!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Muzeum skla a bižuterie v Jablonci chystá nové výstavy a odhalilo unikátní skleněnou plastiku
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci chystá nové výstavy a odhalilo unikátní skleněnou plastiku
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci chystá nové výstavy a odhalilo unikátní skleněnou plastiku

Vydáno 22. listopadu 2020
I přes nucené uzavření připravilo Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na závěr letošního roku zajímavé projekty. Do svého třetího dějství vstupuje projekt Mezinárodní trienále skla a bižuterie Jablonec 2020, který zahájí dvě nové výstavy, vyhlásí oceněné kolekce z letní přehlídky současného designu a v muzejním parku došlo k odhalení unikátní skleněné plastiky výtvarníka Mariana Karla.
skleničkyDvě nové výstavy ukončí projekt Mezinárodního trienále skla a bižuterie Jablonec 2020. Ta větší z nich se jmenuje Designová 10⁰ a mapuje deset let systematického muzejního sbírání současného českého i zahraničního užitkového skla, bižuterie a šperku. Je symbolickým poděkováním všem těm, kteří muzeu za toto období své výrobky darovali nebo za symbolickou cenu přenechali. Jen díky nim dnes kurátoři spravují nejkomplexnější kolekci designu skla a bižuterie v České republice. Druhá z výstav nazvaná Reflexe představí v muzejním krystalu deset zajímavých sklářských umělců tří generací z různých koutů světa tvořících v České republice. Zastoupeni jsou tvůrci z Evropy, Asie a Severní Ameriky.
 
plastika muzeum jablonecVernisáže obou výstav měly proběhnout 19. listopadu, současně s vyhlášením kolekcí oceněných z letní výstavy Trendy.Design.Produkce. Mezi kolekce zúčastněných 80 firem a studií z 8 zemí bylo rozděleno 18 medailí, z nichž část udělila mezinárodní komise a druhou partneři akce a veřejnost, která mohla po celou dobu výstavy hlasovat přímo v sálech. Vzhledem k pandemické situaci si výstavy i přehled oceněných zatím lze prohlédnout virtuálně, na webu i sociálních sítích jabloneckého muzea. Virtuální prohlídky výstav jsou dostupné na webu msb-jablonec/virtualni-muzeum/.
 
Výjimečnou událostí bylo takté odhalení unikátní skleněné plastiky světoznámého výtvarníka Mariana Karla. Byla vytvořena „na míru“ do muzejního parku, tak, aby aktivně komunikovala s muzejní přístavbou.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada - České sklo sedmi století a nově též Skleněný krystal. Vydejte se za třpytivou krásou!

Další aktuality