!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Poutní kostel svaté Anny u Kraselova
Památky

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova byl postaven v roce 1682 a patří mezi kulturní památky. V roce 2010 byla provedena generální oprava obytné části kostela, která byla v roce 2011 biskupem Pavlem Posádem posvěcena a pojmenována jako "Dům svatého Jáchyma".
Kostel zasvěcený sv. Anně, Ježíšově babičce, dal na kopci zvaném "Na Chloumku" vystavět r. 1682 Jan Ignác Dlouhoveský z Dlouhé Vsi. Pocházel ze staré šlechtické rodiny, syn rytíře Jindřicha Dlouhoveského. Po dostavění kostela sem nechal přenést sochu sv. Anny z kostela sv. Apolináře v Praze (nyní je v depozitáři biskupství českobudějovického). V roce 1761 byla postavena kousek pod kopcem lázeňská budova a od studny kostelu byla vysazena lipová alej.

Ke kostelu svaté Anny se váže poměrně neznámá pověst o zvonu. Když byl postaven kostel svaté Anny, byl opatřen skvostným zvonem, jehož hlas byl líbezný, že si jej zamilovali všichni lidé, kteří jej mohli slyšet. Když zaznělo klekání, vycházel prostý lid ze svých chaloupek a v pohnutí se modlil. Jednou v kostele sloužil mši jeden biskup z Prahy. Ten byl zvonem tak nadšen, že si jej vyžádal darem. Smutno bylo po kraji, když vůz s osmispřežím odvážel bronzové dílo pryč. Vížka kostela oněměla. Ale co se nestalo! Když přišel večer a lidé zamlkle seděli ve světničkách, tu se ozval oplakaný zvon. A vesele vyzváněl, jakoby nic. To už přijížděl od Prahy kurýr na schváceném koni se zprávou, že se jim zvon po cestě ztratil. Pozdvižení bylo veliké a pan biskup se nakonec sklonil před Boží vůlí a zvon zůstal ve svém domově.

Výlet můžete spojit s návštěvou Božích kamenů u Strakonic. Jedná se o seskupení žulových kamenů, které patří mezi nejsilnější energetická místa jižních Čech.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020
5.6.
Barvám Neutečeš Strakonice

Barvám Neutečeš Strakonice

Strakonice, Jižní Čechy
4.12.
6.12.
Adventní trhy pod Rumpálem - zrušeno

Adventní trhy pod Rumpálem - zrušeno

Strakonice, Jižní Čechy
5.12.
Nebíčko a peklíčko na Rabí

Nebíčko a peklíčko na Rabí

Rabí, Šumava
12.12.
Vánoce na Rabí

Vánoce na Rabí

Rabí, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí