Úvod > Aktuality > Festival Bollywoodského filmu opět v Praze

Festival Bollywoodského filmu opět v Praze

Vydáno 8. října 2018 Zážitky
Indie opět míří do Prahy a jako každý rok, je to především prostřednictvím filmu. Letos již 16. ročník Festivalu bollywoodského filmu začíná ve středu 10. a potrvá do neděle 14. října 2018. Domovskou základnu festivalu je pražské kino Světozor, kde se postupně představí filmové novinky, osvědčené filmy nebo zajímavé dokumenty.
Baahubali 2 The ConclusionBarevná romantická komedie s písněmi a tancem, to je tradiční Bollywood, asi nejznámější produkt indické kinematografie. Ta je však mnohem bohatší, o čemž se diváky každoročně snaží přesvědčit Festivalu bollywoodského filmu. Stane se tak i v letošním roce, kdy od 10. do 14. října proběhne v pražském kině Světozor již 16. ročník.

Festival letos nabídne vyvážený mix romantiky, akce, komedie a dramatu. Prostřednictvím filmů se diváci mohou seznámit s aktuální společenskou problematikou v Indii, protože filmaři stále častěji poukazují na otázky, které v indické společnosti silně rezonují. Kromě politiky a náboženství jsou to vztahy mezi rodiči a dětmi, ženská emancipace, nebo tvrdá cesta za úspěchem. Po celou dobu konání festivalu bude přítomna indická restaurace, masala chai a možnost nakupování indických potravin a suvenýrů.
 

Na co se letos můžete těšit

Secret starPrvní film letošního festivalu bude velký kasovní trhák Secret Superstar. Před projekcí se můžete těšit na vystoupení taneční skupiny Om Dance Academy. Patnáctiletá Insia je „skrytou superstar“. Její YouTube kanál, na němž prokazuje, že je výbornou zpěvačkou, se stane senzací, ale nikdo nezná její pravou identitu. Vystupuje totiž v muslimském závoji, aby své aktivity udržela v tajnosti před přísným otcem. Film uvidíte ve středu 10. října od 19 hodin ve Velkém sále kina Světozor.

Komiksy o Tintinovi, bengálské povídky o soukromém detektivovi Feludovi, němé grotesky a mnoho dalších inspiračních zdrojů stojí v pozadí výtvarně stylizované a velmi netradiční komedie s detektivními a dobrodružnými prvky s názvem Jagga Jasoos. Roli detektiva na sebe bere všímavý a inteligentní, avšak také plachý a podivínský student Jagga, který problémy s koktavostí překonává zpěvem. Film pro celou rodinu se bude vysílat v sobotu 13. října ve Velkém sále kina Světozor od 20:30 hodin. Během filmu bude dodržena dvacetiminutová pauza, abyste se mohli občerstvit stejně jako v pravém indickém kině.

DangalZápasník Mahavir Singh Phogat toužil po narození syna, jenž by pro Indii dokázal vyhrát zlatou medaili na mezinárodní soutěži, což se jemu nikdy nepodařilo. Když mu osud dopřál pouze dcery, nejprve si myslel, že je jeho sen v troskách. Brzy se ale přesvědčil o tom, že i ženy dovedou v tvrdých sportech vynikat. Snímek Dangal inspirovaný skutečnými osudy sester Phogatových se dočkal fenomenálního úspěchu nejen v indických, ale překvapivě také v čínských kinech a stal se nejvýdělečnějším indickým filmem historie. U nás ho můžete vidět v neděli 14. října od 20:00 ve Velkém sále kina Světozor.

DevdasU příležitosti právě vydaného českého překladu bengálských románů Debdás a Provdaná (Parinitá) Šaratčandry Čattopádhjáje se bude v kině Ponrepo v neděli 14. října od 20:30 promítat film Devdas z roku 1955 od režiséra Bimala Roye.Slavný příběh o nenaplněné lásce se v této verzi stal jedním z vrcholů zlaté éry indického filmu. Během této akce proběhne i slavnostní křest knihy a nebude chybět ani diskuze s naším hostem Martinem Hříbkem, autorem doslovu o četných filmových zpracováních Debdáse.

A samozřejmě je třeba si v diáři poznamenat datum 12. října (pátek), protože chybět na tradiční oblíbené Bollywood party by byla chyba. Tentokrát v La Loca Music baru!
Kino Světozor v Praze

Kino Světozor v Praze

Kino Světozor, které bylo vystavěno roku 1918, se nachází pod stejnojmennou pražskou pasáží. Několik let po první projekci bylo kino přestavěno na kabaret, ale k původní funkci se vrátilo v roce 1957. Od roku 2004 se Světozor stal artovým premiérovým kinem.