Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku
Kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku
Památky

Kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku

Barokní perlou Moravského Kravařska a celé severní Moravy je kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku. Monumentální sakrální stavba, která shlíží na zdejší Komenského náměstí, je opravdu velkolepým barokním objektem se vším, co k němu patří.
Návštěvníka okouzlí bohatá plastická výzdoba velkoryse pojatého interiéru štědře dekorovaného zlatem, unikátní fresky i dynamické výjevy doslova nabité emocemi. To vše vytváří majestátní atmosféru chrámu, jehož nejvýznamnější barokní přestavby se v polovině 18. století ujal Mikuláš Thalherr z Budína, architekt olomouckého arcibiskupa. O tom, že fulnecký barokní chrám stojí na místě původního středověkého kostela, svědčí dochovaná gotická křížová chodba, jež je spolu s rajskou zahradou jednou z nejvýznamnějších památek gotického umění zdejšího regionu. Jde o nejstarší dochovanou část augustiniánského kláštera z konce 14. století, a to takřka v nezměněné podobě. A právě zmíněné propojení gotiky s barokem, k němuž v kostele Nejsvětější Trojice došlo, je na území Moravskoslezského kraje zcela unikátní.

Kostel Nejsvětější Trojice, včetně křížové chodby s rajským dvorem, prošel v letech 2019 až 2020 rozsáhlou rekonstrukcí, která dala kromě jiného vyniknout i celistvé barokní výzdobě mimořádné umělecké úrovně, na níž se podíleli nejvýznamnější tvůrci působící v českých zemích a na Moravě. Obnova kostela si v roce 2022 vysloužila cenu NPÚ Patrimonium pro futuro.

Dech beroucí je i panorama, jehož je kostel součástí. Nad Komenského náměstím s kašnou se sochou sv. Sarkandra a sloupem Nejsvětější Trojice se vedle zmiňovaného chrámu tyčíbarokní Knurrův palác se Síní slávy Petry Kvitové, v jeho bezprostřední blízkosti je v areálu bývalého bratrského sboru Svět Komenského Fulnek – nově otevřená expozice Muzea Novojičínska. A tato pomyslná veduta je korunována siluetou fulneckého zámku, dalšího architektonického skvostu Fulneku.

Hry, hračky, koníčci

Hry a hračky jsou spojeny s časem Vánoc. Přijďte do muzea vyrobit si hračku z doby Jana Amose.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Vánoční písmeno

Kniha měla velký význam ve světě Jednoty bratrské, a proto věnovali velkou pozornost její výzdobě. Společně si vyzkoušíme tvorbu prvotního zdobného písmena – LITERY.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Zámecké trhy Kunín

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh na zámlu Kunín.
Kunín, Moravskoslezský kraj

Zimní prohlídky zámku Kunín – pouze pro předem objednané skupiny

Zámek v Kuníně je možné v zimních měsících navštívit pouze pro předem objednané skupiny od 10 osob po předchozí dohodě se správou zámku.Návštěvníci zavítají do jedenácti reprezentačních pokojů a soukromých apartmá čtyř rodin, vlastnících kunínské panství.
Kunín, Moravskoslezský kraj

Chrám Nejsvětější Trojice ve Fulneku

Turisté mají jedinečnou šanci navštívit toto výjimečné místo celoročně zdarma a s doprovodným výkladem. Kostel s klášterem je jednou z fulneckých dominant a jediným barokním chrámem s dochovanou gotickou křížovou chodbou v Moravskoslezském kraji.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Pohádkové Poodří – za skřítky do Moravského Kravařska

V Turistické oblasti Poodří – Moravské Kravařsko můžete navštívit dvanáct skřítků, kteří se zabydleli v různých objektech po celém regionu. Ukáží vám vzácnou přírodu, bohatou historii a jedinečnou kulturu.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Síň slávy Petry Kvitové ve Fulneku

Ve Fulneku se nachází síň slávy tenistky Petry Kvitové. Nejcennějším exponátem je zde trofej, kterou vyhrála v roce 2014 ve Wimbledonu. Expozice vznikla v Knurrově paláci.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Za tajemstvím zemské hranice u Fulneku – zábavná stezka s questingem

Vyrazte prozkoumat téměř zapomenutou historickou hranici, která oddělovala Slezsko od Moravy a rozdělila město na dvě části. Stáhněte si plánek s abecedou Kurent, vytiskněte si jej a můžete vyrazit.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Pojď café ve Fulneku

V prostředí nádherného barokního paláce ve Fulneku můžete nově navštívit i stylovou kavárnu, která je přidružena tematicky k Síni slávy Petry Kvitové.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Restaurace U Martiny ve Fulneku

Hostům nabízíme plně klimatizované příjemné posezení, speciality domácí i mezinárodní kuchyně. Salonek s kapacitou cca 50 míst je vhodný pro pořádání oslav či večírků dle vaší bujné fantazie.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Hotel Amos ve Fulneku

Hotel Amos leží téměř v centru města Fulnek a přece stranou městského ruchu. Poskytuje hostům příjemný pobyt a odpočinek a z pokojů i restaurace výhled do zahrady a na zahradní terasy.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Dělnický dům v Odrách – ubytování a restaurace

Komplex se skládá z hotelové části a restaurace, vinárny a kavárny. Kromě ubytovacích a gastronomických služeb nabízí i kulturní a společenské zázemí.
Odry, Moravskoslezský kraj