Úvod > Co chcete dělat? > Kostel Všech Svatých v Rájci – Jestřebí
Památky

Kostel Všech Svatých v Rájci – Jestřebí

Římskokatolický kostel Všech svatých v Rájci-Jestřebí leží v historickém jádru Rájce zhruba uprostřed mezi centrálním náměstím Míru a rájeckým zámkem. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Rájecký farní kostel Všech svatých vznikl v polovině 14. století z gotické kaple. V roce 1574 byla ke kostelu přistavěna věž. Zásadní barokní přestavbu a rozšíření stavba prodělala v roce 1699 zásluhou Jana Kristiána z Rogendorfu a jeho manželky.

Kostel je dnes barokní jednolodní stavbou s boční věží, hlavní oltář je zasvěcen sv. Václavu. Z dochovaných sepulkrálních památek v interiéru kostela stojí za zmínku náhrobek Kateřiny Drnovské z Drnovic (†1621), který je u nás výjimečný zobrazením ženy v ležící poloze.

Při rekonstrukci v devadesátých letech minulého století byly pod omítkou presbytáře objeveny fresky z doby 15. století. Z malé části byly odhaleny a zakonzervovány, větší část čeká teprve na odkrytí. V posledních letech 20. století prošel kostel i fara řadou stavebních úprav. Ve spolupráci s odborem kultury města Rájec-Jestřebí se v kostele konají koncerty pěveckých sborů a nejrůznějších interpretů klasické hudby.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021
Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Rájec-Jestřebí, Jižní Morava
Kaple sv. Anny v Rájci – Jestřebí

Kaple sv. Anny v Rájci – Jestřebí

Rájec-Jestřebí, Jižní Morava
Pštrosí farma v Doubravici nad Svitavou

Pštrosí farma v Doubravici nad Svitavou

Doubravice nad Svitavou, Jižní Morava