Úvod > Aktuality > Chodské slavnosti se opět vracejí do Domažlic
Chodské slavnosti se opět vracejí do Domažlic
"> "> "> ">
Kultura

Chodské slavnosti se opět vracejí do Domažlic

  • Vydáno9. srpna 2021
V České republice patří "chodské" k nejstarším a největším národopisným slavnostem, jimž vyjadřují respekt nejen návštěvníci z Česka, ale i z dalekých zemí. V každém roce přivítají pořadatelé na několika scénách na šest stovek účinkujících – sólistů a členů národopisných souborů z naší země i ze zahraničí. Letos budou slavnosti díky koronaviru zaměřené na domácí muziku, hrát se bude na jednom podiu. Chodské slavnosti se konají od 13. do 15. srpna 2021.
Chodské slavnostiChodské slavnosti jsou opět o rok starší, v letošním roce slaví svůj jubilejní 67. ročník. Na pěti scénách se během víkendu představí více než šest stovek účinkujících. Program odstartuje v pátek 13. srpna, kdy po slavnostním zahájení vystoupí na náměstí Vojenský umělecký soubor Ondráš. Začátek je ve 20:30 hodin u dolní brány.

V sobotu 14. srpna program začíná v 10 hodin. Na pódiu u brány na náměstí nebude chybět například hodinový živý přenos Českého rozhlasu Plzeň "S Plzeňáky za folklorem" od 17 hodin, "Postřekovský vokýnko" – pořad Národopisného souboru Postřekov od 17:00 hodin, dále řada dudáckých muzik a národopisné soubory.
 

Antonín Konrády slaví devadesát!

Antonín KonrádyVyvrcholením programu bude ve 20:30 oslava 90. let Antonína Konrádyho. Známý domažlický dudák, zpěvák a vypravěč slaví letos toto významné životní jubileum. Přitom stále hraje i zpívá, a je ve skvělé kondici. Když byl však ještě mladík, bavila ho úplně jiná muzika než ta lidová. Od mládí hrál především na bicí a zálibu našel také ve swingu. Kromě bicích hrál také na harmoniku, pozoun, baskřídlovku, klavír a zkoušel i housle. Na dudy se začal učit až před vojnou.

Po vojně se seznámil se Zdeňkem Bláhou z Horní Břízy, se kterým hráli jako duo. V roce 1955 se rozhodl, že založí dudáckou muziku. Z prvního zahraničního zájezdu v roce 1957 na Světový festival mládeže v Moskvě se Konrádyho dudácká muzika vracela zpět jako laureát festivalu se zlatou medailí. Na zájezdu do Anglie zase Antonín Konrády ovládl soutěž hráčů na lidové hudební nástroje. Doma je ale v Domažlicích a také na srpnových Chodských slavnostech. S Konrádyho dudáckou muzikou prý snad vynechali jen jeden jediný ročník.
 

Neděle patří sv. Vavřinci a dechové hudbě

Chodské slavnostiV neděli se můžete těšit na řadu dechových kapel. Program začne v 10:00 Domažličanka a každou další hodinu zahraje jiná kapela uslyšíte Hájenku, Vrchovanku, Horalku a Dupalku.

K pouti samozřejmě patří i poutní mše svatá na Vavřinečku (sobota 10 hodin – celebruje Tomáš Kadlec, novokněz; v neděli celebruje Mons. Tomáš Holub, biskup plzeňský také v 10 hodin). Kostelík na Vavřinečku bude otevřen po oba dny od 9:00 do 15:00 hod. Kyvadlová doprava na Vavřineček bude zajištěna po oba dny od 9:00 hod. Samozřejmostí jsou pouťové atrakce, staročeský jarmark a řada dalších akcí.
 

Domažlice, centrum Chodska

Domažlice jsou centrem národopisné oblasti Chodsko, v níž je doposud živě udržována tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů. Jsou jedním z nejstarších folkloristických festivalů v České republice, pořádaný již od roku 1955.

V současné době se festival koná vždy první víkend po 10. srpnu a již tradičně je spojován s domažlickou Vavřineckou poutí. Důležitými událostmi v rámci Chodských slavností jsou i slavné mše svaté na Veselé hoře – Vavřinečku, které jsou slouženy pod širým nebem v sobotu i v neděli od 10:00 hodin.
Muzeum Chodska na Chodském hradu s bohatými etnografickými sbírkami

Muzeum Chodska na Chodském hradu s bohatými etnografickými sbírkami

V Domažlicích můžete navštívit Muzeum Chodska, které vám přiblíží nejen historii Chodska, ale představí také bohaté etnografické sbírky. Muzeum je nejstarším muzeem na Domažlicku a sídlí na Chodském hradu.

Domažlice – chodské centrum

Domažlice – chodské centrum

Střediskem a kulturním centrem Chodska jsou Domažlice se svými památkami a dominantou města, náměstím Míru, s mírně nakloněnou válcovou šikmou věží gotického farního kostela. Navštívit můžete i další památky, např. Chodský hrad, muzea a galerii.

Vavřinecké lípy v Domažlicích

Vavřinecké lípy v Domažlicích

Skupina stromů Vavřinecké lípy leží jihozápadně od města Domažlice. Stromy navazují na alej lemující přístupovou cestu z Domažlic na Vavřineček.

Vavřineček a kostelík sv. Vavřince v Domažlicích

Vavřineček a kostelík sv. Vavřince v Domažlicích

Dnešní podobu získal kostelík až v roce 1851. Podle historických pramenů byl založen již v 10. století knížetem Boleslavem na památku jeho vítězství nad Maďary na Lešském poli.