Úvod > Aktuality > Na Chodsku se chystají rázovité masopustní průvody
Kultura

Na Chodsku se chystají rázovité masopustní průvody

  • Vydáno12. února 2024
Města a obce na Chodsku slaví masopust od 9. do 17. února 2024 a i letos se ve vyhlášených lokalitách chystají tradiční masopustní průvody. Největší z nich se odehraje v Postřekově, oblíbený je též masopust v Klenčí a Kolovči.
masopust postřekovMasopustní průvod v Klenčí začne v sobotu 13. února ve 14:00 a bude opět spojený s dobročinnou akcí pro miřkovský útulek pro týrané koně. Očekává se průvod asi 30 masek, nebudou chybět ani krojovaní, koňský povoz s pivem a muzikanti. Maškary mají v plánu asi dvoukilometrovou trasu v zadní části obce.

Nejdelší masopust bývá tradičně v Postřekově, kde trvá od pátku 9. února do úterý 13. února 2024. Široko daleko se jedná o nejvyhlášenější a největší masopustní oslavy. Mezi tradičně největší akce patří nedělní kytičkový průvod a úterní maškarní průvod. Počet masek se v minulých letech pohyboval od 80 do 150. V Postřekově trvá tradice masopustních oslav od konce druhé světové války (nekonal se pouze během covidu, v roce 2021). V Kolovči se masky vydají na své rejdy 17. února ve 14:30, sraz maškar je v uvedený čas u kulturního domu
 

Housle v černém, masky a kroje

Stejně jako v ostatních regionech Česka mají i na Chodsku svérázná pravidla masopustu. V čele průvodu nese krojovaná dívka nebo muž převlečený za ženu housle zabalené v černém plátně jako symbol konce muziky v nadcházejícím období půstu. Poté následují ženich s nevěstou, komický pár, v němž nevěstu obvykle představuje vysoký muž a ženicha malá žena. Nedělitelnou součástí masopustního průvodu jsou krojované dívky se slaměným věnečkem na hlavě. Nesmí chybět figurína Masopusta, kterou nesou regruti. Další důležitou postavou v průvodu je soudce, který vynáší nad Masopustem rozsudek, a kat vykonávající popravu. Po rozsudku vykonaném před zraky místních i přespolních přihlížejících se všichni odeberou „truchlit“ do hospody, kde bývá připravena lidová zábava s dechovou hudbou.

chodský krojA jak vypadají zdejší kroje? Sváteční kroj je na Chodsku výrazně pestrobarevný. Ženy si oblékají plátěnou bílou košilku, živůtek a jednobarevnou sukni lemovanou barevnými stuhami. Na tu pal přijde ještě pestrobarevná zástěra s květinovým vzorem. Nejtypičtějším prvkem ženského chodského kroje je černý, bohatě barevně vyšívaný šátek, který ženy nosí především na hlavě a spadá jim přes prsa až k pasu. Muži si oblékají bílou košili s modrou vyšívanou vestou a jednou řadou knoflíků. Nezbytnou součástí kroje jsou žluté kožené kalhoty a bílé punčochy. Na hlavu pak patří kožešinová čepice nebo široký klobouk. Typický je i dlouhý světlý kabát a dřevěná hůl v ruce. Zatímco ženy nosí černé střevíce nebo šněrovací boty, muži oblékají černé holiny. Koho kroje zajímají, může si je dopodrobna prohlédnout v Muzeum krojů v Postřekově.
Chodský hrad a Muzeum Chodska s bohatými etnografickými sbírkami

Chodský hrad a Muzeum Chodska s bohatými etnografickými sbírkami

V Domažlicích můžete navštívit Muzeum Chodska, které vám přiblíží nejen historii Chodska, ale představí také bohaté etnografické sbírky. Muzeum je nejstarším muzeem na Domažlicku a sídlí na Chodském hradu.

Muzeum chodských krojů Postřekov

Muzeum chodských krojů Postřekov

Muzeum v Postřekově se otevřelo zásluhou dvou zdejších švadlen. Marie Langová a Anna Burešová tu shromažďují kroje z chodských vsí a spatříte zde opravdové skvosty. Kromě čtyřiceti kompletních krojů jsou v muzeu také doplňky, nádobí, nábytek a další vybavení domácností.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky