Úvod > Aktuality > Na Vánoce se vypravte na hrad Radyně

Na Vánoce se vypravte na hrad Radyně

Vydáno 24. prosince 2019 Památky
Tisíciletou historii nezapře malebné městečko Starý Plzenec, který je od své mladší sestry Plzně vzdálen 9 km jihovýchodním směrem. Z jedné strany vyčnívá nad městem na kopci nejstarší česká dochovaná rotunda sv. Petra, z protilehlého kopce jej chrání zřícenina hradu Radyně, dříve zvaného Karlskrone. Ve dnech 25. a 26. prosince 2019 vás hrad zve k mimořádné vánoční návštěvě.
Hrad RadyněHrad Radyně může být cílem vašeho výletu na Boží hod či na Štěpána (25. a 26. 12.), kdy bude hrad výjimečně zpřístupněn od 14:00 do 16:00 hodin a kdy se zde návštěvníci potkají s pánem hradu a jeho družinou.

V ceně vstupného ve výši 50 Kč návštěvníkům nabídne pán hradu a jeho dvořané  teplý nápoj a malou koledu. Výtěžek ze vstupného bude věnován na vybavení vnitřních prostor hradu Radyně.

Na Nový rok se od 14:00 bude konat tradiční novoroční setkání u rotundy sv. Petra a Pavla, která je nejstarší celistvě dochovanou církevní památkou na území České republiky.
Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Dominantou celého Plzeňska je zřícenina hradu Radyně. Dnes na Radyni láká především pohádková expozice v hradní věži s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu.

Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci

Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci

Nejstarší celistvě dochovanou církevní památkou na území České republiky je podle některých pramenů Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci. Rotunda vznikla ve slovanském hradišti nad řekou Úslavou zřejmě v 2. polovině 10. století a stojí v místech, kde býval knížecí hrad.

Další aktuality

27.5.
2020
#světovéČesko a Plzeňský kraj

#světovéČesko a Plzeňský kraj

Plzeňsko a Český les | Příroda
17.5.
2020
#světovéČesko a mohyly jako od starých Mayů

#světovéČesko a mohyly jako od starých Mayů

Plzeňsko a Český les | Příroda