Úvod > Co chcete dělat? > Lužní lesy v Poodří – místo, kde vykvétá tisíce sněženek
Příroda

Lužní lesy v Poodří – místo, kde vykvétá tisíce sněženek

Děje se tak rok co rok na konci března či na začátku dubna. A přesto tento přírodní jev nepřestává fascinovat tisíce lidí. Sotva roztaje sníh a lužní lesy podél Odry se začínají zelenat, změní svou barvu znovu do bílé. Tentokrát ale ne pod vrstvou sněhu, ale díky kobercům sněženek.
Poodří se rozhodně nudit nebudete a možná vám na jaře i krátký výlet sem trochu zrychlí tep – to až uvidíte sněhobílé plantáže, které pokrývají louky na březích meandrující řeky Odry. Jsou totiž jako pocukrované sněženkami. Jak už vyplývá z názvu, životodárnou tepnou této oblasti představuje řeka Odra, jejíž přirozeně meandrující tok je významným ekologickým prvkem moravsko-slezského kraje. Poodří je jedno z mála míst v České republice, zachovávající si takřka přirozený vodní režim. Proto zde byla roku 1991 vyhlášena CHKO Poodří, která se rozkládá na celkové ploše 82 km².

Nejpřísněji chráněnou rezervací je NPR Polanská niva, zaujímající 122 ha mezi Polankou nad Odrou a Jistebníkem. Rezervaci tvoří mozaika lužních lesů, rybníků a nivních luk v okolí meandrů a periodických tůní řeky Odry. Jaro zde vykouzlí nekonečné porosty sněženek a postupně se objevují i hvězdnatec čemeřicový, zápalice žluťuchovitá a kyčelnice žláznatá.

Také louky u Proskovic na jaře vyjeví své tajemství – zdálky totiž vypadají, jako by ani zima neodešla. Jsou doslova pokryté koberci sněženek

V přírodní rezervaci Koryta je výskyt sněženek také jistý. Koryta leží na pravém břehu řeky Odry severně od obce Bartošovice. Kromě sněženek je rezervace místem výskytu zajímavé zákonem chráněné kapradiny hadilky obecné, někdy též nazývané hadí jazyk. Dalším vzácným druhem vlhkých luk a zamořených lesů je kozlík celolistý, který patří dle červeného seznamu mezi silně ohrožené druhy.

Je nutno připomenout, že sněženky jsou chráněné a nesmí se trhat. Mimo drobných rostlinek sem výletníky přitahuje také samotná řeka Odra, která kličkuje terénem v mohutných meandrech.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a penzion Vrtule

Restaurace a penzion Vrtule

Petřvald, Moravskoslezský kraj
Domácí kuchyně v restauraci Na roli

Domácí kuchyně v restauraci Na roli

Petřvald, Moravskoslezský kraj
Penzion Freudův sen Příbor

Penzion Freudův sen Příbor

Příbor, Moravskoslezský kraj
Hotel McLimon v Šenově u Nového Jičína

Hotel McLimon v Šenově u Nového Jičína

Šenov u Nového Jičína, Moravskoslezský kraj