Úvod > Aktuality > Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda
Příroda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

  • Vydáno29. března 2023
V průběhu března nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
čápDle prastaré pranostiky „Na svatého Řehoře čápi letí přes moře“, by čápi měli být v těchto dnech na cestě z Afriky. Někteří opeřenci se však vrátili zpět do České republiky již začátekm března. Další ptáci se vracejí přes naše území dál na sever, podle aktuálního pozorování České ornitologické společnosti je u nás obsazeno zatím 286 hnízd (36% ze všech hnízdišť v republice).

Nejdříve ze všech přiletěli čápi do Plzeňského a Jihočeského kraje, mnoho hnízd je již obsazeno také v Karlovarském kraji. Jedná se o čápy táhnoucí západní cestou, kteří v posledních letech tráví zimu v jihozápadní Evropě či na jihu Německa a na svá hnízdiště to tak mají blíže.
 

Čápi z Chebu, jižních a středních Čech už jsou doma

čápi18. února přiletěla do Chebu samička čápa bílého, která dostala jméno Gizelka. Usadila se na hnízdě a za pár dní k ní přiletělo několik čápů, mimo jiné i Chebanům známý čáp Míra, kterého ale letos Gizelka odmítla a jeho místo zajujal jiný "manžel". Během několika týdnů pár vyvedl už i vejce, k 28. březnu by v hnízdě měla být dvě vejce. Ve městě také pravidelně hnízdí ptačí "hvězda Chebu", čáp Mojmír. Ten se vrací z Afriky a jak jsme již zmiňovali, také on už je doma. Čápi, kteří zůstávají na starém kontinentě a do Afriky neletí, se domů vracejí dřív.

Na Plzeňsko, konkrétně do Mirošova se z teplých krajin vrátil čáp 13. února. Místní posel jara patří mezi ty nejotužilejší. Na komín bývalého pivovaru se totiž vrací každý rok velmi časně, pravděpodobně také z Německa. I další oblíbená hnízdící místa jsou již obsazená. Populární opeřence můžete pozorovat v Klabavě, Šťáhlavech, Dobřanech, ve Stodu, Dolní Lukavici, Domažlicích nebo Klatovech.

čápiČáp Arnošt z jižních Čech také nelétá daleko a doma v Česku bývá dříve než ostatní. Svérázný opeřenec, kterého místní vždy netrpělivě vyhlížejí na to totiž vyzrál – do Afriky nelítá a zimu si odbyde u sousedů – přezimovává totiž v ptačím parku v Německu u Pasova. Tam ostatně rádi zalétají mladí čápi nejen z jižních Čech, ale i z Plzeňska. Další oblíbenou destinací ptáků z Plzeňského kraje jsou skládky komunálního odpadu ve Španělsku, jak vypozorovali ornitologové během deseti let. Naopak čápi černí létají v průměru dále – rádi zimují na jihu Pyrenejského poloostrova a pak především v Izraeli.

Naopak z větší dálky přilétají čápi na středočeské Sedlčansko. Prvním místem v katastru města Sedlčany, kam čáp bílý dorazil se staly Třebnice. Na zdejším komíně je od 23. března k zastižení mladší čáp bez kroužku. V Třebnicích po několikaleté pauze čápi zahnízdili poprvé vloni. Na další místa regionu čápi obvykle přilétají začátkem dubna, jejich přílet místní očekávají každým dnem.

čápiPrvní čáp z Královéhradecka se letos vrátil do kraje 10. března na hnízdo v Meziměstí. Do Jičína přiletěl čáp 11. března a o dva dny později už tam byl pár. Dne 20. března se vrátil první čáp na hnízdo s kamerou v kraji, a to konkrétně do Slavětína nad Metují. Zdá se, že by mohlo jít o stejného samce jako loni, čemuž odpovídá jeho "mazácké" chování – vypadá na domácího majitele hnízda, při příletu pozdraví a dává najevo, že hnízdo na sušáku požárních hadic je jeho. Oproti tomu hvězda facebooku Bukáček z hnízda v Mladých Bukách se dosud nevrátil. Početní fanoušci vyhlíží přílet svého opřeného známého každým dnem. Snad přiletí do teplejšího počasí, zatím má na hnízdě ještě sníh. Bukáčkovi je asi 7 až 9 let, čapí fanoušci by ho letos mohli on-line sledovat již čtvrtým rokem. Doufejme, že se opět setká se samičkou Betynkou, se kterou loni vychovali čtyři čápata.
 

Radostné čapí setkání

čápČápi přilétají z teplých krajin do Česka kvůli rozmnožování. Obyčejně se jako první objeví na komíně sameček. Je zvykem, že samička dorazí domů o něco později. Samec většinou hned začne hnízdo přerovnávat a uklízet. Když „domů“ dorazí i samička, oba se nadšeně vítají tak, že zakloní hlavy a klapou zobákem.
 
Pár se uhnízdí a začátkem dubna naklade samice vejce. Z nich se zhruba po měsíci vylíhnou čápata. Oba rodiče se pak mají co ohánět, aby mláďata uživili. Krmí je natrávenou potravou z žab, hrabošů a ryb. Na konci srpna pak všichni odlétají do teplých krajin. Čápi si bývají věrní, ale jako téměř všude i zde mohou během jarních námluv propukat dramatické manželské konflikty, které někdy končí krvavým zraněním a výměnou partnera. Poprvé hnízdí čápi kolem 5. roku věku a zaznamenána byla hnízdění i 20 let starých ptáků.
 

Viděli jste ve svém okolí čápy? Podělte se o svá pozorování

čápPrávě březnové dny jsou pro ornitology klíčové pro zaznamenání co nejpřesnějších údajů o příletu čápů. Sledujte hnízda ve svém okolí a svá pozorování pak můžete zapsat na web birdlife.cz. Čím více hnízd se podaří zkontrolovat, tím přesnější údaje o příletu čápů ornitologové získají.

Ornitologové doufají, že i v letošním roce lidé zařadí pozorování čápů do svých výletů a pomohou tak monitorovat průběh hnízdění. Ceněná jsou ale také pozorování ve vašem nejbližším okolí, kde můžete zachytit celý průběh života na hnízdě – sedění na vejcích, vylíhnutí mláďat a jejich růst, i pozdější odlet. Podívejte se do mapy na www.birdlife.cz/capi/, jestli není hnízdo čápů i někde v blízkosti vašeho domova a zaznamenejte, jestli už čáp přiletěl. I když čápa neuvidíte, najděte hnízdo na mapě a uveďte „čáp nepozorován“. Jen tak budou vědci vědět, že hnízdo bylo kontrolováno a čáp na něm ještě nebyl.
Centrum Ochrany fauny ČR Hrachov u Sedlčan

Centrum Ochrany fauny ČR Hrachov u Sedlčan

Centrum Ochrany fauny ČR v Hrachově u Sedlčan si vás zve na návštěvu. V rámci exkurze v záchranné stanici navštívíte expozici volně žijících živočichů či sladkovodních ryb, aktuální výstavu nebo aktivity pro děti.

Záchranná stanice pro handicapované živočichy Vrchlabí

Záchranná stanice pro handicapované živočichy Vrchlabí

Od června 1997 je ve Vrchlabí otevřen útulek pro poraněná či jinak handicapovaná divoká zvířata. Jeho provozovatelem je Správa KRNAP ve Vrchlabí. Úkolem tohoto zařízení je poskytnout poraněným jedincům komplexní ošetření. Uzdravená zvířata jsou vypouštěna zpět do volné přírody.

Exkurze do záchranné stanice pro zraněné živočichy ve Voticích

Exkurze do záchranné stanice pro zraněné živočichy ve Voticích

Nahlédněte do činnosti organizace zaměřené na ochranu volně žijících živočichů a jejich biotopů a ekologickou výchovu veřejnosti. Posláním stanice je péče o zraněné volně žijící živočichy, jejich léčení a opětovný návrat do volné přírody.

Ekocentrum Vydra v Třeboni – záchranná stanice pro volně žijící živočichy

Ekocentrum Vydra v Třeboni – záchranná stanice pro volně žijící živočichy

V expozici záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni jsou umisťována jen ta zachráněná zvířata, která se již z důvodu nějakého trvalého hendikepu nemohou navrátit zpátky do přírody.

Nejstarší čapí hnízdo ve střední Evropě v Jablonném v Podještědí

Nejstarší čapí hnízdo ve střední Evropě v Jablonném v Podještědí

Nejstarší čapí hnízdo najdete na pivovarském komíně v Jablonném v Podještědí. První zmínka o hnízdění čápů je v kronice města datována rokem 1864. Nachází se nad střechou bývalého farního kostela Narození Panny Marie na vršku komína vysokého asi 10 m.

Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů Makov byla založena v roce 1993 Českým svazem ochránců přírody.Je umístěna v areálu hájenky Makov.

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích na Brněnsku

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích na Brněnsku

Cílem a posláním záchranné stanice v Jinačovicích je provozovat kvalitní zařízení, které pomůže co největšímu počtu živočichů a zvýší zájem veřejnosti o vliv lidí na volně žijící živočichy a o tyto živočichy samotné.

Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice

Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice

V zámeckém parku v Buchlovicích vlevo od brány najdete zámecké zahradnictví – pokud jím projdete, objevíte záchrannou stanici, která pečuje o zraněné volně žijící živočichy a opuštěná mláďata.

Další aktuality

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.
Příroda

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda