ÚvodAktuality10 tipů na výlety do vodních mlýnů aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů na výlety do vodních mlýnů aneb ve stínu i na výsluní

Vydejte se s Kudy z nudy za nostalgickou atmosférou starých vodních mlýnů. O nevšední zážitky se postará tiché klapání mlýnského kola a šplouchání vody v náhonu, nahlédnete do domova mlynářů a jejich rodin, a podíváte se, jaké nářadí bylo potřeba k běžnému chodu mlýna i k hospodaření na polích. Samozřejmě nechybí ani tradiční vodníci a buclaté hrnečky na dušičky – bez nich se žádný správný mlýn neobejde.
Z Velkopřevorského mlýna na Čertovce v Praze na Malé Straně zná většina lidí jen mlýnské kolo s vodníkem: s průměrem osm metrů jde o největší dochované mlýnské kolo v Evropě. Těžko objevíte mlýn, který by byl víc na výsluní než právě Velkopřevorský, jedno z nejromantičtějších zákoutí historické Prahy.

Jiné vodní mlýny se sice proti němu skrývají ve stínu, zato ale nabízejí skvělé expozice mapující mlynářské řemeslo od a do zet. Do dávno minulých časů – a také do pohádky Tři bratři – vás přenese prohlídka vodního mlýna v Hoslovicích na Strakonicku, o který pečuje Muzeum středního Pootaví. Součástí Technotrasy, stezky technických atraktivit Moravskoslezského kraje, je celoročně otevřený vodní mlýn Wesselsky v Loučkách. Mostecký mlýn ve Vodňanech vás seznámí s řemeslem i vodní elektrárnou, podobně jako vodní mlýn v Písečné u Žamberka nebo renesanční vodní mlýn ve Slupi na Znojemsku; ten patří mezi architektonicky nejpozoruhodnější mlýny u nás. Mlýnské muzeum nabízí také Chadimův mlýn na Vysočině, od května do září si můžete na travnatých plochách kolem mlýna dokonce postavit stan nebo karavan. Voda dřív poháněla i Jarošův mlýn ve Veverské Bítýšce, na prohlídky zve i areál vodního mlýna v Bartošovicích, budovaný od konce 15. století až do 20. století.

Hned několik mlýnů pak objevíte v údolí Lučního potoka v Zubrnicích; jsou součástí Skanzenu lidové architektury a provede vás jimi naučná stezka Luční potok.
 
Jarošův mlýn – kouzlo mlynářského řemesla Kultura

Jarošův mlýn – kouzlo mlynářského řemesla

Ve Veverské Bítýšce máte příležitost navštívit mlýn, kde si můžete projít i taková místa, která jsou za provozu z hygienických a bezpečnostních důvodů návštěvám nepřístupná.

Expozice mlynářského muzea Chadimův mlýn Kultura

Expozice mlynářského muzea Chadimův mlýn

Mlýnské muzeum z bývalého vodního mlýna z 30. let 19. stol. doplněné o dobové zemědělské nářadí. V původní mlýnici můžete shlédnout mlynářské stroje z roku 1926, ale i starší unikáty, mlecí kameny, kašnu s turbínou a náhon. Dozvíte o mletí obilí, mlynářství a historii Chadimova mlýna.

Vodní mlýn Hoslovice Památky

Vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.

Vodní mlýn v Bartošovicích Památky

Vodní mlýn v Bartošovicích

Areál vodního mlýna s komplexem vodohospodářských staveb, budován od konce 15. století až do 20. století se po 17 letech oprav otevřel veřejnosti.

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách Památky

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů.

Vodní mlýn ve Slupi Kultura

Vodní mlýn ve Slupi

Dějiny vodního mlýna jsou úzce spojeny s vývojem rozsáhlého krhovicko-jaroslavického vodního náhonu, který po staletí spoluutvářel vodní poměry povodí Dyje na hranici Moravy a Rakouska. Mlýn se čtyřmi funkčními vodními koly patří mezi nejvýznamnější a architektonicky nejpozoruhodnější objekty u nás.

Mostecký mlýn Vodňany Kultura

Mostecký mlýn Vodňany

Ve Vodňaněch je k vidění asi pět set let starý Mostecký mlýn s původním mlecím zařízením. Návštěvníci si ve zdejším Muzeu mlynářského řemesla prohlédnou i všechny dokumenty o tomto vodním mlýnu.

Vodní mlýn v Písečné u Žamberka Památky

Vodní mlýn v Písečné u Žamberka

Samotná mlýnice je doplněna o expozici předmětů připomínající způsob vesnického bydlení, zemědělského nářadí a mlynářského řemesla minulých dob.

Mlýnské údolí v Zubrnicích Památky

Mlýnské údolí v Zubrnicích

V malebné malé vsi Zubrnice stávalo na Lučním potoce kdysi dvacet mlýnů a vodních pil. Na dvanácti kilometrech potoka jich stávalo celkem dvacet sedm, ve střední Evropě šlo o naprostý unikát. Do dnešních dnů se zachoval Valšův mlýn, kde najdete i zajímavou expozici.

Mlýnské kolo Velkopřevorského mlýna – největší vodní kolo v Evropě Památky

Mlýnské kolo Velkopřevorského mlýna – největší vodní kolo v Evropě

Vodní kolo Velkopřevorského mlýna v Praze je největším dochovaným mlýnským kolem v Evropě. Kolo o průměru 8 metrů je již několikátou kopií původního mlýnského kola. To současné sestavil podle dobových dokumentů na začátku 90. let František Mikyska z Benešovska. K poslední výměně došlo roku 2018.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: co nám prozradily exhumace slavných osobností

Existuje spousta způsobů, jak nahlédnout do historie. Někdo čte tlusté romány, jiný má rád historické filmy, další navštěvuje muzea, hrady a zámky. A pak jsou tu odborníci: historikové, lékaři, archeologové a antropologové, kteří prozkoumávají hroby a hrobky, staré kosti a další tělesné pozůstatky. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, co se jim podařilo vyluštit při exhumaci známých osobností z českých dějin.
13. září 2024 13:48
Památky

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.
11. září 2024 19:36
Památky

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.
8. září 2024 10:31
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky

Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim 2024

Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků a chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit? Přeneste se zpět do minulosti, kdy územím královských Čech a Moravy brázdila husitská a později císařská vojska pod vedením zkušených vojevůdců. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na ty nejzajímavější bitvy, které se na podzim konají.
5. září 2024 8:19
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Irsko?

Smaragdový ostrov, národní parky Glenveagh či Killarney s překrásnými jezery, středověké hrady, typické irské hospody a puby, černé pivo, svatý Valentýn anebo oslavy Dne svatého Patrika: je tolik věcí, které máme rádi v Irsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme jednu z nejzápadněji položených zemí Evropské unie. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Irsko!
5. září 2024 7:18
Památky

Národní technické muzeum se v sobotu připojuje ke Dnům evropského dědictví

Národní technické muzeum se v sobotu 7. září 2024 připojuje ke Dnům evropského dědictví. Do všech poboček Národního technického muzea bude tento den snížené vstupné, pro Centrum stavitelského dědictví v Plasích a Železniční depozitář v Chomutově bude platit snížený vstup i na neděli 8. září. Zváni jste také na Oslavy výročí tratí v Dolní Lipce, kde potkáte historické železniční skvosty a můžete se svézt vlakem v čele s parní lokomotivou 464.102 Ušatá z roku 1940.
4. září 2024 12:05
Památky