Úvod > Aktuality > Na Dlaskově statku se otevřela nová expozice Kolovrátek, stav i jehla
Na Dlaskově statku se otevřela nová expozice Kolovrátek, stav i jehla
"> "> "> ">

Na Dlaskově statku se otevřela nová expozice Kolovrátek, stav i jehla

Vydáno 14. května 2020 Památky
Dlaskův statek se otevřel 12. května 2020 a od té doby nabízí svým návštěvníkům zcela novou expozici o výrobě textilií a oblečení z kůže. Pozornost je věnována také údržbě ošacení - jak se dříve pralo, mandlovalo a žehlilo.

Prohlédněte si ukázku typické pojizerské architektury

Dlaskův statekNa Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova byla od 12. května 2020 zpřístupněna nová expozice „Kolovrátek, stav i jehla“, věnovaná tradiční podomácké výrobě lidového oděvu v Pojizeří. Návštěvníci expozice mají jedinečnou příležitost seznámit se s různorodostí a krásou textilií a součástek tradičního lidového oděvu užívaných našimi předky při různých příležitostech v období přibližně od konce 18. století do počátku 20. století. Kromě zemědělství, které zajišťovalo obyvatelům venkova obživu, patřila v tomto období k životu lidí na venkově celá řada činností, nezbytných pro provoz usedlosti. V oblasti Pojizeří mezi ně patřila i podomácká výroba pláten, sukna, vlny a usní a jejich další zpracování, a to z materiálu, který byl v tomto regionu dostupný – lnu, kopřiv, konopí a kožešin zvířat.

dlaskův statekExpozice se tentokrát nevěnuje pouze hotovému oděvu, ale všem pracovním procesům, které museli ovládat všichni hospodáři, hospodyně a podomáčtí výrobci v každém stavení. Od těch nejjednodušších, jako je pěstování a zpracování lnu a konopí, činění kůží, spřádání příze, česání vlny, tkaní plátna, bělení a barvení látek, až po vlastní šití oděvních součástek a jejich zdobení krajkou či výšivkou.

kolovrátekČást expozice se také věnuje údržbě tkanin a oděvů – praní, mandlování a žehlení. Aby nebyl návštěvník ochuzen o hotový výsledek těchto jednotlivých procesů, jsou v části nové expozice vystaveny i ukázky lidových oděvů, které se ve venkovském prostředí nosily ve všední dny a které byly velmi prosté, přizpůsobené vykonávané každodenní práci. K jejich zhotovení se používalo podomácky vyrobené hrubé lněné plátno, neupravené vlněné tkaniny (houně) a kůže. Vystaveny jsou však i oděvy sváteční, které se nosily při slavnostech a různých obřadech, jejichž součástky často šili krejčí a švadleny ve městech, nebo je vyráběli specializovaní řemeslníci, např. kloboučníci, krajkáři a krajkářky, výrobci stuh a mašlí či stavěčky čepců. Tyto sváteční oděvy byly ukládány v malovaných truhlách a skříních, v tzv. ložních komorách, podobně je uvidíte také v expozici Dlaskova statku.

Statek je otevřen denně kromě pondělí od 9:00 do 16:00 hodin, vstupné je za 50 korun.
Dlaskův statek u Turnova

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.