Úvod > Aktuality > Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány
Zážitky

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

  • Vydáno26. října 2021
Na státní svátek 28. 10. a o víkendu 30. až 31. 10. 2021 otevře hrad Bezděz i Houska své brány turistům. Zatímco Houska bude otevřena ve čtvrtek a poté o víkendu, na hrad Bezděz se můžete vypravit mimořádně i v pátek 29. 10. od 9 do 15:30 hodin.
Navštivte jedny z nejtajemnějších hradů u nás.  V Máchově kraji je krásně v každém ročním období. Kouzelná oblast rozmanitých přírodních scenérií, starobylých hradů a skalnatých údolí přitahuje odjakživa snílky a romantiky; nejedno místo v oblíbené oblasti v době prázdnin a bezstarostných dovolených by mohlo vyprávět napínavé příběhy z historie.


Čelní představitel českého literárního romantismu básník Karel Hynek Mácha (1810-1836) si zdejší kraj oblíbil natolik, že právě sem, do Doks a na hrady Bezděz, Berštejn a Ralsko, umístil děj svého nejznámějšího díla, básně Máj. Místní se svému básníkovi odměnili... Velký rybník byl přejmenován na Máchovo jezero. Od roku 1961 celá oblast nese básníkovo jméno – Máchův kraj.


Bezděz je otevřen i v pátek, Houska na svátek a o víkendu

hrad houskaHrad Bezděz bude otevřen nejen 28. 10., ale také ve dnech 29. – 31. 10. 2021. Hrad si můžete projít v rámci volné prohlídky s tištěným průvodcem. Prohlídkový okruh zahrnuje hradní kapli, královský palác, velkou věž, purkrabský palác a manské paláce na II. nádvoří. Uvidíte také unikátní raně gotickou kapli s dvojitým ochozem a dvěma poli křížových kleneb a klenbou závěru. Vstupné je za 120 Kč, senioři a děti zaplatí 100 Kč.

Jedinečné výhledy se vám otevřou díky ochozu na Velké věži. Tam lze také využít dalekohledů. Jeden z nich je umístěn na sever směr Doksy a snadno tak dohlédnete na Máchovo Jezero, hrad Berštejn i hrad Houska.

Jestliže se rozhodnete výlet na Bezděz spojit s hradem Houskou, není to nemožné. Hrad Houska bude otevřen ve čtvrtek 28. 10. na státní svátek a poté o víkendu 30. – 31. 10., což jsou zároveň jeho úplně poslední otevírací dny v letošní sezóně. Prohlídka se koná každou celou hodinu a pouze s průvodcem. První prohlídka vychází z vnějšího nádvoří v 10:00, posladní pak v 15:00 hodin. Vstupenka stojí 130 Kč, zlevněná pak 90 Kč.

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn.

Další aktuality

Zámek Lemberk zpřístupní o víkendu Bredovskou zahradu

Mimořádné prohlídky Bredovské zahrady na zámku Lemberku se chystají již tento víkend 10. a 11. června 2023. Zahrada bude přístupná za symbolické vstupné celý víkend od 10:00 do 16:00 hodin, v 11:00 a ve 14:00 hodin jsou připraveny komentované prohlídky zahrady.
Liberecký kraj | Památky

Sezona na unikátní zubačce začne tuto sobotu v Kořenově

V sobotu 3. června 2023 bude zahájená letošní sezóna na Zubačce. Železniční společnost Tanvald letos poprvé vypraví zvláštní vlaky po jediné české ozubnicové trati, v Kořenově bude připraven program především pro děti.
Liberecký kraj | Zážitky

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Trojzemí, Hrádku nad Nisou a Lužických hor

Vydejte se s portálem Kudy z nudy objevovat krásy malebného kraje, který leží na rozhraní Čech, Německa a Polska. Navštívíme Hrádek nad Nisou a blízké Trojmezí, zámek Grabštejn, Lužické hory a jedinečné skalní vyhlídky. Prozradíme vám také, kde najdete nejlepší místa ke koupání a podíváme se na skok k sousedům do Německa, do lesů a skal, a ze Žitavy se svezeme úzkokolejkou ke zříceninám hradu a kláštera Oybin.
Liberecký kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Libereckého kraje: zoo, iQlandia a DinoPark

Zoologická zahrada, mezi jejíž největší lákadla patří bílí tygři a lachtani, moderní science centrum s planetáriem a stovkami originálních interaktivních exponátů iQlandia, a DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly patří tradičně k nejnavštěvovanějším turistickým cílům Libereckého kraje. Všechna tři místa najdete v krajském městě Liberci. Tradičně velmi oblíbené jsou i hrady a zámky, zejména zámek Sychrov a hrady Trosky a Frýdlant.
Liberecký kraj | Zážitky

Ve stínu májové noci se vydejte na hrad Bezděz

Ve stínu Májové noci aneb Noc hradních kaplí nabídne v sobotu 27. května 2023 noční prohlídku hradu Bezděz s nasvícením gotické kaple svíčkami a také noční rozhledy z Velké věže hradu. Připraven je i bohatý kulturní program.
Liberecký kraj | Památky

Pohádkový park na zámku Sychrov o víkendu zaplní děti

Tento víkend zaplní zámecký park na Sychrově dětský smích. Pro děti bude připravena cesta parkem s několika zastaveními, kde budou plnit úkoly od pohádkových postav. Chybět nebudou princezny, víly nebo loupežníci. Za splnění všech úkolů dostane každý dětský účastník malý dárek. Akce trvá po oba dny (27. a 28. května) od 9 do 17 hodin.
Liberecký kraj | Zážitky

Lázně Libverda zahajují lázeňskou sezónu

V sobotu 27. května 2023 se v parku Lázní Libverda uskuteční slavností zahájení lázeňské sezóny. Akce se bude konat po několikaleté pauze. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, občerstvení, postaráno bude i o dětskou zábavu.
Liberecký kraj | Lázně a wellness