Úvod > Aktuality > Na Vánoce se vypravte na hrad Radyně
Na Vánoce se vypravte na hrad Radyně
"> "> ">
Památky

Na Vánoce se vypravte na hrad Radyně

  • Vydáno24. prosince 2019
Tisíciletou historii nezapře malebné městečko Starý Plzenec, který je od své mladší sestry Plzně vzdálen 9 km jihovýchodním směrem. Z jedné strany vyčnívá nad městem na kopci nejstarší česká dochovaná rotunda sv. Petra, z protilehlého kopce jej chrání zřícenina hradu Radyně, dříve zvaného Karlskrone. Ve dnech 25. a 26. prosince 2019 vás hrad zve k mimořádné vánoční návštěvě.
Hrad RadyněHrad Radyně může být cílem vašeho výletu na Boží hod či na Štěpána (25. a 26. 12.), kdy bude hrad výjimečně zpřístupněn od 14:00 do 16:00 hodin a kdy se zde návštěvníci potkají s pánem hradu a jeho družinou.

V ceně vstupného ve výši 50 Kč návštěvníkům nabídne pán hradu a jeho dvořané  teplý nápoj a malou koledu. Výtěžek ze vstupného bude věnován na vybavení vnitřních prostor hradu Radyně.

Na Nový rok se od 14:00 bude konat tradiční novoroční setkání u rotundy sv. Petra a Pavla, která je nejstarší celistvě dochovanou církevní památkou na území České republiky.
Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Dominantou celého Plzeňska je zřícenina hradu Radyně. Dnes na Radyni láká především pohádková expozice v hradní věži s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu.

Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci

Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci

Nejstarší celistvě dochovanou církevní památkou na území České republiky je podle některých pramenů Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci. Rotunda vznikla ve slovanském hradišti nad řekou Úslavou zřejmě v 2. polovině 10. století a stojí v místech, kde býval knížecí hrad.