!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zámek v Horní Cerekvi
Památky

Zámek v Horní Cerekvi

Zámek býval vodní tvrzí, která byla v letech 1411 - 1655 renesančně přestavěna. Barokní úpravy zámku proběhly za Františka Ferdinanda z Khuenburgu a do dnešní podoby nechal zámek v roce 1734 upravit hrabě Maxmilián z Regalu.
Tvrz přestavěná na zámek na břehu Zámeckého rybníka najdete uprostřed Vysočiny, mezi městy Pelhřimov, Jihlava, Kamenice nad Lipou a Třešť.

Zámek býval vodní tvrzí, která ve 14. století patřila Dobešovi z Bechyně. Členové rodu Leskovců, kteří Horní Cerekev vlastnili v letech 1411 - 1655, tvrz rozšířili a renesančně přestavěli. Barokní úpravy zámku proběhly za Františka Ferdinanda z Khuenburgu v roce 1720 a do dnešní podoby nechal zámek v roce 1734 upravit hrabě Maxmilián z Regalu, což dokládá vytesaný letopočet na kvádru v nároží východního průčelí. Posledními majiteli zámku byli do roku 1945 Hohenzollernové. Po roce 1948 sloužil zámek jako byty, dnes je soukromým majetkem a v nedávné době proběhla jeho obnova.

Zámek tvoří nepravidelná trojkřídlá budova se zazděnými arkádami v nádvoří a bosovaným vstupním portálem s dochovanými otvory i kladkami pro padací most na východní straně. Zámek je v soukromých rukou a není přístupný veřejnosti.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 2. 12. 2020