!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Svatá Anna se blíží aneb kam vyrazit na Anenské poutě?

Svatá Anna se blíží aneb kam vyrazit na Anenské poutě?

Vydáno 25. července 2019 Životní styl
Pranostiku „svatá Anna, chladna z rána“ znají i ti, kteří jinak o téhle světici neví vůbec nic. Vězte tedy, že svatá Anna a svatý Jáchym byli údajní rodiče Panny Marie a tedy prarodiče Ježíše Krista, a společně slaví svátek 26. července. Protože svaté Anně je zasvěcena řada kostelů, koncem července přichází čas svatoanenských poutí. Kam se tedy vypravit za svatou, která se od přelomu července a srpna má postarat o chladná jitra?

Anenská pouť v Rožnově pod Radhoštěm

Na Anenskou pouť se chystá také Dřevěné městečko v areálu Valašského muzea v příroděRožnově pod Radhoštěm. Oslava svátku oblíbené valašské patronky sv. Anny spojená s krojovaným procesím a lidovou pouťovou slavností se odehraje v neděli 28. července. V areálu skanzenu vás čeká celodenní lidová slavnost s nabídkou pouťového zboží a historickými kolotoči a houpačkami, duchovní program začne v 9:30 mší v rožnovském kostele Všech svatých.

O hodinu později se před kostelem seřadí krojované procesí s muzikou a poté projde městem do skanzenu. Před kostelem sv. Anny v areálu Dřevěného městečka pak procesí zakončí svatoanenská litanie a zpívaná modlitba Anděl Páně.
 

Anenská sklářská pouť na Jizerce

Jizerka slavnostJednou z tradičních akcí Jizerských hor je Anenská sklářská pouť v osadě Jizerka; letos se koná v sobotu 27. července. Tak jako každý rok přijede zakladatel místních skláren F. A. Riedl, aby slavnostem požehnal, těšit se můžete na prodej i ukázky výroby sklářských a ostatních tradičních řemesel a výrobků, vystoupení folklorních souborů, taneční a dřevorubecké soutěže, dětské atrakce, loutkové divadlo, rýžování drahých kamenů nebo na lyžařskou štafetu. Protože parkování na Jizerce je jen pro ubytované, z Kořenova a Horního Polubného sem bude jezdit kyvadlová doprava.

Výlet si můžete ještě lehce prodloužit; stačí z Kořenova či Desné popojet zubačkou do Harrachova, kde budou v pátek 26. 7. a v sobotu 27. 7. probíhat poslední dny Svatoanenské dřevosochání.
 

Svatoanenské slavnosti ve čtyřech městech

Nejvýznamnější akcí Horšovského Týna jsou každé léto městské slavnosti a Anenská pouť; ty letošní se konají od čtvrtka 25. do neděle 28. července. Náměstí zaplní hudební program a staročeský jarmark s ukázkami dávných řemesel, chybět nebude ani středověká hudba, historické tance, kouzelníci a kejklíři, divadelní a filmová představení, střelecká soutěž či chovatelská výstava.

Akci provází i poutní mše svatá v kostele sv. Anny na Vršíčku u Horšovského Týna v sobotu 28. července ve 12 hodin. Můžete se také vypravit na prohlídky zdejšího zámku a navštívit výstavu Kouzelný Vorlíček; k vidění bude až do začátku září.

Plné tři dny potrvá také Anenská pouť ve Starém Městě pod Králickým Sněžníkem. Program zahájí v pátek 26. července v 18 hodin mše v kostele sv. Anny, další dny pak město zaplní jarmareční stánky, pro děti jsou nachystány tvořivé dílničky, točení na hrnčířském kruhu či malování na obličej.

Na Anenskou pouť se můžete taktéž vypravit do Mnichova Hradiště. Tam začne v pátek 26. července a potrvá až do neděle. O návštěvníky tahle akce nemá nouzi, nabídne totiž celou řadu moderních i tradičních pouťových atrakcí, houpaček, kolotočů i střelnic a množství vábivých pouťových sladkostí.

Tradiční Anenská pouť se chystá i v Rokytnici v Orlických horách, a to od 26. do 28. července 2019. Návštěvníky čeká historické tržiště, stánkový prodej, pouťové atrakce,  šermířská vystoupení a mnoho dalšího na řadě míst v Rokytnici. Těšit se můžete na několik mší, hudební koncerty, výstavy, soutěže a nebudou chybět ani stará tradiční řemesla.
 

Svatoanenský jarmark v Žirči a na zámku Žleby

Kostel sv. Anny s unikátní zvonkohrou mají také v barokním areálu v Žirči u Dvora Králové nad Labem. Pozoruhodné místo mezi královédvorskou zoo a barokním hospitalem Kuks nabízí prohlídky bylinkové zahrady, v bylinkové kavárně Damián ochutnáte osvěžující domácí sirupy a nahlédnout můžete i do interiérů Domova sv. Josefa, kde pečují o pacienty s roztroušenou sklerózou. V sobotu 27. července můžete do Žirče přijet na Svatoanenské zahradní slavnosti; vychutnáte si kulturní program na třech scénách a trh lidových řemesel s prezentací chráněných dílen, chybět nebudou poníci, malování na obličej nebo dětské tetování, ochutnávky sirupů a likérů či komentované prohlídky Domů sv. Josefa a sv. Damiána.

Boží DarNa Svatoanenskou pouť se můžete vydat také do horské obce Boží Dar, a to v sobotu 27. července mezi 10. a 17. hodinou. V ten samý den se také koná Krušnohorský česko-saský řezbářský a řemeslný plenér. Návštěvníci se mohou těšit na rychlé vyřezávání motorovou pilou, takzvanou speed carving show, ale i tradiční krušnoroská řemesla nebo historické kolotoče. V rámci Anenské pouti se pak představí další řemesla, jako například paličkování v podání dětí a jejich umělecké vedoucí z Oberwiesenthalu nebo rukavičkářství z abertamské dílny. Bude možné také ochutnat místní speciality, krušnohorské produkty i další pochoutky z Karlovarského kraje.
Anenská pouť

Anenská pouť

Oslava svátku patronky Valašska sv. Anny spojená s krojovaným procesím z farního kostela a pouťovou slavností v Dřevěném městečku.

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra vede po jedinečných sakrálních stavebních památkách a uměleckých pokladech rozmístěných v Trojzemí - tedy na území České repunliky, Německa a Polska. Na české straně vede stezka do Mnichova Hradiště, Jablonného v Podještědí, Českého Dubu, Hejnic a Rumburku.

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova byl postaven v roce 1682 a patří mezi kulturní památky. V roce 2010 byla provedena generální oprava obytné části kostela, která byla v roce 2011 biskupem Pavlem Posádem posvěcena a pojmenována jako "Dům svatého Jáchyma".

Kaple sv. Anny v Mnichově Hradišti

Kaple sv. Anny v Mnichově Hradišti

V sousedství zámku Mnichovo Hradiště se nachází komplex kapucínského kláštera ze 17. století. Jeho součástí je klášterní kostel sv. Tří králů ze stejné doby a Kaple sv. Anny. Jedná se o třetí návštěvnický okruh Zámku Mnichovo Hradiště, tzv. Lapidárium.

Poutní kostel sv. Anny u Plané

Poutní kostel sv. Anny u Plané

Kostel na vršku nedaleko Plané u Mariánských Lázní je nepřehlédnutelnou připomínkou kdysi slavného poutního místa, jež dávalo naději mnoha bohabojným hříšníkům hledajících milost a odpuštění.

Přírodní zóna Lom na Svaté Anně v Táboře

Přírodní zóna Lom na Svaté Anně v Táboře

Lom na Svaté Anně je první soukromá přírodní zóna v České republice. Jedná se o opuštěný lom, kde se vytvořila řada biologicky hodnotných biotopů (vodní, bažinné, mezofilní, skalnaté a stepní). Vyskytuje se zde řada obojživelníků a hub.

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Na Anenském vrchu v Orlických horách opět stojí rozhledna. Naposledy se tam lidé mohli kochat výhledem do krajiny v roce 1937, kdy k vyhlídkové věži náležela i kaple.

Kostel Navštívení Panny Marie ve Vimperku

Kostel Navštívení Panny Marie ve Vimperku

Ve Vimperku uzavíral farní kostel Navštívení Panny Marie dolní část náměstí. Připomíná se v roce 1365, kdy zřejmě vznikly presbytář, sakristie a jižní portál lodi, ale její původ může být starší, možná raně gotický.

Svatoanenské dřevosochání v Harrachově

Svatoanenské dřevosochání v Harrachově

V tomto termínu bude v Harrachově probíhat již 6. ročník akce s názvem Svatoanenské dřevosochání. Dřevosochaři budou svá díla vytvářet od pondělí 20. 7. do soboty 25. 7., kdy bude akce zakončena dražbou ze dřeva vytvořených děl a doprovodným programem.

Další aktuality

25.7.
2019
Víkendová Anenská sklářská pouť na Jizerce je již tradicí

Víkendová Anenská sklářská pouť na Jizerce je již tradicí

Českolipsko a Jizerské hory | Životní styl