Úvod > Co chcete dělat? > Městské muzeum v Bohumíně
Městské muzeum v Bohumíně
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Městské muzeum v Bohumíně

Městské muzeum vzniká v útrobách secesního zrekonstruovaného domu Pod Zeleným dubem ve Starém Bohumíně. Má tři výstavní místnosti, dva depozitáře a mezi největší lákadla patří bohumínský poklad nebo pozůstatky mamuta.
Největším lákadlem expozice je skvost, který z Bohumína pochází a po letech se vrací téměř na stejné místo – starobohumínský poklad. K jeho nálezu došlo při opravě sochy Jana Nepomuckého právě na zdejším náměstí Svobody, pár desítek metrů od domu Pod Zeleným dubem. V jeho původním podstavci se tehdy našlo 54 mincí z let 1660 až 1860. Byly mezi nimi krejcary, feniky i stříbrné tolary z Anglie, Maďarska, Toskánska, Pruska a Rakouska.
 
Mezi další unikáty muzea se bezesporu řadí mamutí stolička a obratel. K jejich nálezu přispěla meandrující Odra, když podemlela a strhla kus břehu. Za stejných okolností se našel i další exponát, v zemi desetiletí ukrytý prvorepublikový hraniční kámen.
 
Nově vytvářenou expozici doplní také zapůjčené památky ze zrušeného muzea ŽDB (železáren a drátoven Bohumín). Dobové píchačky, kleště nebo pamětní deska na první lití železa v Bohumíně opatřená letopočtem 1888. Římskokatolická farnost věnovala muzeu historický ornát a liturgické předměty, sdružení Vize-art zase archaické školní potřeby.
 
Vlastivědně–etnografický klub bohumínského spolku Maryška ušil pro městské muzeum z dochovaných historických materiálů tradičním způsobem originální repliku bohumínského kroje. Do výstavních vitrín přispěli svými exponáty kromě těšínského muzea také soukromí sběratelé a nadšenci.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Coffee Maják v Bohumíně

Kavárna Coffee Maják v Bohumíně

Bohumín, Severní Morava a Slezsko
Minipivovar Skřečoňský žabák v Bohumíně

Minipivovar Skřečoňský žabák v Bohumíně

Bohumín, Severní Morava a Slezsko
Heřmanický pivovar

Heřmanický pivovar

Ostrava, Severní Morava a Slezsko
Camp Landek Park v Ostravě

Camp Landek Park v Ostravě

Ostrava, Severní Morava a Slezsko