ÚvodAktualityČeský Krumlov ovládne Masopust
Zážitky

Český Krumlov ovládne Masopust

  • 9. února 2024
Ve dnech 10. až 18. února 2024 ovládne Český Krumlov masopustní rej. Veselí si tak můžete do sytosti užívat více než týden. Čeká na vás masopustní zábava, dobré jídlo a pití, ale i skvělá podívaná na pestrobarevné procesí masek a mnoho dalšího.
Krumlovský masopust odstartuje vZabijačka sobotu 10. února v 11:00 hodin v Masné ulici, protože, kde jinde by měly začít tradiční zabijačkové hody?

Přijďte ochutnat ovar, jelita, paštiky, prdelačku, koblížky, koláče, zelňáky a další dobroty, které pro vás připravují restaurace Masná 130 a Můstek Beer&Burger. Na programu je také speciální řeznická show. K tanci a poslechu zahraje Kapela, co nikdy nevystoupí. Zabijačkové hody v sobotu proběhnou také v restauraci Barvírna, od 12:00 do 18:00. Zde okusíte tradiční ovarovou polévku, jitrnice, sulc, tlačenku a mnohé další zabijačkové pochutiny. Večer přijde na řadu další chod v podobě pečeného selete z grilu, o zábavu se postará kapela Hans Looper Trans.

Růžičková koledaAž do neděle 11. února si na zabijačkové pochoutky můžete zajít také do restaurace Krumlovský mlýn. A když už budete v neděli v centru města, nevynechejte po obědě masopustní koledu folklorního souboru Jitřenka. Ve 13:30 hodin zatančí oblíbenou růžičkovou koledu z regionu Doudlebska na dvoře Klášterů Český Krumlov. Za svůj název vděčí květům růžiček, které nosí koledníci na kloboucích – mělo by jich být stejně, jako je dnů v roce... Během veselí nebude chybět občerstvení z Klášterní pekárny.
 

V úterý se přidejte do průvodu

Masopust v KrumlověOblíbený masopustní průvod masek letos vyjde ze ZUŠ v Kostelní ulici v úterý 13. února 2024 v 16 hodin a tradičně ho zahájí požehnáním českokrumlovský prelát Mgr. Václav Pícha, JC.D. Za veselého vyhrávání muziky se budou účastníci v maskách představovat na mnoha zastaveních v centru města různorodým programem a koledováním, odměnou jim za to bude pohoštění ve formě koblih, koláčků a dalších dobrot. Letošní průvod se ponese v duchu „Sousedského Masopustu“, program bude živelný a improvizovaný, stejně tak i trasa průvodu.

Masopust KrumlovPrůvod obvykle prochází ulicemi historického centra města po trase kostel sv. Vítanáměstí Svornosti – Radniční – Dlouhá – Široká – Panenská – Soukenická – Kájovská – Linecká – Za Soudem – Růžová zahrada – Plešivecké náměstí – Horská – Linecká – náměstí Svornosti – Horní – Kostelní. Do Kostelní ulice dorazí maškary kolem 18:00 hodin. Účastníci v maskách se budou na mnoha zastaveních představovat různorodým programem a koledováním.

Masky v masopustním průvodu mají svůj význam a dlouhou historii. Nejhlouběji do minulosti zasahují masky zvířecí. Lidé přebírali nejen zvířecí podobu, ale i vlastnosti, například tradiční maska koně/kobyly značí sílu, medvěd symbolizuje plodnost a úrodu. V některých oblastech se traduje, že výškou svého skoku medvěd ovlivnil vzrůst obilí. Plodnost si zas ženy mohly zaručit tím, že si s medvědem zatančily.
Kláštery Český Krumlov Památky

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.

Za Josefem Seidlem do Českého Krumlova a okolí

Za Josefem Seidlem do Českého Krumlova a okolí

Staré fotografie se nám líbí, aniž bychom vlastně věděli proč – nejenže jsou půvabné a plné nostalgie, ale jsou také unikátním svědectvím své doby. Jedním z míst, kde se v 19. století rodila tradice fotografie, je Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově.

Český Krumlov

Český Krumlov

Spleť křivolakých středověkých uliček, malebné štíty měšťanských domů, romantická zákoutí, impozantní zámek nad Vltavou, kavárny i středověké krčmy, výstavy, koncerty, festivaly – to všechno je Český Krumlov. Město s jedinečnou magickou atmosférou je od roku 1992 zapsáno mezi památky UNESCO.

Václavské sklepy pod zámkem v Českém Krumlově – Město pod městem Památky

Václavské sklepy pod zámkem v Českém Krumlově – Město pod městem

Václavské sklepy se nacházejí pod IV. zámeckým nádvořím. Byly vybudovány na počátku 14. století jako vyrovnání prudce se svažujícího terénu pod budovou Horního hradu. Vznikla tak monumentální čtyřpodlažní sklepení, sloužící v minulosti jako technické a hospodářské zázemí zámku.

Apartmány Krumlovský mlýn Ubytování

Apartmány Krumlovský mlýn

Chcete-li zažít netypické bydlení přímo ve mlýně, vyzkoušejte některý z apartmánů na Krumlovském mlýně. Tři luxusní apartmány jsou vybavené WiFi připojením k internetu, televizí, trezorem, minibarem, sociálním zařízením, kuchyní a kávovarem.

Vorařství nejen na Vltavě – tradice zapsaná v UNESCO

Vorařství nejen na Vltavě – tradice zapsaná v UNESCO

V roce 2022 bylo na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO připsáno vorařství, tradiční avšak již dnes bohužel zaniklé řemeslo představující tradiční znalosti a dovednosti spojené se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. Nadnárodní nominaci společně předložily státy: Česká republika, Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko.

Masná 130 Gurmánská turistika

Masná 130

Petra Hanáková a Radek Techlovský koupili v roce 2016 jeden z posledních vybydlených domů v centru Českého Krumlova. Původně chtěli přízemí po rekonstrukci pronajímat nějaké kavárně, ale nakonec ji humanitní vědkyně z fildy a obchodníředitel z korporátu provozují sami.

Další aktuality

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Jihočeském kraji

Plánujete rodinnou dovolenou v jižních Čechách anebo výlet po tomto malebném kraji s dětmi, ale nejste si jisti, kde to bude vaše nejmenší bavit? Inspirujte se našimi tipy, které jsou ušity rodinám s dětmi přesně na míru! Skvělý den si užijete v některých ze zoologických zahrad, na pohádkovém zámku Blatná, v archeoskanzenu, v muzeu čokolády a na dalších místech. Stačí si jen vybrat...
29. květen 2024 7:21
Zážitky, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově vystavuje v konírně unikátní historické povozy

Na pátém nádvoří zámeckého areálu v Českém Krumlově si můžete prohlédnout velmi zajímavou expozici knížecí konírny. Uvidíte unikátní a citlivě zrekonstruované postroje i historické dopravní prostředky, které se ve schwarzenberských sbírkách dochovaly.
23. květen 2024 9:00
Památky, Jihočeský kraj

Přívozy na přehradě Lipno už zase jezdí

Přívozy přes Lipenskou přehradu zahájily od května provoz. Využít tak lze spoje mezi Horní Planou a Bližší Lhotou a mezi Frymburkem a Frýdavou. V tuto dobu již také jezdí oblíbený letní přívoz na trase Dolní Vltavice – Kyselov. Lodní doprava výrazně zkracuje cestu v oblasti turistům i obyvatelům, kteří jinak musí celou lipenskou nádrž objíždět.
21. květen 2024 6:00
Příroda, Jihočeský kraj

Poznejte hrady, zámky a kláštery kolem Vltavy od Šumavy do Středního Povltaví

Jižní Čechy i Střední Povltaví nabízí k obdivu pomyslnou šňůru, kterou tvoří řeka Vltava. Na ní jsou navlečené jako zářivé perly nejkrásnější historické památky – hrady, zámky i kláštery. V létě vás tu čekají spousty zážitků, atraktivní prohlídky, výstavy a další kratochvíle.
19. květen 2024 12:00
Památky, Jihočeský kraj

Zámek Kratochvíle provoní stovky květin

Skvostné květinové vazby vyzdobí a provoní od soboty 18. do neděle 26. května 2024 zámek Kratochvíle. Po roce budou opět zámek zkrášlovat stovky živých květů – název letošní výstavy zní "Mýtické světy mezi květinami". Prohlídku výstavy lze absolvovat v rámci běžných prohlídek zámku.
17. květen 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Na Lipně se budou o víkendu prohánět dračí lodě

Jaký by to byl start do nové letní sezóny na Lipně, kdyby na hladině vltavské přehrady chyběly dračí lodě? Letos se tohoto scénáře určitě bát nemusíte, naopak. Závod dračích lodí Lipno Dragon Boat Race 2024 se uskuteční od pátku 17. 5. do soboty 18. 5. a bude se jednat již o 17. ročník oblíbené akce na vodě!
15. květen 2024 14:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Muzeum středního Pootaví Strakonice zvítězilo v soutěži Muzeum roku

Muzeum středního Pootaví Strakonice se stalo vítězem 5. ročníku soutěže Muzeum roku, která probíhala na turistickém portálu Kudy z nudy od 25. května 2023 do 31. března 2024. Soutěž Muzeum roku byla vyhlášena jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.
14. květen 2024 16:00
Kultura, Jihočeský kraj

Vydejte se do Písku za pískem

V malebném jihočeském Písku se o víkendu 17. až 19. května bude konat další ročník tradiční akce Pískoviště 2024. Ve městě je připravena řada zajímavých akcí, ale hlavní atrakcí bude tvorba soch z písku v nadživotních velikostech. Hlavní myšlenkou letošního ročníku je Voroplavba jako příběh dřeva, řeky a lidí.
13. květen 2024 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj