Úvod > Aktuality > 150. výročí bitvy u Hradce Králové 1866 se účastní na 850 vojáků z 9 zemí
Zážitky

150. výročí bitvy u Hradce Králové 1866 se účastní na 850 vojáků z 9 zemí

  • Vydáno29. června 2016
V roce 2016 si připomínáme 150. výročí Bitvy u Hradce Králové, která byla největším válečným střetnutím prusko-rakouské války z roku 1866 a počtem vojáků byla i největší bitvou na území Česka v celé jeho historii. Ve dnech 1. až 3. července se ve Střezeticích, Máslojedech, v Hradci Králové a na Chlumu představí na 850 členů vojenských spolků v dobových uniformách z devíti zemí, z toho stovka jezdců na koních a na 150 hudebníků.

bitvě na Chlumu se v jediném dni střetlo 436 tisíc vojáků a po krvavé řeži zůstalo na 16 tisíc mrtvých a pohřešovaných, včetně 11 tisíc mrtvých koní. Pietní vzpomínkové akce se uskuteční v Hradci Králové a na bojišti Chlum v místech rozhodujících bojů a přilehlých obcích. Vyvrcholením akcí bude v neděli 3. července velká bitevní ukázka.

Jubilejní rok jedné z největších bitev 19. století si nenechaly ujít nejen spolky vojenské historie z Česka, ale také z Polska, Rakouska, Německa, Slovenska, Dánska, Maďarska, Itálie a USA. Na bitevní ukázky vyslaly vojenské bojové jednotky, jezdce i vojenské kapely. Divákům se v bitevních ukázkách i na samostatných koncertech představí například česká Hudba 6. Praporu polních myslivců z Náchoda, Spielmannszug 1. Garde Regiment zu Fuss, Spielmannszug Radeberg či a rakouská kapela Artillerie Traditionskapelle Von der Groeben z Vídně.
 

Kde všude ukázky bitev uvidíte

bitva na chlumuPočet uniformovaných účastníků z vojenských spolků bude letos vůbec největší v celé historii vzpomínkových akcí bitvy u Hradce Králové 1866. Do bitevních a vojenských ukázek se zapojí na 70 historických jednotek včetně jezdeckých formací. Uvidíte nejen nejvíce jednotek pěšáků, ale také jízdu hulánů, dragounů a husarů. Včinnosti bude také 23 historických děl. Milovníky vojenské historie potěší také to, že historické jednotky budou mít ležení přímo na bojišti. K spánku jim poslouží  dobové stany, v jejich blízkosti budou v ohradách ustájeni také jejich koně. Odhaduje se, že vojenské ležení bude mít asi 200 stanů. Zajímavostí je například, že ještě na konci 19. století chyběly ve vojenských leženích polní kuchyně, vojáci si vařili sami ve skupinách po čtyřech, k dispozici měli velký kotlík, kde si připravovali jídlo. Centrálně fasovali jen pečivo, maso a suroviny k vaření. Potraviny získávali od obyvatel formou rekvizic, ale, bohužel, také rabováním.

BitvaVyvrcholením výročí budou tyto akce: odhalení Pomníku jezdecké srážky u Střezetic (1. července v 18:00 hodin), bitevní ukázka historických jednotek v lese Svíb v sobotu 2. července 10:30 hodin a Hradci Králové rekonstrukce jednotlivých střetů bitvy, multimediální program s koncertem Filharmonie Hradec Králové na Velkém náměstí v sobotu 2. 7., a ukázka Velká bitevní scéna „Königgrätz 1866“ na bojišti Chlum v neděli 3. 7. 2016. V programu výročí budou i divadelní představení U kanónu stál aneb Bitva u Hradce Králové v podání Divadla Drak Hradec Králové a hra Benedek v podání ZUŠ Střezina Hradec Králové. Završením vzpomínkového seriálu bude připomínka příjezdu rakouského císaře Františka Josefa I., který na podzim roku 1866 navštívil válkou postižené vesnice a poskytoval dary. Celému Hradecku věnoval na zmírnění utrpení jeden milion zlatých, což by v dnešních cenách bylo asi 120 milionů korun.
Hořiněveské lípy – pamětnice bitvy u Hradce Králové

Hořiněveské lípy – pamětnice bitvy u Hradce Králové

Hořiněveské lípy jsou památné lípy malolisté rostoucí na vrchu Tumplac (320 m n. m.), asi 1 km jihovýchodně od obce Hořiněves. Stáří lip je odhadováno na více než 500 let. Během války r. 1866 mezi Prusy a Rakušany lípy určovaly směr postupu II. pruské armády.

Muzeum války 1866 – muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Muzeum války 1866 – muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Památkový areál připomínající bitvu, ke které došlo 3. července 1866 na Chlumu a která byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války. Na bojišti se nachází více než 400 pomníků, památníků, křížů a individuálních i hromadných hrobů. Součástí areálu je i válečné muzeum.

Areál bojiště bitvy 1866 u Hradce Králové

Areál bojiště bitvy 1866 u Hradce Králové

Severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva. Téměř ihned po skončení válečných událostí bylo zahájeno budování četných pomníků a památníků bitvy.