Úvod > Co chcete dělat? > Občerstvení letadlo u dálnice D10
Gurmánská turistika

Občerstvení letadlo u dálnice D10

Občerstvení Letadlo je odpočívadlo, které se nachází u Bakova nad Jizerou na dálnici D10, ve směru od Prahy na Liberec. Interiér letadla prošel náročnou rekonstrukcí a návštěvníci se mohou těšit na pokrmy uvařené přímo v místní kuchyni.
dálnice D10 za Mladou Boleslaví, nedaleko Bakova nad Jizerou stojí vyřazený Iljušin Il-18D, který létal na linkách u Československých aerolinií pod imatrikulací OK-WAJ. Jako restaurace slouží od roku 1986. Od roku 2020 do 2021 procházelo zevrubnou rekonstrukcí, včetně celého areálu a nájezdu na dálnici. U letadla vzniklo také venkovní posezení, nové je parkoviště a dětské hřiště.
 
Kromě letadla jsou zde k vidění i další stroje, například vozidla americké policie, hasičů nebo záchranářů i závodní vozy Buggyra.
 

Na co se u letadla můžete těšit

 • Nabídka naší kvalitní české zmrzliny – každý den se chystá minimálně 5 druhů zmrzliny
 • Ice Drive neboli zmrzlina přímo do auta
 • Restaurace přímo v letadle
 • Rychlé občerstvení – nový systém výdeje, který zrychlí výdej a obsluhu našich zákazníků
 • Dětské hřiště s posezením pro rodiče za pravým křídlem letadla.
 • Chystá se i zázemí pro cyklisty a turisty, kteří k nám přijíždí a přicházejí ze strany od Bakova nad Jizerou.
 • Všechny venkovní prostory jsou přístupné pro ZTP.
 • Expozice veteránů US Army
 • Přírodní rezervace Vrch Baba přístupný přímo z odpočívadla (procházka ve stínu listnatého lesa, vhodné i pro „pejskaře“)
 • Samostatné hlídané parkoviště
 • Dostupné a čisté toalety
 

Z historie letounu

Sovětský letoun byl ve službách Československých aerolinií od 21. července 1967 až do posledního letu 24. října 1984. Nalétal celkem 23 578 hodin a absolvoval 20 829 vzletů a přistání, jeho lety směřovaly především do kubánské Havany. U dálnice stojí od podzimu 1986, v roce 1987 v něm byl otevřen motorest.

K letadlu se váže historka o 300 kubánských pracovnících, kteří v 80. letech před revolucí pracovali v ČSSR, ale mezi místními obyvateli nebyli díky mnoha konfliktům a nepříjemným situacím, oblíbeni. Řidiči několika autobusů na dělníky vymysleli kanadský žertíček – jednoho mrazivého rána (asi ve 2 hodiny v noci) pracovníky na ubytovně v Mnichově Hradišti vzbudili a přečetli jim fiktivní dopis se vzkazem od jejich vůdce, že Kuba byla napadena a prezident Fidel Castro volá své věrné do zbraně. Následně odvezli dělníky k letadlu u dálnice s tím, že piloti brzy dorazí, bude zastavena doprava na dálnici a letadlo z ní vzlétne. Teprve, když už se začalo rozednívat Kubánci zjistili, že letadlo je přibetonováno k zemi a nikam nepoletí... Podvedení a rozzuření dělníci pak začali demolovat, co jim přišlo pod ruku. Zasahovat proti nim musela tehdejší Státní bezpečnost.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí