Úvod > Co chcete dělat? > Václavské sklepy pod zámkem v Českém Krumlově – Město pod městem
Památky

Václavské sklepy pod zámkem v Českém Krumlově – Město pod městem

Václavské sklepy se nacházejí pod IV. zámeckým nádvořím. Byly vybudovány na počátku 14. století jako vyrovnání prudce se svažujícího terénu pod budovou Horního hradu. Vznikla tak monumentální čtyřpodlažní sklepení, sloužící v minulosti jako technické a hospodářské zázemí zámku.
Sklep sloužil především pro skladování potravin a vína. Podle pověsti v něm měl být dvakrát vězněn český král Václav IV. I když to nemůže být pravda, protože za jeho života na místě sklepení byla právě nadzemní komunikace. Přesto se dodnes prostorám říká Václavské sklepy. Dnes tvoří Václavské sklepy působivý rámec pro mezinárodní výstavy keramické tvorby, organizované Agenturou českého keramického designu.

Čtyřpodlažní goticko-renesanční labyrint zámeckých sklepů skýtá mimořádný zážitek všem zájemcům o expozici keramické tvorby. Pod patronací Agentury českého keramického designu jsou ve sklepích pořádány mezinárodní výstavy keramické tvorby. V prostorách se rovněž nachází stálá expozice krumlovského sochaře Miroslava Párala.

Otevřená je celoročně, mimo sezónu jen od pátku do neděle, v sezóně pak každý den. Některé skulptury znázorňují násilnou a explicitní tématiku, je proto dobré dopředu uvážit případnou návštěvu s dětmi.

Provozovatel

Státní hrad a zámek Český Krumlov

Zámek 59
381 01 Český Krumlov
Tel.:
+420 380 704 711
Email:
ceskykrumlov@npu.cz
WWW:
www.ckrumlov.cz
GPS:
48,812872 14,313865
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Cikánská jizba v Českém Krumlově

Cikánská jizba v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jihočeský kraj
Travel hostel v Českém Krumlově

Travel hostel v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jihočeský kraj