Úvod > Co chcete dělat? > Gurmánská turistika > Pivovar Sentický Kvasar
Gurmánská turistika

Pivovar Sentický Kvasar

Sentické medové pivo Kvasar je vyráběno klasickou pivovarnickou technologií tzv. spodního kvašení. V průběhu dozrávání je do něho (do 15-ky a do 13-ky) přidáván studenou cestou pravý včelí med.
Znamená to, že všechny zdraví prospěšné látky v medu obsažené zůstávají po celou dobu trvanlivosti v plné své aktivní formě. Cukry v medu obsažené se v průběhu dokvášení mění na alkohol a kysličník uhličitý. Nově jsou slabší piva 11°a 12° vyráběna bez přídavku medu (přelom roků 2016 a 2017).

Vyzrálé a uleželé pivo Kvasar je bez filtrace, pasterizace, bez jakékoliv chemické a tepelné úpravy stáčeno do 1.5l PET lahví, které jsou elastické a jsou schopné reagovat na narůstající tlak během transportu a uskladnění. Sedlina v pivu je tvořena kvasnými mikroorganismy, které obsahují B vitamíny. Sedlina v pivu odpovídá normě a je typická pro pravá nefiltrovaná piva. Dnešní nefiltrovaná piva navazují na dávné tradice piv našich předků, jsou pro svoji plnost chuti a přítomnost kvasinek stále více vyhledávána. Sentický Kvasar je nejen dobrým mokem, ale i zdraví prospěšným nápojem.

Od mládí pan Jelínek včelařil a věděl, že se z medu dělá lahodný nápoj zvaný medovina, která byla od nepaměti uznávaným léčivým nápojem. Napadlo ho přidávat do kvasící mladiny med a pozorovat, jak se to projeví na výsledné chuti. Pivo dostávalo jemnější, plnější a sladší chuť. Výsledná chuť záležela na množství přidaného medu. Snahou pana Jelínka bylo vyrobit pivo, které svojí chutí stále patří mezi piva plzeňského a českého typu, ale jsou odlišná svou charakteristickou podobou. Piva s výraznou medovou příchutí se již vzdalují tomuto záměru a nepatří mezi piva českého charakteru. Protože receptury pana Jelínka jsou státem chráněny, není možné popisovat detailní postupy při výrobě jeho Kvasaru. Od roku 2011 je Kvasar 15° držitelem titulu "Regionální potravina Jihomoravského kraje" a "Zlatá Chuť jižní Moravy"

Hudbou pro UNICEF 2024

Charitativní multižánrový hudební festival na podporu programů Dětského fondu Organizace spojených národů UNICEF, který se koná od roku 2009 v Tišnově u Brna. Vystoupí: Lipo, Sofian Medjmedj, Mucha, The Plastic People of the Universe, Deaf Heart, Malalata a další.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Výtvarná dílna pro děti i dospělé

Totemy.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Výtvarná dílna v rámci festivalu Brno Art Week

V rámci brněnského festivalu umění jsme pro dospělé a dospívající připravili dílnu zaměřenou speciálně na koláže inspirované umělcem Jakubem Hvězdou.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Výstava obrazů Jakuba Hvězdy – V rytmu kultu

Malby Jakuba Hvězdy, absolventa ateliéru Ivana Csudaie na VŠVU v Bratislavě, vycházejí z náhlých vjemů či opakovaných pozorování v krajině.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Přípravka na umělecké školy

Přípravka na střední a vysoké umělecké školy je určena především pro děti a studenty, kteří se potřebují připravit na příjímací zkoušky, ale i pro žáky, kteří by se rádi rozvíjeli v klasické kresbě nebo malbě, ale na umělecké školy se nechystají.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Letní výtvarný příměstský tábor – Za oponou

Artcamp.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Letní výtvarný příměstský tábor – Tvář a maska

Během artcampu se inspirujeme výstavou malíře Jiřího Kuděly a Petra Lysáčka. Budeme se věnovat ploškové i loutkové animaci.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Letní kulturní festival Hrady CZ – Veveří

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ v magickém prostředí hradu Veveří představí špičku současné české a slovenské hudební scény.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Rozhledna na Čebínce u Brna

Ocelová rozhledna na kopci Čebínka, která slouží též jako vysílač mobilního operátora, je dobře dostupná vlakem z Brna. Na vrchol vede zelená turistická stezka z parkoviště u hlavní silnice v obci Čebín. Rozhldna je dočasně uzavřena.
Čebín, Jihomoravský kraj

Ha Balon: Vyhlídkové lety balonem

Chcete zažít něco nového? Podívat se na svět s nadhledem, prožít chvíle plné vzrušení nebo netradičně obdarovat vaše blízké? Tak právě pro vás je let horkovzdušným balonem to pravé!
Tišnov, Jihomoravský kraj

Galerie Skleněnka

Galerie Skleněnka v Březině u Tišnova nabízí stálou expozici skleněných figurek spolu s ukázkou jejich výroby. Součástí je i korálková dílna. Prohlédnete si umělecké výrobky ze skla, skleněné figurky, lidová řemesla.
Březina, Jihomoravský kraj

Tišnovská šibenice

Stavba na svazích vrchu Klucanina v Tišnově byla objevena v roce 2014.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Cesta hrdelního práva v Tišnově

Naučná stezka navazuje na nedávné objevení základů historické šibenice na vyvýšenině nad Tišnovem pod kopcem Klucanina. Cesta je vedena k místům, které se váží k historickým tradicím útrpného práva pro město a okolí, jako je radnice, stínadla, kaple sv. Anny a řada dalších.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Zahradní železnice Drásov

Expozice úzkokolejných železnic zejména o rozchodu 600 mm leží ve zvlněné krajině podhůří Českomoravské vrchoviny na západ 20 km od Brna v městysi Drásov. V daných termínech se na replikách vagonů i svezete.
Drásov, Jihomoravský kraj

Rozhledna Klucanina v Tišnově

Rozhledna Tišnov, také známá jako rozhledna na Klucanině či Klucanina, je rozhledna na kopci Klucanina (410 m n. m.) v Tišnově. Zděná rozhledna stojí v nadmořské výšce 402 m. Její celková výška je 29 m a na nejvyšší, třetí, vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 m vede 133 schodů.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Naučná stezka pro nejmenší děti na Klucanině

Základem stezky je pět interaktivních tabulí, které přibližují dětem i jejich rodičům stromy, keře, savce, ptáky, hmyz a další krásy přírody, které se vyskytují přímo na Klucanině.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Květnice v Tišnově

Malý, rodinný pivovar se sídlem na úpatí Vysočiny, v Předklášteří. Samotná výroba piva je umístěna v nedalekém Tišnově, v budově bývalých lázní. Pivovar v Předklášteří má velmi dlouhou tradici, neboť zde byl založen již ve středověku. Pivo zde přestali vařit v roce 1942.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Pivovar Grado v Tišnově

Výroba piva probíhá tradičním způsobem s využitím moderních technologií. Pivo zn."Grádo" se zde vaří zásadně z tuzemských surovin a z vody čerpané z vlastního hlubinného vrtu hlubokého 50m.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Na Humpolce

Tradiční hospoda Na Humpolce v Tišnově píše historii již od roku 1491.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Pivovar Tišnov

Tišnovské pivo se skládá pouze z tišnovské vody, kvalitních českých sladů, mechanicky upraveného chmele a pivovarských kvasnic. Historie vaření piva v Tišnově sahá až do 13. století a výroba piva zde skončila v roce 1915. V roce 2015 byla po 100 letech tradice vaření piva obnovena.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Tišnovská pivní stezka

Jižní Morava se po vínu stává i regionem piva. Kromě velkého množství nových minipivovarů, pivních festivalů nebo pivních lázní, vznikla na Tišnovsku u Brna první pivní stezka, za kterou stojí spojení místních pivovarů a Destinace Brněnsko.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Tišnovská rychta

Martin Klouda řediteloval velkým masokombinátům, rozjížděl staření vepřového masa u nás a po letech si otevřel se svou ženou Zuzanou vlastní provoz. Maso Klouda dodává pro skvělé podniky, od streetfoodu po fine dining.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří

Pivovar při klášteře Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova vznikl již ve středověku a zanikl v roce 1942. V současné době se pracuje na obnovení tradice.
Předklášteří, Jihomoravský kraj

Restaurace Orator

Originální nekuřácká restaurace a kavárna v Lažánkách u Veverské Bítýšky je vzdálena pouhých 8 km od hradu Veveří. Snadno se k nám dostanete pěšky i na kole po trasách vedoucích údolím Bílého potoka a místo pro osvěžení naleznete v nedalekém zatopeném kaolinovém lomu.
Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj