!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Lux Film Days přinesou skvělé evropské filmy online a zdarma
Lux Film Days přinesou skvělé evropské filmy online a zdarma
"> "> "> "> ">
Kultura

Lux Film Days přinesou skvělé evropské filmy online a zdarma

Vydáno 23. listopadu 2020
Celoevropské filmové dny Lux Film Days se letos v ČR uskuteční od 26. do 30. listopadu. Poprvé se odehrají online, a to na platformě Moje kino LIVE, díky které bude možné virtuálně navštívit kino se vším všudy. Promítání bude zdarma přístupné po celé ČR a nabízí sledování nejlepších evropských filmů, které byly nominovány na prestižní Filmovou cenu LUX udělovanou každoročně Evropským parlamentem. V rámci LUX Film Days bude představena nová podoba filmové ceny na příští rok - „LUX – evropská filmová cena diváků“.
Všechny projekce festivalu Lux Film Days startují ve 20 hodin, půl hodiny před startem filmu je k dispozici chat a nebudou chybět ani živé úvody dramaturgů a pořadatelů, aby se zážitek z virtuálního kina co nejvíce přibližoval reálné návštěvě klubového kina. Streamy jsou pro diváky ze všech koutů České republiky zdarma, je jen třeba se předem zaregistrovat.
 
Ve čtvrtek 26. listopadu odstartuje akci film Druhá strana naděje finského klasika Akiho Kaurismäkiho. Druhým titulem bude mrazivý dánský dokumentární thriller Odložený případ: Hammarskjöld. Sobota přinese animovaný film pro celou rodinu Můj život Cuketky. Na neděli si pořadatelé připravili strhující polskou kroniku Poslední rodina. Akce bude završena v pondělí snímkem italské režisérky Alice Rohrwacherové Šťastný Lazzaro, který je poctou klasickým magicko-realistickým filmům.
 
Lux Film DaysStream každého filmu probíhá pouze jednou v konkrétní daný den a hodinu. Filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky, kromě projekce Můj život Cuketky. Tento film zazní s českým dabingem, aby byl přístupný pro celou rodinu a starší děti, pro které je primárně určen. Letošní snímky promítané v rámci Lux Film Days jsou dramaturgickou ochutnávku toho nejlepšího z evropského filmu za poslední roky. Všechny uvedené filmy spojuje nominace na Filmovou cenu LUX, kterou uděluje od roku 2007 Evropský parlament.
 

LUX – evropská filmová cena diváků

Lux Film DaysFilmová cena, kterou před 13 lety vytvořil Evropský parlament na podporu distribuce evropských filmů, mění svou podobu. Od února 2021 budou do výběru vítěze zapojení přímo diváci. Cena LUX také prohlubuje spolupráci s Evropskou filmovou akademií (European Film Academy), aby oslovila širší publikum. Kvůli těmto změnám byla cena také přejmenována na „LUX – evropská filmová cena diváků“. Evropský parlament přehlídkou a udělováním ceny podporuje kinematografii a posiluje skutečnost, že je jedním z nejbohatších a nejsilnějších kulturních projevů a má v evropském kulturním modelu významné postavení.