Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Botanická zahrada Štramberk
Příroda

Botanická zahrada Štramberk

V místech bývalého vápencového lomu ve Štramberku se nachází neobvyklá botanická zahrada, jejíž základem je kamenný labyrint, který navozuje pocit antického prostředí. K vidění jsou tu nejen vzácné rostliny, ale i množství drobné fauny – hojně se zde usadili obojživelníci a další živočichové.
Do roku 1998 bylo v místech dnešní Botanické zahrady škvárové fotbalové hřiště, pod ním staré smetiště – z části skládka komunálního, z části průmyslového odpadu. Dno starého lomu (těžba zde byla ukončena v roce 1920) bylo očištěno až na holou skálu a byla ponechána pouze vápencová drť různé velikosti.

Pro další úpravu se nabízely dvě možnosti: buď zavést zrekultivovanou část zeminou a založit klasickou zahradu se záhony a trávníkem, nebo respektovat současný (vyčištěný) tvar a založit „kamennou zahradu“. Definitivní rozhodnutí se přiklonilo ke kamenné zahradě.

Jurské vápence a zdejší flóra a fauna jsou nejsevernějším výběžkem mediteránu (středomoří) v Evropě. Jako symbol této oblasti se užívá labyrint – proto byl jeho motiv použit i zde a tvoří kamennou dominantu na dně starého lomu. Autorem projektu je Prof. Ing. Ivar Otruba, CSc. Stepní, vápnomilná a teplomilná společenstva a společenstva skalních štěrbin představují hlavní část expozice. Hlavní důraz je kladen na místní „štramberskou“ flóru, která je neobyčejně rozmanitá. Zahrnuje pestrou škálu rozchodníků, lomikamenů, kapradin a trav i dalších bylin.
 

Rostliny, jezírka, mokřady

V  průběhu prvních tří let byly na ploše téměř 10 ha vysázeny stovky stromů a keřů. Bezprostřední okolí lomu a svahy nad městem budou zajímavé a atraktivní za několik let, až stromy a keře povyrostou. Další tisíce rostlin jsou průběžně dále vysazovány a vysévány v bylinné části zahrady.

Zdánlivý chaos ve výsadbách je záměrný – byl vytvořen proto, aby zde vznikla společenstva rostlin typická pro krasová území a jejich mokřady. Proces vzniku takového biotopu je dlouhodobý, za normálních okolností trvá 15 – 25 let. Zde se jej díky systematické péči podařilo výrazně zkrátit.

V zadní části zahrady se nacházejí jezírka a příčně přes dno starého lomu vznikl unikátní vápencový mokřad bohatý na vodní a bahenní rostliny. Zvláště zajímavé jsou mechové bulty bohaté na orchidejovité rostliny a obsahující několik desítek dalších druhů – tato část tvoří základ budoucího slatiniště.

Ve vodě roste vachta, řezan, rdestice, stulík a různé druhy rdestů. Na březích se vedle orobinců, sítin, přesliček a vrbovek vyskytuje i masožravá tučnice. Vzniká zde ráj zvířat a rostlin - hojně se zde usadili obojživelníci a další živočichové.
 

Paleontologické naleziště i cvičné horolezecké stěny

Dno lomu a jeho stěny ukrývají více jak 800 druhů zkamenělin. Jedná se o světově proslulé paleontologické naleziště. V levé části se nachází propasťová jeskyně znovuobjevená v roce 1999. Podle data znovuobjevení (ve Štramberku se v té době konala tradiční pouť) dostala jeskyně jméno „Pouťová“.
 
Část stěn lomu slouží jako cvičné stěny pro horolezce, nejstarší cesty z roku 1930. Jsou hojně využívány milovníky vápencového lezení.

Jan Lukášek – muž, který létal s motýly

Výstava k příležitosti 100 let od narození Jana Lukáška.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Od biblických pastýřů po beskydské pastevce

„… tak nějak museli vypadat Jákobovi synové na luzích Kanaánu“. Od biblických pastýřů po beskydské pastevce.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Setkání betlemářů v Příboře

Desátý ročník tradičního adventního setkání řezbářů – betlemářů ze severovýchodní Moravy a těšínského Slezska. Expozice muzea oživí tento den 11 řezbářů, předvádějících své umění při výrobě betlémů. V rámci setkání bude možné zakoupit některé jejich výrobky.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Urob si sám – Co dovedou kutilové

Výstava o fenoménu kutilství.
Příbor, Moravskoslezský kraj

Svá – výstava fashion fotografií

Tři inspirace pro moji první autorskou výstavu fotografií.
Trojanovice, Moravskoslezský kraj

Kontakt Fest 2024

V přírodním prostředí unikátního lesoparku Horečky na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic se uskuteční výjimečná kulturní a společenská událost, lifestylový festival Kontakt Fest.
Frenštát pod Radhoštěm, Moravskoslezský kraj

Novoroční čtyřlístek – výstup na Svinec

Výstup na Svinec na Novojičínsku se koná již po jedenácté. Cíl je v čase 12 až 15 hodin na vrcholu Svince (v případě špatného počasí lyžařská chata na Svinci).
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Adventní jarmark v Novém Jičíně

Po tři týdny bude moci každý, kdo zavítá na Masarykovo náměstí v Novém Jičíně, nasávat sváteční atmosféru Adventního jarmarku. Jedna z hlavních událostí roku začne v pátek 1. prosince a potrvá do soboty 23. prosince.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Do Štramberku i na Lašskou naučnou stezku

Horské městečko v centru Štramberské vrchoviny na svazích Zámeckého kopce, Kotouče, Bílé hory, Libotínských vrchů a Červeného kamene v předhůří Beskyd, pro svou malebnost zvané „Moravský Betlém“.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Na celý den do města Štramberk

Městu i širokému okolí vévodí zřícenina hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba. Pro mlsné jazýčky je zde jedna tradiční perníková pochoutka – Štramberské uši. Přijeďte si na nich pochutnat a dozvědět se, proč se tato báječná sladkost začala ve Štramberku vyrábět.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Obnovená křížová cesta u Nového Jičína

Nedávno obnovená pěší trasa se zastaveními u několika dochovaných kapliček mezi Novým Jičínem, Rybím a Štramberkem.
Nový Jičín, Moravskoslezský kraj

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandrtálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Pravěk na obrazech Zdeňka Buriana ve Štramberku

Cesta do pravěku, obrazy života pravěkého osídlení, to i mnoho dalšího od světoznámého malíře pravěku a dobrodružství Zdeňka Buriana láká od roku 1992 děti i dospělé do autorova muzea ve Štramberku.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Sluneční stezka v Beskydech

Na úbočí Bílé hory na pomezí Štramberku a Kopřivnice na Novojičínsku se nachází Sluneční stezka. Vede po stopách historie, astrologie a slunečních znamení v tomto regionu.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Národní sad ve Štramberku

Národní sad je unikátní soubor pomníků a soch na neodtěžené části kopce Kotouče ve Štramberku, z doby vzniku našeho státu. Slavnostně byl otevřen 6. 8. 1922..
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie

Muzeum o pravěku a archeologii ve Štramberku dostalo název po známé jeskyni Šipka, ve které koncem 19. století našli čelist neandrtálského dítěte. A nejenom to – celé přízemí totiž jako jeskyně vypadá, včetně zvuků a světel.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Štramberské uši

V malebném městečku Štramberk, které se rozkládá v předhůří Beskyd a které je známé typickou věží nazývanou Štramberská trúba, se peče jedna z nejzajímavějších krajových specialit – Štramberské uši. Cukrářský výrobek z perníkového těsta ve tvaru kornoutu, se peče na památku dávné válečné události.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Hotel Gong Štramber

Ubytování v prostředí historického městečka v podhůří Beskyd.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Hotel Roubenka Štramberk

Stylové ubytování v krásném hotelu ve Štramberku s výhledem na Trúbu. Ubytování je vhodné pro firemní klientelu, obchodní cestující i rodiny s dětmi.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Ubytování v soukromí Marie Guznarová

Ve Štramberku, v podhůří Beskyd, se můžete ubytovat v soukromí u manželů Guznarových, kteří nabízejí pobyt ve svém domku se dvěma apartmány.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Městský pivovar Štramberk – restaurace, Kamenný šenk, Gotický sklep

Tradici vaření piva ve Štramberku obnovil Městský pivovar po 150 letech, a to na místě, kde se pivo vařívalo a šenkovalo už před staletími. Dnes se zde vaří světlý nefiltrovaný ležák plzeňského typu – Trubač a tmavý nefiltrovaný ležák flekovského typu – The Troobacz.
Štramberk, Moravskoslezský kraj

Hotel Olympia v Kopřivnici

Hotel Olympia nabízí kromě nadstandardního ubytování také krásné a příjemné posezení v kavárně či restauraci poskytující kvalitní gastronomické služby, dále pak wellness centrum se saunou, parní bylinnou lázní, whirlpoolem, masážemi a kosmetickými službami.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Interhotel Tatra Kopřivnice

Hotel se nachází v centrum města Kopřivnice, nabízí ubytovaní v turistické a business třídě. Ze svých služeb hotel nabízí množství restaurací, originální irish pub, vlastní sportovní centrum a wellness zařízení.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Stellplatz U Kateřiny ve Štramberku

Stellplatz U Kateřiny je stání pro karavany a obytná auta, které se nachází kousek od malebného historického městečka Štramberk. Jedná se o vůbec první takové stání v Moravskoslezském kraji.
Štramberk, Moravskoslezský kraj