Úvod > Co chcete dělat? > Příběh dřevěné panenky
Kultura

Příběh dřevěné panenky

Netradiční expozice dřevěných hraček z Hlinecka se nachází v památkové rezervaci lidové architektury Betlém v podkroví Turistického informačního centra Hlinsko.
Usednu na okraj postýlky, naše malá se stulí do svého „pelíšku“, shrne ručičkou tmavou ofinku z čela a tázavě na mne upře oči: „Maminko, o čem si budeme povídat dnes?“ „Mám ti vyprávět pohádku?“ „Pohádku ne, víš co, budeme si jen tak povídat...“ Větu nedořekne, očima se zastaví na skříňce s hračkami a prstíkem ukáže na dřevěnou malovanou panenku, kterou jsme si koupili pro radost. A vzápětí vysloví prosbu: „Povídej mi o téhle panence... „Dobře, tak ti povím, co o ní vím. Panenka se narodila v místech, kde louky a pole přecházejí do zelených vln lesů, neboť tam už začíná Českomoravská vrchovina...“ úvodní část libreta expozice (výňatek z článku Boženy Kollmanové Rozsvítím si malou lampičku, Časopis Vlasta, 1977).

Jak pokračuje příběh dřevěné panenky se můžete dozvědět v nové stálé expozici dřevěných hraček v hlinecké památkové rezervaci Betlém. Nudit se zde určitě nebudete. Vyzkoušíte si, zda rozpoznáte dřevěnou figurku jenom hmatem nebo jak zdatní jste malíři. V herním koutku si můžete s dřevěnými hračkami zahrát divadlo na motivy místních pověstí, složit si dřevěné puzzle, zanotovat písničku s muzikálními hračkami, vytvořit si dřevěné autíčko podle vlastní fantazie a poté se na něm projet a mnoho dalšího!
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Design apartmány Vysočina u Hlinska

Design apartmány Vysočina u Hlinska

Hlinsko, Pardubický kraj
Hlinecký pivovar Rychtář

Hlinecký pivovar Rychtář

Hlinsko, Pardubický kraj
Hotel Kocourkov

Hotel Kocourkov

Hlinsko, Pardubický kraj
Roubenka Melánka u Hlinska

Roubenka Melánka u Hlinska

Hlinsko, Pardubický kraj