Úvod > Aktuality > Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány
Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

  • Vydáno26. října 2021
Na státní svátek 28. 10. a o víkendu 30. až 31. 10. 2021 otevře hrad Bezděz i Houska své brány turistům. Zatímco Houska bude otevřena ve čtvrtek a poté o víkendu, na hrad Bezděz se můžete vypravit mimořádně i v pátek 29. 10. od 9 do 15:30 hodin.
Navštivte jedny z nejtajemnějších hradů u nás.  V Máchově kraji je krásně v každém ročním období. Kouzelná oblast rozmanitých přírodních scenérií, starobylých hradů a skalnatých údolí přitahuje odjakživa snílky a romantiky; nejedno místo v oblíbené oblasti v době prázdnin a bezstarostných dovolených by mohlo vyprávět napínavé příběhy z historie.


Čelní představitel českého literárního romantismu básník Karel Hynek Mácha (1810-1836) si zdejší kraj oblíbil natolik, že právě sem, do Doks a na hrady Bezděz, Berštejn a Ralsko, umístil děj svého nejznámějšího díla, básně Máj. Místní se svému básníkovi odměnili... Velký rybník byl přejmenován na Máchovo jezero. Od roku 1961 celá oblast nese básníkovo jméno – Máchův kraj.


Bezděz je otevřen i v pátek, Houska na svátek a o víkendu

hrad houskaHrad Bezděz bude otevřen nejen 28. 10., ale také ve dnech 29. – 31. 10. 2021. Hrad si můžete projít v rámci volné prohlídky s tištěným průvodcem. Prohlídkový okruh zahrnuje hradní kapli, královský palác, velkou věž, purkrabský palác a manské paláce na II. nádvoří. Uvidíte také unikátní raně gotickou kapli s dvojitým ochozem a dvěma poli křížových kleneb a klenbou závěru. Vstupné je za 120 Kč, senioři a děti zaplatí 100 Kč.

Jedinečné výhledy se vám otevřou díky ochozu na Velké věži. Tam lze také využít dalekohledů. Jeden z nich je umístěn na sever směr Doksy a snadno tak dohlédnete na Máchovo Jezero, hrad Berštejn i hrad Houska.

Jestliže se rozhodnete výlet na Bezděz spojit s hradem Houskou, není to nemožné. Hrad Houska bude otevřen ve čtvrtek 28. 10. na státní svátek a poté o víkendu 30. – 31. 10., což jsou zároveň jeho úplně poslední otevírací dny v letošní sezóně. Prohlídka se koná každou celou hodinu a pouze s průvodcem. První prohlídka vychází z vnějšího nádvoří v 10:00, posladní pak v 15:00 hodin. Vstupenka stojí 130 Kč, zlevněná pak 90 Kč.

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn.