Úvod > Aktuality > Na cestách s Karlem IV. zavítejte o víkendu na hrad Litice
Hrad Litice bude o víkendu naposledy otevren
"> Hrad Litice bude o víkendu naposledy otevren ">  Prístupný bude od pátku 15. do pondelí 17. listopadu, a to vždy od 9 do 16 hodin "> Výlet na hrad je vhodný pro peší turisty i cyklisty
Památky

Na cestách s Karlem IV. zavítejte o víkendu na hrad Litice

  • Vydáno4. září 2016
Hrad Litice 10. září nabídne jedinečnou příležitost vyzkoušet si, jak náročné bylo žít ve středověku a co obnášelo cestovat s císařským dvorem. Projekt „Na cestách s Karlem IV.“ přinese návštěvníkům hradu Litice originální zážitky pro všechny smysly. Tato jedinečná středověká zábavně naučná reality šou bude završena videomappingem, tedy audiovizuálním uměleckým dílem, které přímo v prostorách hradů oživí středověké rytíře.
LiticeHrad Litice je nejzachovalejší ukázkou hradní architektury na Orlickoústecku. Hrad se nachází na skalnatém ostrohu nad meandrem Divoké Orlice. Hradní kopec, na kterém Litice stojí, je přírodní památkou. Při samostatné prohlídce můžete vystoupat na hradní věž s výhledem na Kralický Sněžník a na žulové lomy na Litickém Chlumu.

Kromě workshopů, při nichž účastníci budou moci zapojit všechny své smysly, dojde i na tříbení intelektu při setkání s Karlem IV. a odhalení středověkého oděvu.

Workshopy budou probíhat v čase od 11:00 do 12:30 a od 14:00 do 15:30 hodin. Vstupné: dospělí 70 Kč, děti 6 – 15 let, studenti do 26 let, senioři od 65 let 45 Kč, děti do 6 let zdarma, rodinné vstupné (max. 2 dospělí a 3 děti) 185 Kč. Doporučujeme rezervaci SMS na tel. čísle: 775 873 239 nebo e-mailové adrese: rezkova.nadezda@npu.cz. Účast není věkově omezena, děti mladší deseti let pouze v doprovodu dospělé osoby.

Večerní program s projekcí (videomappingem) - začátek ve 20:30 hodin. Vstupné: dospělí 45 Kč, děti 6 – 15 let, studenti do 26 let, senioři od 65 let 20 Kč, děti do 6 let zdarma, rodinné vstupné (max. 2 dospělí a 3 děti) 110 Kč, pro účastníky workshopů vstup zdarma. Rezervace na večerní program není nutná.

Výlet na hrad je vhodný pro pěší turisty i cyklisty, kteří mohou pro cestu do Litic využít šest kilometrů dlouhou červeně značenou stezku, která vede romantickým údolím Divoké Orlice až do Potštejna. Za vlhkého počasí ji však cyklistům nedoporučujeme, jedná se o lesní stezku s řadou přírodních překážek. Obě místa, Litice i Potštejn, jsou dobře dostupná také vlakem - trať č. 21 Týniště nad Orlicí – Letohrad (stanice Potštejn a Litice nad Orlicí).
Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice pramení v Polsku, pak tvoří společnou hranici a u Zemské brány se stáčí do Čech. Svižně tekoucí řeka v krásné přírodě láká po celém svém toku rybáře a při dostatku vody udělá z vodáckého výletu dokonalý zážitek.

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Dálková turistická stezka Jiřího Gutha Jarkovského

Turistická stezka v podhůří Orlických hor potrápí turisty značnými výškovými rozdíly, které jsou však vykoupeny mnoha překrásnými výhledy do kraje. Výchozím místem 58 km dlouhé trasy je Kostelec nad Orlicí – rodiště Gutha Jarkovského, cíl je pak v Ústí nad Orlicí.

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu

Městečku Potštejn, které proslulo pověstí o pohádkovém pokladu, vévodí zřícenina kdysi majestátního hradu. Hrad byl v historii dobyt jen jednou – samotným Karlem IV. (ačkoli Karel tenkrát ještě nebyl král).

Hrad Litice nad Orlicí – ocitnete se tu ve středověku

Hrad Litice nad Orlicí – ocitnete se tu ve středověku

V půvabné krajině východních Čech, v místech, kde si proklestila dravá voda Divoké Orlice uprostřed rozlehlých lesů cestu v hlubokém zákrutu, se na vrcholku nevysokého pahorku vypíná hrad Litice.