Úvod > Aktuality > Na Mařence je nová rozhledna
Na Mařence je nová rozhledna
">
Památky

Na Mařence je nová rozhledna

"Nová vyhlídková věž vysoká 31 metrů je od 27. října zpřístupněna turistům na vrchu Mařenka na Třebíčsku. Rozhlednu tvoří devítimetrový podstavec obložený kamenem, na něm stojí kovové schodiště doplněné dřevěnými prvky. Na vrchu s nadmořskou výškou 711 metrů kdysi rozhledna už stála, ale spadla při bouřce. "
Stavba vysoká 31,3 m nabízí celoročně zdarma výhled do kraje.  Rozledna vznikla na místě, kde v 60. letech minulého století zanikla původní dřevěná stavba. Oživit turistickou lokalitu se rozhodli zástupci okolních obcí, kteří za tím účelem založili sdružení Mikroregion Podhůří Mařenky.
 
Kolem vrchu Mařenka vede cyklostezka a u rozhledny končí naučná stezka.Autoři návrhu použili kombinaci moderních a umělých přírodních stavebních materiálů tak, aby rozhledna zapadla do zalesněného okolí. Kromě použitých materiálů odlišuje Mařenku od tradičních rozhleden neobvyklý, trojúhelníkový půdorys.

Na Vysočině teď turisté mohou navštívit osm rozhleden. Nejstarší je rozhledna Babylon nedaleko Kramolína na Třebíčsku. V roce 1831 ji nechal postavit majitel panství Jindřich Vilém Haugwitz.

Rozhledna Mařenka – výhledy na Třebíčsko z vrchu Mařenka

Rozhledna Mařenka – výhledy na Třebíčsko z vrchu Mařenka

Mařenka je nejvyšší vrch v okrese Třebíč s nadmořskou výškou 711 m n.m. V roce 2012 zde byla zpřístupněna nová, asi 30 metrů vysoká vyhlídková věž se stejným názvem – Mařenka.