Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum magie v Jaroměři
Muzeum magie v Jaroměři
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Muzeum magie v Jaroměři

Zážitky
Objevovat nadpřirozeno, kouzla či magické praktiky můžete v Jaroměři v Muzeu magie. Pokud se ovšem sami kouzelnictvím zabýváte, můžete po složení mistrovských zkoušek získat členství ve výběrovém klubu Magická lóže M.S.Patrčky.

Muzeum magie v Jaroměři dokumentuje osobnosti principálů s informacemi, fotografiemi, plakáty a pro atmosféru doby kouzelnickými rekvizitami a uvádí doklady o historii českých kouzelných divadel. Jedná se o školící, odborné a rekreační středisko kouzelníků se studovnou, knihovnou a videozáznamy světových čísel.

Jde o magický areál v lůně přírody. U vstupu vás tak přivítá dřevořezba pojmenovaná "Pojídač hříchů", sto let stará maringotka, ukázka středověkého popraviště a umělecká výstava zahradní keramiky. Pro pravidelně pořádané kouzelnické pořady slouží zastřešená pergola s posezením a jevištěm. 


Od prehistorie do současnosti

Úvodní část muzea uvádí vznik představ o nadpřirozenu, vznik kouzel a magických praktik promísených pověrami. Muzeum se v této části věnuje prehistorii, tedy době, ve které již žije Homo Sapiens, který se však bojí, nechápe a jeho hlavním cílem je přežít. Proto se snaží komunikovat s neznámem, prosí, děkuje, přináší oběti, provádí různé obřady a kouzla. Prolínají se zde poznání, víra, nemoci i drogy. Objevují se čarodějové, hadači, medicinmani a s nimi alchymie, čarodějnictví, spiritismus. Dokládají to tvrdá odmítnutí v Bibli, medijní kresby, grafika či okultní literatura. Současná doba předkládá nejen záhady z minulosti, ale i současnosti jako například piktogramy, UFO, existenci proutkařů a další. To vše uzavírá citát Alberta Einsteina: „To nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno. Stálo u kolébky každého umění a vědy.“
 

Mundus vult decipi (svět chce být klamán)

Druhá část muzea mapuje historii vzniku kouzelníků (13. století), kteří pomocí triků bavili obecenstvo, a poté i kouzelných divadel. Maringotky zajížděly do malých vesniček, kam do těžkého života plného chudoby a tvrdé dřiny přivážely zábavu, vzrušení a kulturu třeba i pojízdné kinematografy. Kouzelná divadla měla často jeviště právě v upravené maringotce, ale později hrála svá představení v místních sálech. Tato část je oddělena od kouzelnictví určeného pro zábavu. Kouzelník říká divákovi, že ho bude klamat a divák na tuto dohodnutou hru dobrovolně přistupuje.
 

Současnost světa kouzel

Třetí část muzea patří současnosti, kdy skončila klasická éra kouzelných divadel. Vynikající kouzelníci s mezinárodním úspěchem tu však stále jsou. Ať už jde o kouzelnou show s baletem, kterou postavil Karel Bušina, pražské Divadlo kouzel Pavla Kožíška, Duo Carlos a mnoho dalších vynikajících sólistů. V muzeu se dozvíte o činnosti Českého magického svazu, který sdružuje české kouzelníky, a o Magické Lóži Michala Siloráda Patrčky, která je provozovatelem Muzea magie. 
 

Kudy k muzeu

Muzeum magie nalezente na okraji Jaroměře, nedaleko koupaliště Na Úpě. Parkování je možné u koupaliště nebo u nedalekého hřbitova.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel 28 v Jaroměři

Hotel 28 v Jaroměři

Jaroměř, Královéhradecko
Penzion Expanze Jaroměř

Penzion Expanze Jaroměř

Jaroměř, Královéhradecko
Restaurant U Koule v Jaroměři

Restaurant U Koule v Jaroměři

Jaroměř, Královéhradecko
Staročeská restaurace U Zubra

Staročeská restaurace U Zubra

Jaroměř, Královéhradecko