Úvod > Aktuality > Národní den železnice hostí letos Bohumín
Zážitky

Národní den železnice hostí letos Bohumín

  • Vydáno22. září 2023
Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholí letos v sobotu 23. září Národním dnem železnice, který se bude konat v Bohumíně. Program pro všechny fanoušky vlaků a světa na kolejích láká na prohlídku desítek kusů historické i moderní železniční techniky, nostalgické jízdy a na velkolepou světelnou show. Na doslech houkání lokomotiv bude ve stejný den slavit městská knihovna své stoleté výročí.
Národní den železniceNárodní den železnice je obří akcí v režii Českých drah a jejich partnerů, kterou každoročně koncem září navštíví tisíce lidí. Místa se střídají, každý rok tak milovníci "železného oře" poznávají jiné nádraží. V roce 2023 se Národní den železnice slaví v areálu bohumínského depa.

Ze stanice Bohumín budou do okolí po celý den vyjíždět speciální nostalgické parní vlaky. Samotný areál bohumínského depa pak organizátoři rozdělí na svět historie, svět změny a svět zábavy. Svět historie nabídne přehlídku těch nejkrásnějších historických parních, motorových i elektrických lokomotiv. Svět změny zase představí moderní flotilu Českých drah, ale i dceřiných společností nebo spolupracujících dopravců. Svět zábavy se zaměří na nabídku hravých aktivit pro rodiny s dětmi.

národní den železniceNávštěvníci budou muset tentokrát za vstup do areálu bohumínského depa zaplatit. Vstupenka na kompletní program vyjde dospělého na 450 korun, děti od 6 do 17 let 350 korun, drobotina do 6 let má vstup zdarma. Lístek na denní program trvající od 9 do 17 hodin bude dospělého stát 150 Kč a dítě 50 korun. Levnější vstupenka ale neopravňuje držitele zúčastnit se noční show, která bude patřit k vrcholům akce – ve světle reflektorů a laserů se při ní představí ty největší železniční skvosty.
 

Spousta zábavy na náměstí T.G.M.

bohumínProgram v rámci Dne železnice, ovšem se vstupem zcela zdarma, bude probíhat i na nedalekém náměstí T. G. Masaryka, kde oslaví bohumínské kulturní středisko K3 stoleté výročí své knihovny. Pro příchozí bude připraven loutkový stan s divadýlkem, krasopisná dílna, knihtisk, pražení kávy v historické pražírně z 19. století či kinematografický kufr s průzory na sledování filmové nahrávky. Těšit se můžete také na sekci žánrově rozdělených knihovnických stanů s workshopy a úkoly.

Dění na pódiu bude v dopoledním čase zaměřené zejména na rodiny s dětmi, odpoledne pak spíše na dospělé návštěvníky. Mezi hudebními gratulanty knihovny budou zpěvačky Eliška Nováková a Kaczi. Hlavní hvězdou večera je Janek Ledecký, který na pódiu vystoupí od 18 hodin.
Bohumínská modelová železnice

Bohumínská modelová železnice

Budujeme rodinné centrum, jehož ústředním motivem je kolejiště vláčků v měřítku TT / 1:120 /, ale i další možnosti zábavy a vyžití rodinám s dětmi, školkám i školám, modelářům, fandům železnice. Pro veřejnost jsme otevřeli na začátku června 2023.

Městské muzeum v Bohumíně

Městské muzeum v Bohumíně

Městské muzeum vzniká v útrobách secesního zrekonstruovaného domu Pod Zeleným dubem ve Starém Bohumíně. Má tři výstavní místnosti, dva depozitáře a mezi největší lákadla patří bohumínský poklad nebo pozůstatky mamuta.

Další aktuality

Zoo Ostrava láká na zimní levnější vstupné, k vidění jsou i nové druhy

Zoo Ostrava zve všechny milovníky zvířat do svých expozic. Od začátku listopadu je možné navíc využít mimosezonní slevy na vstupném, která potrvá až do konce března příštího roku. Zoologická zahrada vás jistě okouzlí jak v podzimních barvách, tak má i něco do sebe v úplné zimě. Můžete sem vyrazit i za novými zvířaty, která na podzim přibyla.
Moravskoslezský kraj | Příroda

10 tipů, kam do lázní a wellness v Moravskoslezském kraji

Vyberte si ze spa, wellness a dalších druhů pobytů v Moravskoslezském kraji. Hned několik nej nabízí návštěvníkům lázně na severovýchodě Moravy: nejvýše položené lázně v republice s nejčistším vzduchem ve střední Evropě, jedny z nejstarších jodových lázní v Evropě i sanatoria, která k léčbě používají jodobromovou vodu z podzemního moře z období třetihor. Zmíněné věhlasné balneologické skvosty – Horské lázně Karlova Studánka, Lázně Darkov a Sanatoria Klimkovice – naleznete v Moravskoslezském kraji, kam za kvalitní léčbou směřují klienti z celého světa. Lázně v Moravskoslezském kraji zažívají boom.
Moravskoslezský kraj | Lázně a wellness

Ski Aréna Karlov se těší na novou sezónu

Přípravy Ski Arény Karlov v kouzelném údolí Karlova pod Pradědem na novou sezónu 2023/24 jsou v plném proudu. Lyžaři zde mohou využít jednotný skipas pro celé údolí Karlova pod Pradědem včetně ski Areálu Čerťák v Horním Václavově, který je ideální pro rodiny s dětmi. Oficiální zahájení letošní sezóny se chystá na sobotu 9. prosince 2023.
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Čistý, podzimně jiskřivý vzduch a první sníh, co křupe pod nohama. Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, i když už léto dalo našim končinám definitivně sbohem. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
Moravskoslezský kraj | Příroda

České značky: Hedva Český Brokát, Tonak, gobelínka a další textilní tradice slezského Manchesteru

Klobouky Hückel, hedvábné kravaty Schiel, gobelíny nebo nádherně zdobené brokáty z Jeseníků znal celý svět. Zná je vlastně i dnes, jen pod jinými názvy – i vám určitě něco říkají jména společností Tonak anebo Hedva Český Brokát. S Kudy z nudy tentokrát prozkoumáme zlatou éru českého textilnictví, zajímavá muzea a na několika místech se dokonce podíváme přímo do výroby.
Moravskoslezský kraj | Kultura

České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

Když je zima, kdekdo si rád nasadí čepici. Anebo raději sáhnete po baretu, čelence, klobouku, cylindru či po buřince? Nekonečný příběh pokrývek hlav rozmanitých barev a střihů píše už řadu generací novojičínský Tonak – TOvárna NA Klobouky. Navíc ve městě na vás čekají dvě celoročně otevřené atraktivní kloboučnické expozice. Vyzkoušejte, co bude slušet právě vám!
Moravskoslezský kraj | Kultura

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 10. listopadu odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 11. listopadu 2023.
Moravskoslezský kraj | Gurmánská turistika

Noc duchů a strašidel bude o víkendu na Raduni

Zámek Raduň nedaleko Opavy bude v sobotu 4. listopadu 2023 otevřen v mimořádném návštěvnickém režimu. Konat se tu totiž bude Noc duchů a strašidel. Na zámku dostanou příchozí pořádnou porci strašení, lekání, hrůzy, ale hlavně zábavy. Akce je vhodná pro dospělé a statečné děti.
Moravskoslezský kraj | Památky