Úvod > Aktuality > Dům Jany a Josefa Scheybalových slaví spolu s Jabloncem nad Nisou významné výročí
Bývalá rímskokatolická fara v Kostelní ulici je jednou z nejstarších dochovaných památek v Jablonci nad Nisou
"> Bývalá rímskokatolická fara v Kostelní ulici je jednou z nejstarších dochovaných památek v Jablonci nad Nisou "> V podkroví domu se na jare otevre Památník Jany a J. V. Scheybalových "> Naucná stezka manželu Jany a Josefa V. Scheybalových zavádí návštevníky do zajímavých míst v okolí Jablonce nad Nisou
Kultura

Dům Jany a Josefa Scheybalových slaví spolu s Jabloncem nad Nisou významné výročí

  • Vydáno29. února 2016
K nejstarším památkám Jablonce nad Nisou patří barokní kostel sv. Anny a objekt staré fary. Po smrti jejích posledních majitelů, manželů Jany a Josefa V. Scheybalových, z ní město vybudovalo kulturní komplex s galerií a Památníkem manželů Scheybalových. V roce 2016 Jablonec nad Nisou slaví významné výročí. Uplyne 150 let od povýšení Jablonce na město. Dům manželů Scheybalových nabízí pohled do minulosti formou výstav a přednášek. Některé z akcí můžete navštívit již v předjaří.
Bývalá římskokatolická fara v Kostelní ulici je jednou z nejstarších dochovaných památek v Jablonci nad Nisou. Byla postavena v roce 1737 z iniciativy maloskalské vrchnosti, když se v obci obnovila samostatná farnost. Budova sloužila od roku 1794, poté ji nahradila nová stavba, jednopatrový kamenný dům s mansardovou střechou. Význam fary kostela sv. Anny poklesl, když byla ve třináctých letech 20. století postavena budova děkanství při kostele nejsvětějšího srdce Ježíšova na dnešním Horním náměstí.
 
V poválečné době se bývalé děkanství začalo využívat jako bytový dům a přešlo do správy obce. Od poloviny šedesátých let minulého století je historie bývalé fary spojena s osobou osvíceného badatele, výtvarníka a sběratele Josefa V. Scheybala a jeho manželky Jany Scheybalové. Ti do historického domu umístili rodinné sbírky i knihovnu a zřídili v něm své pracovny i výtvarný ateliér. V těchto prostorách vytvořili většinu svého bohatého díla. Manželé Scheybalovi se řadí k nejvýznamnějším osobnostem Jablonecka i Libereckého kraje. Věnovali se národopisu, lidové kultuře, památkové péči, místopisu a regionální historii. Vytvořili pozoruhodné umělecké sbírky a obsáhlou knihovnu.

Historická budova byla návštěvníkům zpřístupněna na konci roku 2012 a patří vedle muzea skla a bižuterie dalším atraktivním cílem turistů, zájemců o kulturní památky, zvláště pak ve spojení s nádherným barokním kostelem svaté Anny.

Město Jablonec očima výtvarníků druhé poloviny 20. století –  tak zní výstižný podtitul výstavy, kterou můžete aktuálně zhlédnout v podkroví Domu Jany a Josefa V. Scheybalových. Za návštěvu rozhodně stojí i výstava věnovaná jabloneckým výtvarníkům první poloviny 20. století, umístěná v prvním patře.

Jablonec nad Nisou je městem 150 let. Oproti jiným, je to město poměrně mladé. Možná i proto v něm vládne sportovní duch. Přesto by byla škoda nechat si ujít zajímavé akce z oblasti kultury a historie, kterým je letos věnována mimořádná péče.

Naučná stezka manželů Jany a Josefa V. Scheybalových

Naučná stezka manželů Jany a Josefa V. Scheybalových

Jen málo tvůrčích osobností bylo tak bytostně spjato s Jabloneckem i okolním krajem severovýchodních Čech jako Josef V. Scheybal a jeho žena Jana Scheybalová. Obsah naučné stezky vychází z odkazu manželů Scheybalových a je založen na hodnotách, které vyznávali.

Dům Jany a Josefa V. Scheybalových

Dům Jany a Josefa V. Scheybalových

Bývalá fara čp. 1 v Kostelní ulici představuje společně s kostelem sv. Anny nejstarší a nejvýznamnější stavební historickou památku města a neopominutelnou dominantu v původním centru obce.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl