Úvod > Aktuality > Masopustní veselí pomalu končí – užijte si poslední letošní masopusty
Masopustní veselí pomalu končí - užijte si poslední letošní masopusty
"> "> "> "> ">
Životní styl

Masopustní veselí pomalu končí – užijte si poslední letošní masopusty

  • Vydáno24. února 2020
Lidové veselice s maškarními kostýmy na vás tento týden čekají v českých, moravských a slezských regionech. Těšit se můžete na velký průvod maškar v Chebu, vyhánění zimy z Plzně, fašank v Dolních Dunajovicích, masopustní veselí na Slezskoostravském hradě nebo masopust v Jirkově.

Na veselý průvod Chebem jsou zvány masky všeho druhu

Masopust v ChebuAtmosféra masopustu na vás dolehne nejen na českém venkově, ale také v českých městech. Letos již pošestnácté se napříč Chebem vydá veselý masopustní průvod. Sraz všech účastníků masopustního průvodu je v sobotu 29. února, jako každoročně, ve 13:45 u Západočeského divadla v Chebu. Za zvuků muziky i jiného rozpustilého rachocení a lomození vyrazí průvod na svoji cestu městem ve 14 hodin.

masopust chebK masopustnímu obveselení bude v mázhausu Muzea Cheb po celé sobotní odpoledne vyhrávat kapela Kartáč. Na všechny, kteří přijdou, budou v nádvoří a v mázhausu muzea čekat dobroty masopustních hodů: koláče, koblihy, perníky, něco ze zabíjačkových hodů a nápoje všeho druhu. Letošní rok chce dát opět prostor pro kreativitu – téma pro masku si každý zvolí podle svých představ, fantazii se meze nekladou.
 

Vyhánění zimy z plzeňské kotliny

vyhánění zimy PlzeňNa začátku března už mají zimy všichni Plzeňáci dost – v neděli 1. března proto dostane z plzeňské kotliny vyhazov! Alespoň tak si to naplánovali organizátoři této každoroční oblíbené taškařice. Maškarní průvod s množstvím rázovitých a tradičních maškar vyjde společně s přihlížejícími ve 14 hod. od 7. ZŠ na sídlišti Vinice. Nejdříve zamíří na statek LüftnerkaZoologické a botanické zahradě města Plzně (pro účastníky akce bude vstup zdarma). Zde budou připomenuty lidové zvyky související se zimou a předjařím.

Především bude setnuta hlava línému (slaměnému) kohoutovi, který ráno pozdě kokrhá, a proto se stále ještě dlouho rozednívá. Další zastávka bude v rozmezí mezi třetí hodinou a půl čtvrtou u Kalikovského mlýna. Odpoledne vyvrcholí před radnicí. Poté, co bude Zima spoutána, uložena do rakve a odnesena do městské šatlavy, nastane veliké veselí. Program uzavře soutěžní pojídání masopustních koblih o titul koblížkového krále a prince.
 

V Dolních Dunajovicích pochovají basu

fašank dolní dunajoviceTaké Dolní Dunajovice na Břeclavsku se připravují na tradiční fašank. Maškary vyrazí 29. února po dědině ve 13 hodin. Během radostného "řádění maškar ožijí fašankové obyčeje, písně a tance. Po celé odpoledne budete moci ochutnat zabíjačkové speciality a svařáky, prodejce naleznete na "tanečním parketu" na náměstíčku. Mezi tradiční maškary patří v Dolních Dunajovicích medvěd, vojáci, babka, dědek, slaměný mužík a další. Nechybí ani typický mužský tanec „pod šable“.

Od 17 hodin přitančí na náměstíčko i rozpustilý fašankový průvod a začne se schylovat ke každoročnímu vyústění masopustu. Maškary i přihlížející společně pochovají basu. Opět vyjde smuteční průvod doplněný o litánie z dolnodunajovického dění, obohacené laskavým humorem.


Masopust na Slezskoostravském hradě

Masopust na Slezskoostravském hraděMasopustní veselí ovládne v sobotu 29. 2. Slezskoostravský hrad v Ostravě. Čekat vás budou ukázky lidových zvyků, rej masopustních masek, lidové písničky a spousta dobrého jídla. V jarmarečných stáncích si budete moci dát pivo, medovinu, bramboráky, koláče, sladké i masové dobroty.

Také můžete zhlédnout bohatý doprovodný program, který poběží na podiu a určitě potěší a pobaví nejen děti, ale i dospělé. Masopustní sobota na Slezskoostravském hradě bude zkrátka vonět spoustou dobrého jídla a příjemným zážitkem. Tak neváhejte dorazit!