Úvod > Aktuality > Národní muzeum zahajuje výstavní cyklus Monarchie
Národní muzeum zahajuje výstavní cyklus Monarchie
">

Národní muzeum zahajuje výstavní cyklus Monarchie

  • Vydáno28. června 2012
Národní muzeum připravuje na roky 2012–2013 výstavní cyklus s názvem Monarchie. Z časově neobyčejně širokého období, kdy byly české země začleněny do habsburské monarchie, bude vyzdvižena doba vlády Františka Josefa I., tedy léta 1848–1916. Tato doba byla ve znamení překotných změn hosodářských, sociálních a politických. První výstava z cyklu Monarchie pod názvem Kouzelné hrací strojky začíná 29. června v Českém muzeu hudby.
Jednotlivé výstavy, pořádané v různých objektech Národního muzea, budou zaměřeny na témata jako je politika, právo a soudnictví, armáda, finance a soudnictví, doprava, společenský život, bydlení, zdraví a hygiena, jídlo, odívání, zábava, sporty, vzdělání a kultura, víra či média. Umožní tak návštěvníkovi získat co nejobsáhlejší pohled na toto zajímavé a rozporuplné období našich dějin.

První výstava z cyklu Monarchie pod názvem Kouzelné hrací strojky začíná 29. června v Českém muzeu hudby. K vidění je více než 60 automatofonů a 50 doprovodných exponátů z Evropy a USA rozdělených podle základních typů. Seznámíte se tak se zvonkovou hrou, hracími hodinami, varhanními stroji, flašinety, kolovrátky a dalšími. Návštěvníci si mohou sami vyzkoušet, jak se spouštějí a ovládají vybrané nástroje.

Další připravované výstavy z cyklu Monarchie jsou následující:

Sportsmeni v zemích českých – Národní památník na Vítkově, od 7. září 2012
Krmě – jídlo – žrádlo – Národopisné muzeum – Musaion, od 5. října 2012
Po stopě Karla Maye – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, od 25. října 2012
Monarchie – Nová budova Národního muzea, od 23. listopadu 2012
Dětský svět za císaře pána – Nová budova Národního muzea, od 23. listopadu 2012
Člověk ve fotografii – Nová budova Národního muzea, od 23. listopadu 2012
Století valčíku a polky – České muzeum hudby, od 9. března 2013