Úvod > Aktuality > Muzeum v Chebu chystá na sobotu již tradiční velikonoční jarmark
Muzeum v Chebu chystá na sobotu již tradiční velikonoční jarmark
"> "> "> ">

Muzeum v Chebu chystá na sobotu již tradiční velikonoční jarmark

Vydáno 9. dubna 2019 Kultura
Tako jako každý rok, připravilo i letos Muzeum Cheb na sobotu 13. dubna 2019 tradičně bohatý a zajímavý velikonoční program. Jarmark proběhne již tradičně v prostorách muzejní expozice. Díky probíhající rekonstrukci bude sice o něco menší, ale návštěvníci nebudou ošizeni o nic zásadního, na co jsou z minulých let zvyklí. Jako každoročně, jsou i letos připravena početná zastavení věnovaná tradičnímu řemeslu a rukodělné výrobě. Prodejní jarmark doplní také bohatý doprovodný program.
velikonoce466317260.jpgNa sobotu 13. dubna od 10 do 17 hodin připravuje Muzeum Cheb ve svých prostorách již 20. Velikonoční jarmark. Akce se bude konat opět v prostorách muzjní expozice, avšak díky probíhajícím pracím bude o něco menší, návštěvníci ale nebudou ošizeni o nic zásadního, na co jsou z minulých let zvyklí.

Na návštěvníky budou opět čekat početná zastavení věnovaná tradičnímu řemeslu a rukodělné výrobě. Všechny příchozí zcela jistě potěší řada řemeslných ukázek, které si budou v mnoha případech moci také sami vyzkoušet: paličkování, rozmanité výzdobné techniky pro velikonoční vajíčka, pletení pomlázek a košíků, tradiční předení na kolovratu. Chybět nebudou ani ukázky oblíbených technik, které pracují s papírem. Nebude chybět oblíbená velká perníkářská dílna.

velikonoce-cheb02.jpgV průběhu dne bude na všechny v Muzeu Cheb čekat i bohatý doprovodný program. V programu velikonočního jarmarku vystoupí dětské soubory ze základních a z mateřských škol. Návštěvníci se mohou těšit na děti z tanečně pohybového kroužku Sluníčko z mateřské školy v ulici Osvobození a pěvecký soubor Koťata z 5. ZŠ v Chebu. Odpoledne se představí v pořadu velikonoční pověst žáci literárně dramatického a pěveckého oddělení chebské Lidušky. S pásmem povídání a písniček nazvaným Od masopustu k Velikonocům přijde chebská divadelní skupina Čaplíni.
 

Fenomén kraslic

KrasliceI v letošním roce se Cheb prostřednictvím Velikonočního jarmarku v muzeu připojí k Velikonoční cestě Durynsko – Sasko – Čechy. V jejím rámci bude možné zhlédnout malou výstavu věnovanou fenoménu velikonočních kraslic v českém prostředí. Pro její přípravu se Muzeu Cheb spojilo s Turistickým informačním centrem. V jeho prostorách bude výstava přístupná od 13. 4. do 28. 4. vystaveno zde bude mimo jiné 10 malovaných pštrosích vajec z Berga / Elsteru. Jejich autory budou moci návštěvníci vidět při jejich výzdobě v sobotu 13. dubna při v prostorách velikonočního jarmarku. Vystavena bude i velikonoční koruna z Erga /Elsteru, kterou město Cheb obdrželo od organizátorů Velikonoční cesty ze sdružení Thükop z Berga/Elsteru v loňském roce.
 

Co to je a odkud se vzala velikonoční koruna

Německá koruna v ChebuV roce 2018 přivezli do Chebu zástupci spolku „Osterpfad – Vogtland /Thükop e. V“. z německého Berga/Elster velikonoční korunu, která bude i letos v době velikonočních svátků zdobit nádvoří muzea.

Tradice zdobit v období Velikonoc veřejná prostranství a dvory významných budov ve městech a obcích korunami z chvojí a barevných velikonočních vajíček vznikla před více než sto lety ve franckém Švýcarsku. Od počátku velikonoční koruny jako symbol velikonočních svátků a přicházejícího jara zdobily nejčastěji veřejné kašny i soukromé studny. Postupem času se tento novodobý zvyk stával stále populárnější.

Od osmdesátých let 20. století se tak rozšířil v mnoha částech jižního, středního a východního Německa. Velikonoční koruny se tak staly v německy hovořících zemích hlavní součástí velikonoční výzdoby v mnoha městech a obcích, která se sdružují do tzv. Velikonočních cest. Ty pak dávají možnost putovat za touto svéráznou výzdobou a obdivovat zručnost a nápaditost jejích tvůrců. Město Cheb se tak stalo prvním zástupcem Velikonoční cesty na české straně hranice. Velikonoční koruna bude zdobit nádvoří muzea až do Bílé neděle, tedy 28. dubna 2019.
Pachelbelův dům - krajské muzeum Cheb

Pachelbelův dům - krajské muzeum Cheb

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.

Další aktuality