Úvod > Aktuality > Legiovlak přijede do Prahy na dejvické nádraží
Legiovlak přijede do Prahy na dejvické nádraží
"> "> ">
Zážitky

Legiovlak přijede do Prahy na dejvické nádraží

  • Vydáno26. října 2018
Legionářské muzeum na kolejích, Legiovlak, bude od neděle 28. října do neděle 18. listopadu 2018 přístupný všem zájemcům na pražském železničním nádraží Praha – Dejvice. Do Prahy se vrací po roce stráveném na cestách s třinácti zrekonstruovanými vozy, představujícími život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Mimořádně zajímavá expozice bude po celý měsíc přístupná zcela zdarma.
LegiovlakExpozice Legiovlaku, přístupného od 18. října do 18. listopadu 2018, na nádraží Praha – Dejvice, se skládá z 13 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky a vlastní krví.

Legiovlak tvoří vozy polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Legiovlak, projekt Československé obce legionářské, připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů projede do roku 2020 celou Českou republiku.
 

Polní nemocnice, štábní vůz i promítání dobových filmů

Legionářská poštaNejvětším lákadlem je replika plně vyzbrojeného obrněného vozu, který sloužil k ochraně vlakových ešalonů. Souprava obsahuje také dva plošinové vozy s materiálem a obrněným automobilem Austin, ubytovací vůz – tzv. těplušku, která byla domovem po mnoho měsíců až 15 legionářům, vůz polní pošty, promítací vůz s dobovými filmy, kovářský vagon s obráběčkou dílnou, zdravotní vagon s ošetřovnou a štábní vůz pro důstojníky.

Samotný Legiovlak bude přístupný zcela zdarma každý všední den od 8:00 do 16:00 a o víkendech od 9:00 do 16:00. Komentované prohlídky s průvodcem začínají každý den od 13:00 a opakují se v pravidelných hodinových intervalech. Posádka vlaku v dobových uniformách je vždy k dispozici jak k odbornému výkladu, tak k pomoci s pátráním po legionářích mezi předky návštěvníků. Skupinové prohlídky si lze dopředu objednat přes Československou obec legionářskou na e-mailu skoly@legiovlak.cz nebo na tel. 734 315 642 a domluvit si přesný čas.

Legiovlak 2022

5.4.
4.12.
Legiovlak 2022

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.