Úvod > Aktuality > Když do Pelhřimova, tak v noci
Zážitky

Když do Pelhřimova, tak v noci

  • Vydáno11. srpna 2020
Ve čtvrtek 13. srpna 2020 bude Pelhřimov patřit odvážným návštěvníkům, kteří se nebojí si potmě nejen projít město, ale navštívit i některé z jeho strašidelných zákoutí: třeba Muzeum strašidel, nebo samotné pelhřimovské peklo. Za odměnu se pak budete moci podívat na město pěkně z nadhledu, až do pozdního večera bude totiž otevřena i věž kostela sv. Bartoloměje.

PelhřimovVečerní vyhlídka z věže kostela sv. Bartoloměje bude připravena 13. srpna 2020. Přijďte se podívat na noční Pelhřimov z ptačí perspektivy a pořídit si třeba hezké fotografie.

Krásný a nezapomenutelný výhled vám poskytne ochoz věže z výšky třiceti metrů. Vyhlídková věž byla ke kostelu přistavěna v roce 1576. V horní části je zpřístupněna komůrka hlásného s historickými fotografiemi Pelhřimova. Cestou na ochoz se prochází kolem pelhřimovských zvonů, kterých je celkem pět. Největší je Bartoloměj, který má spodní průměr 152 cm a váží 2100 kg. Pak následuje Václav, Florián, Ludmila a nejmenší je Ave Maria, jehož spodní průměr je 52,5 cm a váží 90 kg.

plyšová kozaVšech 148 schodů věže můžete zdolat i s plyšovými kozami Rózou a Rézou, které byly návštěvníky věže vyneseny již do výšky nad 165 000 m n. m.  Proč s kozami na věž? Před mnoha lety opravdu hlásný na věži kozy choval, a protože kozám se po schodech moc nechtělo, musel je vždy hlásný vzít a z pastvy domů na věž vynést. Věž bude otevřená od 20:30 do 22:30 hodin.
 

Muzeum strašidel Pelhřimov

V pelhřimovském Muzeu strašidel naleznete unikátní naučnou expozici strašidel vyskytujících se v minulosti i současnosti na Vysočině. Najdete tu repliky nadpřirozených bytostí, které se v okolí Pelhřimova skutečně vyskytují nebo vyskytovaly.

Můžete se zde pod kamennými klenbami zblízka setkat za doprovodu hrůzostrašných zvuků a válející se mlhy například s hejkalem, raráškem, klekánicí, bludičkami či vodníkem. Exponáty jsou převážně z vosku, ve skutečné velikosti a jsou opatřeny podrobným popisem a charakteristikou jejich chování. Muzeum je umístěno v prostorách sklepení bývalého Purkrabského domu čp. 17 na Masarykově náměstí. Večerní prohlídka bude dostupná od 20:30 do 22:30 hodin.
 

Pelhřimovské peklo

Opravdové vzrušení i zábavu naleznete v podzemí Šrejnarovského domu čp. 10, kde je umístěno Pelhřimovské peklo. Staňte se na chvíli čerty či jen jako obyčejní hříšníci si plně užijte této interaktivní strašidelné expozice. Zapište do knihy hříchů největší lotry ze svého okolí, zvažte se na pekelné váze, užijte si pobyt v pekelném kotli, na Záhořově loži nebo na pekelném trůně samotného Lucifera.

Pravou atmosféru pomohou navodí také světelné, zvukové a kouřové efekty. Návštěvníci všech věkových kategorií se tu mohou opravdu vyřádit a samozřejmě si všechno i vyfotit. Děti se mohou převléknout a namaskovat jako malí čertíci. Kromě standardních pekelných procedur má to pelhřimovské dokonce i svou třináctou komnatu, tu ale musí každý navštívit objevit sám na vlastní nebezpečí. Také peklo bude otevřené od 20:30 do 22:30 hodin.

Pelhřimovské peklo

Pelhřimovské peklo

Ve městě rekordů naleznete strašidelný turistický cíl pro děti i dospělé – ve sklepení budovy, kde sídlí městské informační centrum se totiž nachází Pelhřimovské peklo.

Vyhlídková věž kostela sv. Bartoloměje v Pelhřimově

Vyhlídková věž kostela sv. Bartoloměje v Pelhřimově

Pohled na město Pelhřimov z ptačí perspektivy. Vyhlídková věž byla ke kostelu sv. Bartoloměje přistavěna v roce 1576.

Muzeum strašidel Pelhřimov

Muzeum strašidel Pelhřimov

V pelhřimovském Muzeu strašidel naleznete unikátní naučnou expozici strašidel vyskytujících se v minulosti i současnosti na Vysočině. Muzeum naleznete ve středověkém sklepení purkrabského domu čp. 17 na Masarykově náměstí v Pelhřimově.

Další aktuality

#světovéČesko a vše, co (ne)víte o Santinim

Originální, vzdušné a dokonale pracující se světlem, symbolikou a geometrickými tvary: takové jsou stavby mistra Santiniho. Jeho svébytný styl dnes nazýváme barokní gotikou. V evropském měřítku je jedinečný: jinde než v Česku jeho stavby nenajdete.
Kraj Vysočina | Památky

Nové planetárium v Třebíči ukáže oblohu nad Vysočinou i daleký vesmír

V Třebíči můžete vesmír a oblohu nad Vysočinou poznávat z nového planetária. Vzniklo přístavbou hvězdárny ve Švabinského ulici, promítací sál má kopuli o průměru šesti metrů a kapacitu pro jednu školní třídu. V listopadu 2023 planetárium slavnostně otevřel nejznámější český astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar.
Kraj Vysočina | Zážitky

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.
Kraj Vysočina | Památky

Za posledním puchýřem se letos vypravte do Žďáru nad Sázavou

Letos již 51. ročník jedné z nejlepších a největších turistických akcí ve střední Evropě – Za posledním puchýřem 2023 zve všechny milovníky turistiky do Žďáru nad Sázavou. Těšit se můžete na turistické trasy, komentované prohlídky památek města Žďáru nas Sázavou i výlety po historických, lidových i moderních památkách okolí. Celé akci bude vévodit sobota 18. listopadu, kdy se všichni turisté rozprchnou na trasy do širokého okolí městečka. Zároveň s pochodníky se na akci těší i vyznavači zimního táboření, neboť Za posledním puchýřem představuje zároveň zahájení 8. ročníkem zimního táboření Klubu českých turistů.
Kraj Vysočina | Letní sporty

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem října pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9:00 do 16:00 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
Kraj Vysočina | Příroda

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Dobrých zpráv není nikdy dost, a tak jednou z nich začneme: počet skautů a skautek v Česku od roku 2006 nepřetržitě roste. Junák – český skaut je nejenom dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice, ale u nás také roste nejrychleji ze všech zemí v Evropě. Počet jeho členů aktuálně šplhá k číslu 75 000. Společně s ostatními skauty na celém světě i ti naši tradičně slaví Mezinárodní den skautů a skautek každý rok 24. dubna.
Kraj Vysočina | Letní sporty

Temné příběhy zazděných dam, jeptišek i vozky

Veveří, Lipnice, Svojanov nebo Sovinec: to všechno jsou hrady, kde se zazdívalo zaživa. A zdaleka ne všechny příběhy dívek, dam a rytířů, přivázaných nebo přikovaných ve výklencích, před nimiž se zvolna zvedá zeď a nakonec zmizí i poslední paprsek denního světla, patří mezi pověsti a povídačky.
Kraj Vysočina | Památky

Mezinárodní festival dokumentárních filmů láká do Jihlavy

Přijeďte v termínu 24. až 29. října 2023 na největší festival autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě "Ji.hlava". A co letos festival nabídne? Bude to více než tři sta padesát filmů. Mimo jiné přinese objevnou retrospektivu bratří Mélièsových a Václava Táborského, obrazy z podzemí charkovského metra, seniorky na kolech, fenomén deep fake i televizní pastory, kteří ovlivňují mezinárodní politiku USA. Chybět nebudou ani filmy natočené umělou inteligencí nebo portrét francouzského bestsellerového spisovatele Édouarda Louise. Diskusní platforma Inspirační fórum se bude věnovat tématu jídla, vesmíru, vody, komunit nebo umělé inteligenci. Festival zahájí světová premiéra snímku Tady Havel, slyšíte mě? režiséra Petra Jančárka, který nabídne dosud nikdy nepublikované záběry z posledních tří let života Václava Havla.
Kraj Vysočina | Zážitky