!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum magie v Jaroměři
Muzeum magie v Jaroměři
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Zážitky

Muzeum magie v Jaroměři

Objevovat nadpřirozeno, kouzla či magické praktiky můžete v Jaroměři v Muzeu magie. Pokud se ovšem sami kouzelnictvím zabýváte, můžete po složení mistrovských zkoušek získat členství ve výběrovém klubu Magická lóže M.S.Patrčky.

Muzeum magie v Jaroměři dokumentuje osobnosti principálů s informacemi, fotografiemi, plakáty a pro atmosféru doby kouzelnickými rekvizitami a uvádí doklady o historii českých kouzelných divadel. Jedná se o školící, odborné a rekreační středisko kouzelníků se studovnou, knihovnou a videozáznamy světových čísel.

Jde o magický areál v lůně přírody. U vstupu vás tak přivítá dřevořezba pojmenovaná "Pojídač hříchů", sto let stará maringotka, ukázka středověkého popraviště a umělecká výstava zahradní keramiky. Pro pravidelně pořádané kouzelnické pořady slouží zastřešená pergola s posezením a jevištěm. 


Od prehistorie do současnosti

Úvodní část muzea uvádí vznik představ o nadpřirozenu, vznik kouzel a magických praktik promísených pověrami. Muzeum se v této části věnuje prehistorii, tedy době, ve které již žije Homo Sapiens, který se však bojí, nechápe a jeho hlavním cílem je přežít. Proto se snaží komunikovat s neznámem, prosí, děkuje, přináší oběti, provádí různé obřady a kouzla. Prolínají se zde poznání, víra, nemoci i drogy. Objevují se čarodějové, hadači, medicinmani a s nimi alchymie, čarodějnictví, spiritismus. Dokládají to tvrdá odmítnutí v Bibli, medijní kresby, grafika či okultní literatura. Současná doba předkládá nejen záhady z minulosti, ale i současnosti jako například piktogramy, UFO, existenci proutkařů a další. To vše uzavírá citát Alberta Einsteina: „To nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno. Stálo u kolébky každého umění a vědy.“
 

Mundus vult decipi (svět chce být klamán)

Druhá část muzea mapuje historii vzniku kouzelníků (13. století), kteří pomocí triků bavili obecenstvo, a poté i kouzelných divadel. Maringotky zajížděly do malých vesniček, kam do těžkého života plného chudoby a tvrdé dřiny přivážely zábavu, vzrušení a kulturu třeba i pojízdné kinematografy. Kouzelná divadla měla často jeviště právě v upravené maringotce, ale později hrála svá představení v místních sálech. Tato část je oddělena od kouzelnictví určeného pro zábavu. Kouzelník říká divákovi, že ho bude klamat a divák na tuto dohodnutou hru dobrovolně přistupuje.
 

Současnost světa kouzel

Třetí část muzea patří současnosti, kdy skončila klasická éra kouzelných divadel. Vynikající kouzelníci s mezinárodním úspěchem tu však stále jsou. Ať už jde o kouzelnou show s baletem, kterou postavil Karel Bušina, pražské Divadlo kouzel Pavla Kožíška, Duo Carlos a mnoho dalších vynikajících sólistů. V muzeu se dozvíte o činnosti Českého magického svazu, který sdružuje české kouzelníky, a o Magické Lóži Michala Siloráda Patrčky, která je provozovatelem Muzea magie. 
 

Kudy k muzeu

Muzeum magie nalezente na okraji Jaroměře, nedaleko koupaliště Na Úpě. Parkování je možné u koupaliště nebo u nedalekého hřbitova.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 30. 8. 2020
10.8.
14.8.
Brutal Assault 2021 v Jaroměři

Brutal Assault 2021 v Jaroměři

Jaroměř, Královéhradecko
13.2.
Josefovský masopust

Josefovský masopust

Jaroměř, Královéhradecko
18.4.
25.4.
Jaroměřský kros 2021

Jaroměřský kros 2021

Jaroměř, Královéhradecko
14.11.
15.11.
Vánoční trhy na Kuksu 2020

Vánoční trhy na Kuksu 2020

Kuks, Krkonoše a Podkrkonoší

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel 28 v Jaroměři

Hotel 28 v Jaroměři

Jaroměř, Královéhradecko
Penzion Expanze Jaroměř

Penzion Expanze Jaroměř

Jaroměř, Královéhradecko
Restaurant U Koule v Jaroměři

Restaurant U Koule v Jaroměři

Jaroměř, Královéhradecko
Staročeská restaurace U Zubra

Staročeská restaurace U Zubra

Jaroměř, Královéhradecko