Úvod > Aktuality > Hrad Kost zahájí v sobotu návštěvnickou sezónu
Hrad Kost zahájí v sobotu návštěvnickou sezónu
"> "> "> ">

Hrad Kost zahájí v sobotu návštěvnickou sezónu

Vydáno 3. června 2020 Památky
Hrad Kost zahajuje letošní sezónu v sobotu 6. června 2020, kdy se poprvé otevře návštěvníkům od 9:00 do 17:00 hodin. Vzhledem k pokračující rozsáhlé rekonstrukci, která na hradě stále probíhá, bude v letošním roce zpřístupněn pouze jeden prohlídkový okruh zahrnující prostory v dané době přístupné z hlediska bezpečnosti stavby.
Hrad kostOd 6. června 2020 bude opět přístupný hrad Kost v Českém ráji. Vzhledem k pokračující velké rekonstrukci hradu je letošní návštěvnický provoz omezen pouze na jeden prohlídkový okruh zahrnující prostory v dané době přístupné zhlediska bezpečnosti stavby. V červnu bude otevřeno vždy o víkendu od 9:00 do 17:00 hodin. V červenci a srpnu pak denně od 9:00 do 18:00 hodin.

Hrad kostHrad Kost patří k našim nejzachovalejším, nejvýznamnějším a zároveň posledním středověkým hradům v České republice. Najdete jej asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj. Původ hradu se datuje do 13. století a stavba byla pravděpodobně započata Benešem z Wartenberka, který nechal postavit dlouhý sál a věž jako obrannou pevnost. Po roce 1370 byl Petrem z Vartenberka radikálně přestavěn. Hrad vlastnilo mnoho významných šlechtických rodů, například Páni z Házmburka, Lobkovicové, Albrecht z Valdštejna, Černínové a rod Kinských, který vlastní hrad dodnes.

Náročná a nákladná oprava hradu bude trvat do roku 2021. Hlavními problémy jsou odvodnění hradního areálu a stabilizace skalního masivu na kterém samotný hrad stojí.
Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj. Momentálně prochází hrad nákladnou rekonstrukcí, prohlídky se konají.

Romantické údolí Plakánek

Romantické údolí Plakánek

Hrad Kost je sevřen v malebné kotlině. Údolí Plakánek a Prokopské údolí jsou vroubeny pískovcovými skalami a opředené pověstmi. Zvlášť údolí Plakánek podnítilo díky svému názvu mnoho kronikářů k psaní neuvěřitelných příběhů.

Skalní obydlí Barušky u hradu Kost

Skalní obydlí Barušky u hradu Kost

Opuštěný skalní byt Barušky naleznete pár kroků od hradu Kost. V roce 1908 se jednalo o malebné skalní obydlí. V současnosti připomíná skalní dutina spíš jeskyni než trvale obydlitelnou prostoru.

Bílý a Černý rybník pod hradem Kost

Bílý a Černý rybník pod hradem Kost

Oba rybníky leží pod hradem Kost a hrály významnou roli v jeho obranném systému.