Úvod > Co chcete dělat? > Stará vodárenská věž v Mladé Boleslavi

Stará vodárenská věž v Mladé Boleslavi

Památky
Stará vodárenská věž byla postavená v 1. polovině 18. století a je dnes nejstarší památkou historického městského vodovodu, jednoho z nejstarších v Čechách.
Kamenná vodárenská věž vznikla na místě původní dřevěné v roce 1555. V roce 1721 se ovšem věž zřítila a poté vznikla v barokním stylu věž nová v roce 1723. Na to upomíná poškozená a slabě čitelná pamětní deska, osazená nad vchodem do věže.

Městský vodovod byl přestavěn až v roce 1874. Přílivu pracovní síly z venkova, potřebné pro místní průmysl, vodovod nestačil, byl technicky zaostalý a neudržovaný. V roce 1895 byla postavena nová větší věž. Zdrojem vody zůstal Podstupenský pramen.

​Až v roce 1906 přestal vodovod sloužit svému účelu a Podstupenský pramen byl opuštěn. V údolí Choboty byla vyhloubena kopaná studna s dostatečnou kapacitou. Na místě byla postavena čerpací stanice, byt pro obsluhu, nový zemní vodojem a vodovodní přivaděč do Podstupenské vodárny.

Portál vstupu ke sběrné studni byl nově opraven, stará vodárenská věž je v soukromém vlastnictví a je v havarijním stavu.

 
Celý popis
Naposledy změněno: 3. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Štěpánka v Mladé Boleslavi

Restaurace Štěpánka v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav, Český ráj
MG restaurace Mladá Boleslav

MG restaurace Mladá Boleslav

Mladá Boleslav, Český ráj