Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Dům Boženy Němcové v Domažlicích s pamětní deskou
Památky

Dům Boženy Němcové v Domažlicích s pamětní deskou

Dne 8. září 1895 proběhlo slavnostní odhalení pamětní desky věnované Boženě Němcové na domě, ve kterém v Domažlicích bydlela. Inicioval ji „Vlastenecký dobročinný spolek paní a dívek" nazvaný jejím jménem.
Božena Němcová se do Domažlic přistěhovala s manželem 20. září roku 1845. Stalo se tak, když byl Josef Němec přidělen do města po povýšení na finančního komisaře II. třídy. Na Domažlicku žila dva roky – v Domažlicích od roku 1845–1846 a poté ještě následující rok 1847 v nedalekých Všerubech.

Emancipované ženě, zvyklé na společenský životPraze se stýskalo po bohatém kulturním životě a vlasteneckém duchu. Ve svých fejetonech a článcích dokázala výborně přiblížit, jak se na Chodsku žilo, a to bez jakýchkoli příkras. Její příspěvky v Květech a České včele v letech 1845 a 1846 líčily nepokrytě kulturní i národní zaostalost zdejších měšťanů i okolních sedláků, stejně tak jako osobité folklorní zvyky, nářečí a způsob venkovského života. Později byly tyto postřehy z Chodska vydány jako Obrazy z okolí domažlického.
 
Občané Domažlic kontrovali spisovatelčiny názory zlomyslným konstatováním, že má ucourané spodničky, nebo sedm dní namočené a nevyprané prádlo. Také si přisadili, že je špatná hospodyňka, a ještě horší matka… Místní obyvatelé si poté anonymně stěžovali Karlu Havlíčku Borovskému do České včely, že se „Němcová stýká s vesničany“ a chová se „nevhodně"... Havlíček však dopis neotiskl, ale naopak se spisovatelky proti podrážděné domažlické smetánce zastal.
 

Vznik pamětní desky

Na domě č. p. 121 na domažlickém náměstí Míru najdete plastiku Boženy Němcové s textem: "Zde působila Božena Němcová, první spisovatelka česká, o Domažlicko nad jiné zasloužilá. Sestry sestře 1895". Myšlenka na zhotovení pamětní desky se objevila již při založení spolku roku 1886. Dostala pak konkrétnější obrysy na podzim 1894, když se blížilo 50. výročí od jejího příchodu na Chodsko v roce 1845. To již bylo dávno zapomenuto, že soužití s domažlickými měšťany nebylo vůbec idylické. Jak jsme již uvedli výše Němcové vadila zaostalost zdejšího prostředí, o níž psala do Havlíčkovy České včely. Když hned v prvních měsících pobytu v prosinci 1845 o místních uvedla, že jsou "pověrčiví a nevzdělaní", došlo dokonce pod okny bytu ke srocení davu, který Němcovým vyhrožoval fyzickým násilím.

Spolek oslovil sochaře Čeňka Vosmíka, který desku s plastikou vytvořil, oslovil poté, co po předčasně zesnulém Hoškovi začal pracovat na Kozinově pomníku, tedy nejdříve někdy v průběhu května 1895. Zareagoval ale velmi rychle a v průběhu června a července vytvořil portrét zasazený ve vysokém reliéfu do vydutého medailonu.

Podkladem mu byla poslední fotografie Boženy Němcové z doby kolem 1860, odkud převzal jak typ účesu, tak i detaily, jako je zavázaná stuha pod krkem. Na začátku srpna přinesl Posel od Čerchova zprávu, že Vosmíkův ateliér navštívila přítelkyně Němcové spisovatelka Žofie Podlipská, která byla věrnou podobou své přítelkyně dojata až k slzám.

Zdobení perníčků pro děti i dospělé

Přijďte si užít nedělní odpoledne zdobením perníčků v Domažlickém centru Hindle.
Domažlice, Plzeňský kraj

Zdobení perníčků pro děti i dospělé

Přijďte si užít nedělní odpoledne zdobením perníčků v Domažlickém centru Hindle.
Domažlice, Plzeňský kraj

Zdobení perníčků pro děti i dospělé

Přijďte si užít nedělní odpoledne zdobením perníčků v Domažlickém centru Hindle.
Domažlice, Plzeňský kraj

Domažlický vánoční jarmark

Domažlický vánoční jarmark místních řemeslníků. který se koná již tradičně v Základní umělecké škole Jindřicha Jindřicha.
Domažlice, Plzeňský kraj

Horalka „50“

Nejstarší chodská dechovka – Dechová hudba Horalka kapelníka Josefa Kubalíka (založená r. 1973 Karlem Bastianem a Václavem Wiesnerem) – letos oslaví 50 let své existence.
Domažlice, Plzeňský kraj

Sirény na cestách

Zábavná talk show ženské trojice.
Domažlice, Plzeňský kraj

Lenka Filipová trio – vánoční koncert

Lenka Filipová je česká zpěvačka, šansoniérka, kytaristka, hudební skladatelka a textařka.
Domažlice, Plzeňský kraj

Varieté Krhut – one man show

Varieté Krhut je původní autorská show Jiřího Krhuta, jehož domovskou scénou se stal ostravský Klub Heligonka, kde se poprvé se svými písničkami a scénkami objevil po boku Jaromíra Nohavici v roce 2016.
Domažlice, Plzeňský kraj

Horolezecká boulderingová stěna Domažlice

Boulderingová 2,7 m vysoká stěna v bývalé městské vodárně.
Domažlice, Plzeňský kraj

Kurzy přežití v přírodě u Domažlic

Chcete zažít něco, co vám někdy možná zachrání život? Už se nebudete bát, že se ocitnete v horách, poušti, hlubokých lesích, stepích, buši, moři, džungli či na opuštěném ostrově – bez pomoci a prostředků.
Domažlice, Plzeňský kraj

Muzeum Chodska na Chodském hradu s bohatými etnografickými sbírkami

V Domažlicích můžete navštívit Muzeum Chodska, které vám přiblíží nejen historii Chodska, ale představí také bohaté etnografické sbírky. Muzeum je nejstarším muzeem na Domažlicku a sídlí na Chodském hradu.
Domažlice, Plzeňský kraj

Domažlická šikmá věž

Domažlická věž se pyšní hned několika zajímavostmi. Jednou z nich je bezesporu její vzhled. Válcových kostelních věží v České republice není mnoho. A těch, které by byly nakloněné podobně jako je nakloněná domažlická věž, je ještě méně.
Domažlice, Plzeňský kraj

Vzdělávací centrum Knihovna v Domažlicích

Vybavené laboratoře, dílny, odborné a specializované učebny a další zázemí pro vzdělávání – to nabízí návštěvníkům jakéhokoliv věku Vzdělávací centrum Knihovna v Domažlicích.
Domažlice, Plzeňský kraj

Městská památková rezervace Domažlice

Střediskem a kulturním centrem Chodska jsou Domažlice se svými památkami a dominantou města, náměstím Míru, s mírně nakloněnou válcovou šikmou věží gotického farního kostela. Navštívit můžete i další památky, např. Chodský hrad, muzea a galerii.
Domažlice, Plzeňský kraj

Domažlický ponocný

Domažlický ponocný sloužil městu do 14. století. Ještě v sedmdesátých letech 20. století tuto funkci zastával člověk. Poté byl nahrazen magnetofonem instalovaným na věž kostela.
Domažlice, Plzeňský kraj

Stopy války v pohoří Českého lesa a Šumavy v roce 1945 – Po stopách generála Pattona

Koho by v dnešní uspěchané době nelákalo vrátit se desítky let zpátky, do doby osvobození americkou armádou? Putování po stopách 2. světové války "Po stopách generála Pattona" vás přenese v čase zpět. Jedná se o dobový výlet zaměřený na 2. světovou válku.
Domažlice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel a restaurace Sokolský dům

Rodinný 3*** hotel se stylovou restaurací a letní terasou, se nachází přímo na malebném historickém náměstí města Domažlice.
Domažlice, Plzeňský kraj

Hotel Zlatá včela v Domažlicích

Tříhvězdičkový hotel Zlatá včela se nachází přímo v centru historicky významného města Domažlice v západních Čechách, nedaleko hranice se Spolkovou republikou Německo. Hotel Zlatá včela jde cestou luxusu a kvality za přijatelné ceny a nabízí svým návštěvníkům nadtandartní ubytování a služby.
Domažlice, Plzeňský kraj

Kulturní centrum – Pivovar Domažlice

Ve zrekonstruované historické budově sladovny z konce 19. století najdete dnes: galerii Hvozd s prosklenými lávkami, komunitní centrum, klub, knihovnu se vzdělávacím centrem, Městský pivovar Domažlice s pivnicí, restauraci. Pote hyjtu!
Domažlice, Plzeňský kraj

Viola Domažlice

Nově zrekonstruovaný rodinný komplex Viola se nachází v blízkosti historického centra města Domažlice, v samém srdci Chodska.
Domažlice, Plzeňský kraj

Restaurace Konšelský šenk v Domažlicích

V historickém domě v Domažlicích středověkého založení s pozdější barokní přestavbou je umístěna restaurace s tradičními evropskými pokrmy.
Domažlice, Plzeňský kraj

Autokemp Babylon v Českém lese

Kemp poskytuje ubytování ve dvou, třech, čtyř a šestilůžkových chatkách se společným sociálním zařízením. K dispozici jsou také pětilůžkové chatky mimo areál, kde naleznete sociální zařízení a kuchyň. Nechybí místa pro stany i karavany.
Babylon, Plzeňský kraj

Pivovar Kout na Šumavě

Obec Kout na Šumavě v poslední době proslula svým dokonale zachovaným, ale nepřístupným pivovarem. Od roku 2020 je pivovar v insolvenci.
Kout na Šumavě, Plzeňský kraj

Hospoda U Hadamů v Postřekově

Hospoda se nachází v Postřekově v blízkosti kaple sv. Jakuba. Jde se o nejstarší stále fungující hospodu v obci asi z roku 1840. 
Postřekov, Plzeňský kraj