nebo zvukový mixážní pult Sony MXP 29, ve studiu a režii sledovat obraz na několika typech profesionálních monitorů Sony. Vybavení televizní střižny, kde se stříhaly reportáže natočené v terénu, reprezentují střihová jednotka Sony BVE 600, záznamové stroje Sony PVW-2800P formátu Betacam SP nebo titulkovač Aston Motif XP.

Skutečnou lahůdkou je vysílací automat Sony Betacart BVC-10P, který byl od roku 1990 do roku 2009 v objektu zpravodajství používán k odbavování obrazových příspěvků do vysílání zpravodajských relací. Do stroje vážícího několik set kilogramů se před vysíláním, nebo i během něj, vložily desítky videokazet Betacam SP, opatřených čárovým kódem, které stroj během zpravodajské relace postupně podle soupisky automaticky zakládal a přehrával.

Kdy do Národního technického muzea?

Expozice Televizní studio se nachází v 3. patře budovy Národního technického muzea. Otevřeno je zde vždy od úterý do pátku 9-17:30 hodin a o víkendech 10-18 hodin.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.