Úvod > Aktuality > Krteček letí do vesmíru!
krtecek.JPG
"> krtecek.JPG

Krteček letí do vesmíru!

  • Vydáno10. dubna 2011
"Druhým českým kosmonautem po Vladimíru Remkovi se stane Krteček. Legenda českého animovaného filmu z pera kreslíře Zdeňka Milera poletí spolu s astronautem Andrewem Feustelem při posledním letu raketoplánu Endeavour do vesmíru. Astronaut si Krtečka veze s sebou jako maskota, ačkoli si do vesmíru může vzít jen 20 předmětů s celkovou hmotností 700 gramů. "
V noci z 19. na 20. dubna se vydá raketoplán Endeavour na svou poslední cestu vesmírem. A protože i Krteček si zaslouží pořádnou propagaci, vznikly za tímto účelem zvláštní webové stránky i profil na Facebooku. Na stránkách můžete, mimo jiné, zhlédnout film Krtek a raketa, ve kterém se Krteček vydal do kosmu už roku 1965... Aby si mohl užít slávy, musí Krteček-astronaut splnit vysoká kritéria NASA: měl by se vejít do krabice velké jako brožovaná kniha, musí být co nejlehčí a také nehořlavý. 19centimetrového Krtečka, kterého si Američané jaksepatří "proklepli" ušilo výrobní družstvo z Brna. Raketoplán Endevour vynese ke stanici ISS alfa magnetický spektrometr, detektor pro studium kosmického záření, hledání antihmoty a detekci částic temné hmoty. Vyvinuli ho v Evropském středisku jaderného výzkumu CERN. Astronaut Feustel dorazí po misi do Česka i s Krtečkem. Malého nehořlavého astronauta tak Češi uvidí na vlastní oči.

Krtečkovu misi doprovází popularizační program, který zavítá kromě Prahy do Karlových Varů, Pardubic a Brna. Nabídne tematické bloky pro základní a střední školy i veřejnost.