Úvod > Aktuality > Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda
Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda
"> "> "> "> "> ">

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

Vydáno 16. března 2020 Příroda
V průběhu března nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Díky teplé zimě se někteří ptáci vrátili letos dříve, obsazená hnízda hlásí nejvíce Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj.
čápDle prastaré pranostiky „Na svatého Řehoře čáp letí přes moře“, by čápi měli v těchto dnech teprve opouštět Afriku. Někteří opeřenci se však vrátili zpět do České republiky již koncem února. Další ptáci se vracejí přes naše území dál na sever, podle aktuálního pozorování České ornitologické společnosti je u nás obsazeno zatím 55 hnízd (21% ze všech hnízdišť v republice).

Nejdříve ze všech přiletěli čápi do Karlovarského kraje, mnoho hnízd je již obsazeno také v Plzeňském a Jihočeském kraji. Jedná se o čápy táhnoucí západní cestou, kteří v posledních letech tráví zimu v jihozápadní Evropě a na svá hnízdiště to tak mají blíže.
 

První byl Mojmír z Chebu, Míra je ještě v Africe

čápi10. února přiletěl do Chebu čáp, který dostal jméno Mojmír, který ten den slavil svátek. Hned druhý den hlásili příznivci čapích rodinek, že už se vrátil i obyvatel komína v Kynšperku na Sokolovsku a pozorování úspěšné také na Plzeňsku - návrat ptáků hlásí Dobřany, Šťáhlavy a Mirošov u Rokycan.

Právě v Mirošově se minulý rok páru čápů narodilo mládě pojmenované Míra. Ornitologové mu nasadili vysílačku, takže nyní mohou říci, že se prochází po savaně u národního parku Serengeti v Keni. U mladých ptáků je běžné, že odletí poprvé do Afriky a navrátí se až za dva roky.
 

Radostné čapí setkání

čápČápi přilétají z teplých krajin do Česka kvůli rozmnožování. Obyčejně se jako první objeví na komíně sameček. Je zvykem, že samička dorazí domů o něco později. Samec většinou hned začne hnízdo přerovnávat a uklízet. Když „domů“ dorazí i samička, oba se nadšeně vítají tak, že zakloní hlavy a klapou zobákem.
 
Pár se uhnízdí a začátkem dubna naklade samice vejce. Z nich se zhruba po měsíci vylíhnou čápata. Oba rodiče se pak mají co ohánět, aby mláďata uživili. Krmí je natrávenou potravou z žab, hrabošů a ryb. Na konci srpna pak všichni odlétají do teplých krajin. Čápi si bývají věrní, ale jako téměř všude i zde mohou během jarních námluv propukat dramatické manželské konflikty, které někdy končí krvavým zraněním a výměnou partnera. Poprvé hnízdí čápi kolem 5. roku věku a zaznamenána byla hnízdění i 20 let starých ptáků.
 

Viděli jste ve svém okolí čápy? Podělte se o svá pozorování

Právě březnové dny jsou pro ornitology klíčové pro zaznamenání co nejpřesnějších údajů o příletu čápů. Sledujte hnízda ve svém okolí a svá pozorování pak můžete zapsat na web birdlife.cz. Čím více hnízd se podaří zkontrolovat, tím přesnější údaje o příletu čápů ornitologové získají.
Záchranná stanice pro handicapované živočichy Vrchlabí

Záchranná stanice pro handicapované živočichy Vrchlabí

Od června 1997 je ve Vrchlabí otevřen útulek pro poraněná či jinak handicapovaná divoká zvířata. Jeho provozovatelem je Správa KRNAP ve Vrchlabí. Úkolem tohoto zařízení je poskytnout poraněným jedincům komplexní ošetření. Uzdravená zvířata jsou vypouštěna zpět do volné přírody.

Exkurze do záchranné stanice pro zraněné živočichy ve Voticích

Exkurze do záchranné stanice pro zraněné živočichy ve Voticích

Nahlédněte do činnosti organizace zaměřené na ochranu volně žijících živočichů a jejich biotopů a ekologickou výchovu veřejnosti. Posláním stanice je péče o zraněné volně žijící živočichy, jejich léčení a opětovný návrat do volné přírody.

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni

V expozici záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni jsou umisťována jen ta zachráněná zvířata, která se již z důvodu nějakého trvalého hendikepu nemohou navrátit zpátky do přírody.

Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice

Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice

V zámeckém parku v Buchlovicích vlevo od brány najdete zámecké zahradnictví - pokud jím projdete, objevíte záchrannou stanici, která pečuje o zraněné volně žijící živočichy a opuštěná mláďata.

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích na Brněnsku

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích na Brněnsku

Cílem a posláním záchranné stanice v Jinačovicích je provozovat kvalitní zařízení, které pomůže co největšímu počtu živočichů a zvýší zájem veřejnosti o vliv lidí na volně žijící živočichy a o tyto živočichy samotné.

Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů Makov byla založena v roce 1993 Českým svazem ochránců přírody.Je umístěna v areálu hájenky Makov.

Centrum Ochrany fauny ČR Hrachov u Sedlčan

Centrum Ochrany fauny ČR Hrachov u Sedlčan

Centrum Ochrany fauny ČR v Hrachově u Sedlčan si vás zve na návštěvu. V rámci exkurze v záchranné stanici navštívíte expozici volně žijících živočichů či sladkovodních ryb, aktuální výstavu nebo aktivity pro děti.

Pohled do čapího hnízda z vyhlídkové věže v Jablonném v Podještědí

Pohled do čapího hnízda z vyhlídkové věže v Jablonném v Podještědí

Ze čtyřboké věže bývalého farního kostela Nanebevzetí Panny Marie je úžasný pohled do okolí a také do nitra čapího hnízda, nejstaršího ve střední Evropě. Při výstupu na věž můžete také zhlédnout pozůstatky z původního hodinového stroje.