Úvod > Aktuality > Kalendář slavností a festivalů dřeva, lesů a dřevorubců 2019

Kalendář slavností a festivalů dřeva, lesů a dřevorubců 2019

Vydáno 23. května 2019 Příroda
Zajímáte se o přírodu, les a stará řemesla? Pak jsou právě pro vás určené akce, které voní čerstvým dřevem. Pozveme vás na Dny lesů a lesnické dny, Slavnosti dřeva i akce, kde předvádí své umění dřevorubci a nejrůznější řemeslníci, kteří se dřevem pracují, od bednářů přes řezbáře až po ty, kteří plavili dřevo v šumavských plavebních kanálech.

Květen: tři Dny s Lesy ČR a dražba sochy

Spousty akcí provoněných dřevem pořádají během celého roku Lesy ČR. V sobotu 25. května si můžete vybrat hned ze tří míst. Například Den stromů s Lesy ČR na hradě Lukov u Zlína nabídne nejenom naučně zábavnou stezku, zážitkové stromolezení, přírodovědné rébusy a další program pro děti, ale také soutěže v řezání dřeva či ukázky řezbářských a kovářských prací.

Jak rychle pracují řezbáři s motorovou pilou? To uvidíte ve stejný den na Dni s Lesy ČR v areálu western kempu Vochtánka u Potštejna. Děti provedou stezkou plnou her a poznání pohádkové postavičky, užijete si venkovní brokovou střelnici, ukázky lesní techniky a loveckou hudbu. Připravte si peněženky, dražit se totiž bude vyřezaná socha, která vznikne přímo před vašima očima. Protože akce začíná v 11 hodin, určitě stihnete navštívit i hrad nebo zámek Potštejn.

Třetí Den s Lesy ČR přivítá v sobotu 25. května areál lovecké chaty Emilovna u Karlovy Vsi na Křivoklátsku. Kromě soutěžních stezek pro děti program nabídne vystoupení sokolníků a trubačů, ukázky vábení zvěře, rukodělné dílny s ukázkami košíkářského řemesla i prezentační stánky lesnických škol.
 

Červen: Slavnosti dřeva na Lipně a řemeslné dny

U Stezky korunami stromů na Lipně se něco děje celý rok. V sobotu 15. června přijeďte na Slavnosti dřeva: na malé i velké čekají soutěže v ručním řezání dřeva, dřevosochání, výstava dravých ptáků a sokolnická show, koncerty a program pro celou rodinu. Celodenní rodinná akce, při které si vychutnáte vůni lesa, dřeva i krásné výhledy ze Stezky korunami stromů na Lipno a jeho okolí, začíná v 10 hodin. Pokud máte ptačí příjmení, organizátoři akce připravili historicky největší setkání osob s ptačím příjmením na vrcholu Stezky korunami stromů s krátkou ornitologickou přednáškou a Ptačí tanec, unikátní taneční show s největším počtem tančících osob s ptačím příjmením pohromadě.

Kolem dřeva se točí také akce v některých skanzenech, například Řemeslné pohádkové léto ve skanzenu v Kouřimi. Během sedmi letních sobot se představí sedm různých řemesel, mezi nimi nechybí ti, kteří pracují se dřevem – bednáři, tesaři nebo řezbáři. Hlídejte si kalendář akcí a vyberte si „dřevěnou sobotu“; Řemeslné léto začíná už v sobotu 29. června a končí v sobotu 10. srpna.
 

Červenec: dřevěná řemesla v rožnovském skanzenu a další Dny s lesy

S řemeslníky, pracujícími se dřevem, anebo s partou bednářů z plzeňského pivovaru se každý rok potkáte na Dni řemesel v Chanovicích. Přehlídka řemeslných dovedností Plzeňského kraje se koná v sobotu 6. července v místním zámeckém areálu a ve skanzenu, přehlídku desítek tradičních řemesel doplňuje hudba, šermíři, loutkoherci i dobroty šumavské kuchyně. Stejný termín zvolili pořadatelé Dřevorubeckých slavností v Peci pod Čerchovem; akce spojená se Svatoprokopskou poutí nabízí soutěž dřevorubců, poutní mše, fotbalový turnaj, taneční zábavy a pouťové atrakce pro děti.

O víkendu 20. a 21. července můžete vidět práci starých mistrů na Dnech řemesel a setkání kovářů ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Areál Dřevěného městečka naplní přehlídka tradičních lidových řemesel, která dosud úplně nevymizela, řadu z nich si také budete moci vyzkoušet. Uvidíte například, jak se vyrábějí šindele a ploty, dřevěné žebříky, loukoťová kola, dřevěné sudy, násady k nářadí, okna a dveře anebo restaurování historického nábytku. Chybět samozřejmě nebudou ani soutěže, například v řezání kulatiny, zatloukání hřebíků, stavění vatry anebo skládání zmenšeného modelu dřevěnice.

sobotu 20. července se také koná další Den s Lesy ČR, tentokrát u hradu Valečov nedaleko Mnichova Hradiště., o týden později v sobotu 27. července pořádá Den s Lesy ČR lesní správa Dvůr Králové nad Labem, a to na přehradě Les Království.
 

Srpen: Slavnosti dřeva v Betlémě, Volarech a Valašském skanzenu

V půlce letních prázdnin vás pozveme do BetlémaHlinsku, kde se v sobotu 3. srpna konají Dny dřeva provoněné levandulí; tradiční jarmark doplňuje dřevorubecká show, vyřezávání dřevěných soch motorovou pilou, řezbářský workshop, koncerty, loutkové divadlo i „dřevěné“ hry a soutěže pro dospělé, třeba v zatloukání hřebíků nebo řezání ruční pilou.

Největší Slavnosti dřeva u nás se odehrávají každoročně v srpnu ve Volarech na Šumavě. Letos o víkendu 17. a 18. srpna zaplní náměstí v centru města tradiční Dřevěný jarmark a několik desítek řemeslníků, kteří předvádějí stará, často téměř zapomenutá řemesla. Na akci naplněné vůní dřeva, přátelskou atmosférou a dobrým jídlem a pitím nikdy nechybí mezinárodní zábavná sportovní soutěž O putovní dřevák, šumavský bál pod širým nebem, soutěž dřevorubců nebo pokus o překonání rekordu v počtu účastníků slavností obutých v dřevácích a jiné dřevěné obuvi; jejich počet každý rok zaznamenává pelhřimovská agentura Dobrý den.
 

Září: dřevorubecké show a festivaly v Ostravě a Ústí nad Labem

Dřevo ve všech jeho podobách vám ukážou dva festivaly dřeva, a to v sobotu 14. září Festival dřeva na Slezskoostravském hradě v Ostravě a v sobotu 28. září Festival dřevaÚstí nad Labem. Vzdělávací akce pro děti, rodiče a širokou veřejnost informuje o ekologii, přírodě a přírodních materiálech, významu a využití přírodních zdrojů, nabízí soutěže, přehlídky zahradní a lesní techniky světových značek, atraktivní dřevorubecké show či jarmark řemesel. Děti si v dílničkách vyzkouší tradiční řemesla, nechybí ani naučná a poznávací expozice Lesů ČR a dražba dřevěné sochy.

Kromě toho můžete v sobotu 7. září přijet na Den s Lesy ČR na hradě Helfenburk u Bavorova a v sobotu 21. září vidět ukázkové plavení dřeva při ukončení plavební sezóny na Schwarzenberském kanále; odehrává se u hraničního potoku Ježová-Iglbach u Přední Výtoně.
 
Zaniklé Podskalí a život na Vltavě

Zaniklé Podskalí a život na Vltavě

Expozice v Podskalské celnici, unikátní renesanční budově se srubovým patrem, vystavěné v 16. století, nabízí návštěvníkům možnost seznámit se s původní původním účelem stavby, totiž místem vybírání cla z dřeva připlaveného do Prahy.

O pivu – z chmelnice na náš stůl v Národním zemědělském muzeum Praha

O pivu – z chmelnice na náš stůl v Národním zemědělském muzeum Praha

Ve stálé expozici O pivu se dozvíte bohatou historii, tradici i současnost českého pivovarnictví. Výstava je doplněna o příbuzné obory jako například ledařství a bednářství, které s naším pivovarnictvím neodmyslitelně souvisejí. Víte, jak vypadá kroj sladovníků?

Řemesla a živnosti v Českých Budějovicích

Řemesla a živnosti v Českých Budějovicích

Rozmach řemesel a živností v Českých Budějovicích byl bytostně spjat s rozvojem města. Již na přelomu 14. a 15. století jich zde bylo evidováno 73. Nová výstava obrazových materiálů, doprovodných textů a trojrozměrných předmětů doplňuje stálou expozici Příběh města Českých Budějovic.

Další aktuality