Úvod > Co chcete dělat? > Městské muzeum a galerie Svratka – navštivte období 1. republiky
Zážitky

Městské muzeum a galerie Svratka – navštivte období 1. republiky

Navštivte expozici Městského muzea ve Svratce! Podíváte se do doby 1. republiky a projdete se ulicí malého města 30. let. Můžete nahlédnout do krámků řemeslníků, koloniálu, posedět ve světnici kovodělníka nebo školní lavici té doby.
Návštěvník se může dostat do doby 1. republiky, na malé město. V jednotlivých domcích, z nichž některé jsou přístupné, lze vidět expozice domácnosti, klempíře, hrnčíře, spořitelny, ševce, výrobce lyží, školy, kloboučníka, kožešníka a krejčího a koloniálního obchodu s trafikou.

Dovnitř návštěvník projde "časem", po chodbách jsou rozmístěny dobové plakáty a reklamy, které jdou chronologicky za sebou a mají tak ilustrovat návštěvníkovi cestu časem – ze současnosti (vchod do budovy) do první republiky (expozice).

Světnice kovodělníka - místnost je zařízena nábytkem z konce 19. a počátku 20.století. Dominantní jsou zde kachlová kamna s troubou, dále pak velký stůl, postel, kolíbka a kredenc, na níž je umístěné rádio Philips z 30.let. Nechybí ani dobové nádobí nebo dětské hračky.

Kůlna se zemědělským nářadím – k domku kovodělníka přiléhá také kůlnička, ve které je umístěno dobové zemědělské nářadí, např. lis na tvaroh, kosiště, odstředivka na mléko, máselnice nebo stroj na pletení provazů. Za kůlničkou je ještě opřený trakař.

Hrnčířská dílna – v zapadlé uličce sídlí hrnčíř. V dílně lze vidět velký výběr jeho výrobků: malé hrnky, pekáče na husu, foru na cukroví, velké hrnce, hliněné nádoby na vodu nebo kouřové roury.

Klempířská dílna A.Šillera – klempířství bylo v době 1. republiky nejvýznamnějším řemeslem Svratecka. I v této dílně jsou ukázky výrobků: formičky, vykrajovačky, konvičky, dózy, formy na puding nebo kadeřnické kulmy. V kamnech jsou na nahřátí vloženy letovací kulmy, vedle je signovačka na plech a brusy.

Spořitelní a záložní spolek, telegrafní a telefonní úřad – místnost slouží také jako pokladna muzea a prodejna suvenýrů. Dominantou je vyřezávaný psací stůl s dobovým telefonem, pro úředníky je zde i cyklostyl, psací stroj nebo počítací stroj.

Expozice obchodu Jednota – nová expoziceod roku 2013 zavede návštěvníka do 70. let, do malého venkovského obchodu Jednota. K vidění je původní vybavení obchodu včetně dobového zboží.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Svratka

Hotel Svratka

Svratka, Kraj Vysočina
Resort Devět Skal Vysočina

Resort Devět Skal Vysočina

Svratka, Kraj Vysočina
Hotel Gaudeamus v Milovech

Hotel Gaudeamus v Milovech

Sněžné, Kraj Vysočina