Úvod > Aktuality > Svatá Anna se blíží aneb kam vyrazit na Anenské poutě?
Životní styl

Svatá Anna se blíží aneb kam vyrazit na Anenské poutě?

  • Vydáno20. července 2023
Pranostiku „svatá Anna, chladna z rána“ znají i ti, kteří jinak o téhle světici neví vůbec nic. Vězte tedy, že svatá Anna a svatý Jáchym byli údajní rodiče Panny Marie a tedy prarodiče Ježíše Krista, a společně slaví svátek 26. července. Protože svaté Anně je zasvěcena řada kostelů, koncem července přichází čas svatoanenských poutí. Kam se tedy vypravit za svatou, která se od přelomu července a srpna má postarat o chladná jitra?

Anenská sklářská slavnost na Jizerce

Jizerka slavnostJednou z tradičních akcí Jizerských hor je Anenská sklářská slavnost v osadě Jizerka; letos se koná již v sobotu 22. července. Tak jako každý rok přijede zakladatel místních skláren F. A. Riedl, aby slavnostem požehnal, těšit se můžete na prodej i ukázky výroby sklářských a ostatních tradičních řemesel a výrobků, vystoupení folklorních souborů, taneční a dřevorubecké soutěže, dětské atrakce, loutkové divadlo, rýžování drahých kamenů nebo na lyžařskou štafetu.

Protože parkování na Jizerce je jen pro ubytované, z Kořenova a Horního Polubného sem bude jezdit kyvadlová doprava.
 

Anenská pouť v Rožnově pod Radhoštěm

Na Anenskou pouť se chystá také Dřevěné městečko v areálu Valašského muzea v příroděRožnově pod Radhoštěm. Oslava svátku oblíbené valašské patronky sv. Anny spojená s krojovaným procesím a lidovou pouťovou slavností se odehraje v neděli 23. července. V areálu skanzenu vás čeká celodenní lidová slavnost s nabídkou pouťového zboží a historickými kolotoči a houpačkami, duchovní program začne v 10:00 mší v rožnovském kostele Všech svatých.

O hodinu později se před kostelem seřadí krojované procesí s muzikou a poté projde městem do skanzenu. Před kostelem sv. Anny v areálu Dřevěného městečka pak procesí zakončí svatoanenská litanie a zpívaná modlitba Anděl Páně. Hudební doprovod během mše svaté a procesí obstará Dechová hudba Rožnovanka a nosítka se sochou svaté Anny pak Valašenka z Vidče.
 

Svatoanenské slavnosti ve čtyřech městech

Nejvýznamnější akcí Horšovského Týna jsou každé léto městské slavnosti a Anenská pouť; ty letošní se konají od pátku 21. do neděle 23. července. Náměstí zaplní hudební program a staročeský jarmark s ukázkami dávných řemesel, chybět nebude ani středověká hudba, kejklíři, divadelní a filmová představení, střelecká soutěž či chovatelská výstava. Akci provází i poutní mše svatá v kostele sv. Anny na Vršíčku u Horšovského Týna v sobotu 22. července v 13:00 hodin. Můžete se také vypravit na prohlídky zdejšího zámku.

Během pátku a soboty 21. a 22. července proběhne Anenská pouť také ve Starém Městě pod Králickým Sněžníkem. Město zaplní jarmareční stánky a rozmanitá hudba všech žánrů.

pouť mnichovo hradištěTradiční Anenská pouť se chystá i v Rokytnici v Orlických horách, a to od neděle 23. do neděle 30. července 2023. Návštěvníky čeká historické tržiště, stánkový prodej, pouťové atrakce, hudební vystoupení a mnoho dalšího na řadě míst v Rokytnici. Těšit se můžete na několik mší, divadelní představení pro děti, výstavy, soutěže a nebudou chybět ani stará tradiční řemesla.

Na Anenskou pouť se můžete taktéž vypravit do Mnichova Hradiště. Tam začne v pátek 28. července a potrvá až do neděle 30. července. O návštěvníky tahle akce nemá nouzi, nabídne totiž celou řadu moderních i tradičních pouťových atrakcí, houpaček, kolotočů i střelnic a množství vábivých pouťových sladkostí.
 

Svatoanenský jarmark v Žirči a na Božím Daru

Kostel sv. Anny s unikátní zvonkohrou mají také v barokním areálu v Žirči u Dvora Králové nad Labem. Pozoruhodné místo mezi královédvorskou zoo a barokním hospitalem Kuks nabízí prohlídky bylinkové zahrady, v bylinkové kavárně Damián ochutnáte osvěžující domácí sirupy a nahlédnout můžete i do interiérů Domova sv. Josefa, kde pečují o pacienty s roztroušenou sklerózou. V sobotu 29. července můžete do Žirče přijet na Svatoanenské zahradní slavnosti; vychutnáte si kulturní program na třech scénách a trh lidových řemesel s prezentací chráněných dílen. Na velkém podiu v parku vystoupí Robert Křesťan a Druhá tráva, Václav Vaňura alias Láska, kapely Marien a Tempus, varhaník prof. Václav Uhlíř, mši svatou doprovodí Collegium Musicum a soubor La bilancetta, s divadlem pro děti zavítá dřevěné divadlo Jan Hrubec.

Na Svatoanenskou pouť se můžete vydat také do horské obce Boží Dar, a to v sobotu 29. července mezi 10. a 17. hodinou.
Poutní kostel sv. Anny u Plané

Poutní kostel sv. Anny u Plané

Kostel na vršku nedaleko Plané u Mariánských Lázní je nepřehlédnutelnou připomínkou kdysi slavného poutního místa, jež dávalo naději mnoha bohabojným hříšníkům hledajících milost a odpuštění.

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova

Poutní kostel svaté Anny u Kraselova byl postaven v roce 1682 a patří mezi kulturní památky. V roce 2010 byla provedena generální oprava obytné části kostela, která byla v roce 2011 biskupem Pavlem Posádem posvěcena a pojmenována jako "Dům svatého Jáchyma".

Kostel Navštívení Panny Marie ve Vimperku

Kostel Navštívení Panny Marie ve Vimperku

Ve Vimperku uzavíral farní kostel Navštívení Panny Marie dolní část náměstí. Připomíná se v roce 1365, kdy zřejmě vznikly presbytář, sakristie a jižní portál lodi, ale její původ může být starší, možná raně gotický.

Kaple sv. Anny v Mnichově Hradišti

Kaple sv. Anny v Mnichově Hradišti

V sousedství zámku Mnichovo Hradiště se nachází komplex kapucínského kláštera ze 17. století. Jeho součástí je klášterní kostel sv. Tří králů ze stejné doby a Kaple sv. Anny. Jedná se o třetí návštěvnický okruh Zámku Mnichovo Hradiště, tzv. Lapidárium.

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Rozhledna Anna na Anenském vrchu

Na Anenském vrchu v Orlických horách opět stojí rozhledna. Naposledy se tam lidé mohli kochat výhledem do krajiny v roce 1937, kdy k vyhlídkové věži náležela i kaple.

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra

Poutní stezka Via Sacra vede po jedinečných sakrálních stavebních památkách a uměleckých pokladech rozmístěných v Trojzemí – tedy na území České repunliky, Německa a Polska. Na české straně vede stezka do Mnichova Hradiště, Jablonného v Podještědí, Českého Dubu, Hejnic a Rumburku.

Přírodní zóna Lom na Svaté Anně v Táboře

Přírodní zóna Lom na Svaté Anně v Táboře

Lom na Svaté Anně je první soukromá přírodní zóna v České republice. Jedná se o opuštěný lom, kde se vytvořila řada biologicky hodnotných biotopů (vodní, bažinné, mezofilní, skalnaté a stepní). Vyskytuje se zde řada obojživelníků a hub.

Další aktuality

Naše tradice – tradiční řemesla, svátky a zvyky, které obdivuje celý svět

Připomeňte si tradice, na které jsme už téměř zapomněli. Zvyky, rituály a svátky, které nás provází celým rokem. Původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tradice na českém a moravském venkově stále živé. Tradiční a lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Objevte kouzlo života na venkově a objevujte krásná místa Čech, Moravy a Slezska!
Životní styl

Věda a historie není nuda: 100 let od prvního vánočního plavání ve Vltavě

Otužování a plavání v ledové vodě je pro někoho peklo na zemi, pro jiné báječný způsob relaxace. A také skvělý tip, co podniknout v Praze na Štěpána. Druhý vánoční svátek pravidelně vyláká k Vltavě tisíce lidí, aby u Národního divadla sledovali Memoriál Alfreda Nikodéma, nejstarší a nejznámější českou otužileckou soutěž.
Životní styl

Objevte tajuplná místa s pozitivní energií, která vám dobijí baterky

Cítíte se vyčerpáni a potřebujete znovu nabrat sílu? V našich tipech najdete mnoha lidmi osvědčená místa, kde se budete cítit skvěle a která vás nabijí pozitivní energií. Pokud patříte k těm, kdo naslouchají přírodě a chcete objevit něco víc než architektonické památky – něco, co nespatříte očima, nechte se vést a místo samo vám odhalí něco ze svého tajemství. Vyzkoušejte magickou sílu nedostavěného chrámu v Panenském Týnci, Božích kamenů na Strakonicku anebo poutního místa na Hostýně.
Životní styl

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.
Životní styl

Třetí adventní neděle je stříbrná: užijte si setkávání během nejradostnější neděle adventu

3. adventní neděle je letos 17. prosince. Advent přináší sváteční atmosféru a neopakovatelné kouzlo. Pojďte s námi oprášit některé tradice. O třetí adventní neděli (latinsky Gaudete – radostná) zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou. Vyjadřuje radost z blížícího se konce postního období a adventní období získává slavnostnější ráz. Všude vládne vánoční nálada, slavnostní výzdoba a rozsvícené vánoční stromky, trhy, svařené víno a tradiční sladkosti. Vyberte si z našich tipů pro stříbrnou adventní neděli!
Životní styl

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoce, to je především svátek dětí a rodiny. Všechny sváteční dny se nesou ve znamení setkávání rodin i přátel a v poklidném vychutnávání zvláštní atmosféry. Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen muzea a skanzeny, ale i lidé ve svých domovech.
Životní styl

Pět tipů, jak si užít Vánoce po celý rok

Máme pár skvělých tipů pro všechny, kdo milují Vánoce, svíčky, dárky, stromečky, zářící ozdoby, cukroví a vánočky! Víme o místech, kde nejkrásnější období roku můžete zažít kdykoliv – třeba v horkém létě anebo začátkem podzimu, když je do svátků ještě daleko. Začít loupat dobroty z adventního kalendáře můžete díky portálu Kudy z nudy kdykoliv!
Životní styl

100 tipů, kam vyrazit o Vánocích – tipy na 24. až 26. prosince 2023

Udělejte si o vánočních svátcích hezký výlet! Vánoce jsou pro všechny symbolem klidu. Překonejte lenost, opusťte příjemné teplo domova a prožijte kouzelný vánoční výlet. Poznejte magické kouzlo tradic a zvyků, které jsou s tímto svátkem spjaty, netradiční prohlídky zoo, užijte si svátečně vyzdobené hrady a zámky nebo zábavu na bruslích. Prohlédnout si během Vánoc můžete i řadu nádherných betlémů, kde se člověk musí klanět umu našich předků.
Životní styl