ÚvodAktualityNa Chodsku se chystají rázovité masopustní průvody
Kultura

Na Chodsku se chystají rázovité masopustní průvody

  • 12. února 2024
Města a obce na Chodsku slaví masopust od 9. do 17. února 2024 a i letos se ve vyhlášených lokalitách chystají tradiční masopustní průvody. Největší z nich se odehraje v Postřekově, oblíbený je též masopust v Klenčí a Kolovči.
masopust postřekovMasopustní průvod v Klenčí začne v sobotu 13. února ve 14:00 a bude opět spojený s dobročinnou akcí pro miřkovský útulek pro týrané koně. Očekává se průvod asi 30 masek, nebudou chybět ani krojovaní, koňský povoz s pivem a muzikanti. Maškary mají v plánu asi dvoukilometrovou trasu v zadní části obce.

Nejdelší masopust bývá tradičně v Postřekově, kde trvá od pátku 9. února do úterý 13. února 2024. Široko daleko se jedná o nejvyhlášenější a největší masopustní oslavy. Mezi tradičně největší akce patří nedělní kytičkový průvod a úterní maškarní průvod. Počet masek se v minulých letech pohyboval od 80 do 150. V Postřekově trvá tradice masopustních oslav od konce druhé světové války (nekonal se pouze během covidu, v roce 2021). V Kolovči se masky vydají na své rejdy 17. února ve 14:30, sraz maškar je v uvedený čas u kulturního domu
 

Housle v černém, masky a kroje

Stejně jako v ostatních regionech Česka mají i na Chodsku svérázná pravidla masopustu. V čele průvodu nese krojovaná dívka nebo muž převlečený za ženu housle zabalené v černém plátně jako symbol konce muziky v nadcházejícím období půstu. Poté následují ženich s nevěstou, komický pár, v němž nevěstu obvykle představuje vysoký muž a ženicha malá žena. Nedělitelnou součástí masopustního průvodu jsou krojované dívky se slaměným věnečkem na hlavě. Nesmí chybět figurína Masopusta, kterou nesou regruti. Další důležitou postavou v průvodu je soudce, který vynáší nad Masopustem rozsudek, a kat vykonávající popravu. Po rozsudku vykonaném před zraky místních i přespolních přihlížejících se všichni odeberou „truchlit“ do hospody, kde bývá připravena lidová zábava s dechovou hudbou.

chodský krojA jak vypadají zdejší kroje? Sváteční kroj je na Chodsku výrazně pestrobarevný. Ženy si oblékají plátěnou bílou košilku, živůtek a jednobarevnou sukni lemovanou barevnými stuhami. Na tu pal přijde ještě pestrobarevná zástěra s květinovým vzorem. Nejtypičtějším prvkem ženského chodského kroje je černý, bohatě barevně vyšívaný šátek, který ženy nosí především na hlavě a spadá jim přes prsa až k pasu. Muži si oblékají bílou košili s modrou vyšívanou vestou a jednou řadou knoflíků. Nezbytnou součástí kroje jsou žluté kožené kalhoty a bílé punčochy. Na hlavu pak patří kožešinová čepice nebo široký klobouk. Typický je i dlouhý světlý kabát a dřevěná hůl v ruce. Zatímco ženy nosí černé střevíce nebo šněrovací boty, muži oblékají černé holiny. Koho kroje zajímají, může si je dopodrobna prohlédnout v Muzeum krojů v Postřekově.
Chodský hrad a Muzeum Chodska s bohatými etnografickými sbírkami Kultura

Chodský hrad a Muzeum Chodska s bohatými etnografickými sbírkami

V Domažlicích můžete navštívit Muzeum Chodska, které vám přiblíží nejen historii Chodska, ale představí také bohaté etnografické sbírky. Muzeum je nejstarším muzeem na Domažlicku a sídlí na Chodském hradu.

Muzeum chodských krojů Postřekov Kultura

Muzeum chodských krojů Postřekov

Muzeum v Postřekově se otevřelo zásluhou dvou zdejších švadlen. Marie Langová a Anna Burešová tu shromažďují kroje z chodských vsí a spatříte zde opravdové skvosty. Kromě čtyřiceti kompletních krojů jsou v muzeu také doplňky, nádobí, nábytek a další vybavení domácností.

Další aktuality

Benediktinské dny oživí klášter Kladruby

V pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 se konají oživené noční prohlídky kláštera v Kladrubech, tzv. Benediktinské dny. Netradiční exkurze klášterem vám přiblíží významné období našich dějin.
11. červenec 2024 10:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
9. červenec 2024 10:30
Letní sporty, Plzeňský kraj

V šumavském Nebespánu ochutnáte lahůdky francouzské kuchyně

Boutique hotel Nebespán nabízí od 5. do 7. července a 24. až 25. srpna mimořádný kulinářský zážitek – zdejší francouzský šéfkuchař Mikael Rassineux vám těchto dnech připraví nejlepší úpravy mušlí: Moules marinières, Moules à la crème a Soupe dieppoise. Kromě vynikající kuchyně si v Nebespánu můžete dopřát skvělý odpočinek.
4. červenec 2024 9:00
Ubytování, Plzeňský kraj

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: tipy na výlety za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
4. červenec 2024 6:16
Památky, Plzeňský kraj

Poledník, Třístoličník a Bučina: tři krátké výlety přes hranice na Šumavě

Hledáte zajímavý námět na šumavský výlet? Vyzkoušejte naše tipy na krátké výlety přes hranice. Vybrali jsme si horu Poledník, Třístoličník a oblíbenou Bučinu. Udělejte si hezkou procházku těmito místy, která byste za minulého režimu museli obejít velikým obloukem.
3. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Po třech letech se o nastávajícím prodlouženém víkendu postaví bikeři na start mezinárodního podniku v downhillu na šumavském Špičáku. Ve dnech 5. až 7. července 2024 se pojede v pořadí 4. závod šestidílné série iXS Downhill Cupu, kde mohou startovat i jezdci bez licence.
2. červenec 2024 13:50
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 14. července 2024, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
30. červen 2024 18:54
Životní styl, Plzeňský kraj

Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

Je to již více než 200 let, kdy do Klatov přivezl baron Josef Volšanský, vracející se z napoleonských válek, semena květin původem z Francie, které se postupem času staly symbolem města. Pokud i vy patříte k obdivovatelům něžné krásy těchto květin, prohlédněte si množství klatovských karafiátů neuvěřitelných barevných kombinací na výstavě v zahradě klatovských karafiátníků. Letos se výstava koná již od 28. června, a potrvá určitě alespoň do 14. července 2024.
27. červen 2024 14:00
Příroda, Plzeňský kraj