Úvod > Aktuality > Na statku v Milíkově si užijete Slavnosti řemesel a lidové kultury
Na statku v Milíkove si užijete Slavnosti remesel a lidové kultury
"> Na statku v Milíkove si užijete Slavnosti remesel a lidové kultury "> Volné prohlídky statku budou možné po celý den od 10 do 17:30 hodin "> Paní Berta Ružicková z Nejdku udržuje tradicní hru na citeru
Kultura

Na statku v Milíkově si užijete Slavnosti řemesel a lidové kultury

  • Vydáno11. září 2014
V sobotu 13. září 2014 od 10 do 17:30 hodin bude v rámci Dnů evropského dědictví zdarma přístupná prohlídka na statku v Milíkově, kde můžete obdivovat ukázku tradiční chebské architektury a lidové kultury. Připravena je také komentovaná prohlídka statku.

Statek MilíkovV autentickém prostředí chebského hrázděného statku se návštěvníci budou moci seznámit s ukázkami tradičních prací a řemesel, která v minulosti neoddělitelně patřila k životu na venkovském hospodářství: pletení košíků, předení na kolovratu, tkaní na malém stavu, paličkování, kovářská práce, péče o včely, výmlat obilí cepy. Děti si budou moci vyzkoušet některé ze starých a dnes již zapomenutých dětských her a těšit se mohou také na pohádku. Volné prohlídky statku budou možné po celý den od 10 do 17:30 hodin. Od 15:00 do 17:30 pak bude probíhat program Slavností řemesel a lidové kultury.

Důležitou součástí sobotního odpoledního programu pak bude vyhlášení prvních zápisů do Krajského Citeraseznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Karlovarského kraje. Toto vyhlášení proběhne za účasti nositelů těchto tradic – souboru Heimatchor z Kraslic, pečujícího o udržení tradice lidového a zlidovělého pěveckého folklóru původním krušnohorském a egerlandském nářečí a paní Berty Růžičkové z Nejdku, která udržuje tradiční hru na citeru.

Pro zájemce z Chebu bude ve 14:00 přistaven na Kasárním náměstí autobus, který je odveze do Milíkova. Odjezd je plánován na 14:15. Zpět do Chebu bude autobus odjíždět z Milíkova cca v 17:30.

Hrázděný statek v Milíkově

Hrázděný statek v Milíkově

V Milíkově nedaleko Chebu se můžete projít originálním dobovým statkem, který má klasický půdorys chebského hrázděného statku – přibližně čtvercový dvůr uzavřený obytným stavením s chlévem, stodolou, do dvora otevřenou kolnou a výminek postavený na místě původních samostatných chlévů.